EN

30.01.2020, 17:18 Wersja do druku

Warszawa. Zmarł scenograf i dekorator wnętrz, wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, wykładowca w łódzkiej "Filmówce" Maciej Maria Putowski. Miał 83 lata.

Od 1996 r. często współpracował z Krystyną Jandą jako scenograf reżyserowanych przez nią spektakli Teatru Telewizji - po raz ostatni w 2015 r., gdy przygotował scenografię do "Dam i huzarów".

Przygotował scenografie do szesnastu filmów fabularnych oraz do jedenastu spektakli Teatru Telewizji. Był odpowiedzialny za dekoracje wnętrz w blisko trzydziestu filmach fabularnych i telewizyjnych jak "Lalka", "Polowanie na muchy", "Brzezina", "Wesele", "Sanatorium pod klepsydrą", "Ziemia obiecana", "Zaklęte rewiry".

Filmy i spektakle Teatru Telewizji, przy których współpracował, były wielokrotnie nagradzane. W 1973 r. otrzymał podczas Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie indywidualną nagrodę za scenografię do filmu "Wesele" w reżyserii Andrzeja Wajdy, a w 2001 r. na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Sopocie uhonorowano go nagrodą za scenografię spektaklu telewizyjnego "Związek otwarty" w reżyserii Krystyny Jandy.

W 2017 r. przyznano mu Nagrodę SFP za wybitne osiągnięcia artystyczne.

Maciej Maria Putowski urodził się 9 czerwca 1936 r. w Warszawie. Jako scenograf Putowski zadebiutował w 1970 r. w filmie "Brzezina" w reżyserii Andrzeja Wajdy. W dorobku miał też scenografie do filmów zachodnioniemieckich.

Przez 15 lat wykładał scenografię w PWSFTviT w Łodzi. Zajmował się także aranżowaniem wystaw w muzeach oraz rekonstrukcjami historycznymi wnętrz zabytkowych - podaje SFP.

Źródło:

PAP