EN

6.07.2021, 14:09 Wersja do druku

Warszawa. Zgłoszenia do 7. Konkursu Fotografii Teatralnej - do 30 września

Na zgłoszenia do VII Konkursu Fotografii Teatralnej czekamy do 30 września - podano we wtorek na Fb Instytutu Teatralnego (IT) im. Z. Raszewskiego w Warszawie. Przedstawiono również pierwszego jurora konkursu, którym jest dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Łukasz Gaweł.

fot. mat. Instytutu Teatralnego

"Dr hab. Łukasz Gaweł, prof. UJ – teatrolog, specjalista w zakresie zarządzania dziedzictwem kulturowym oraz publicznymi instytucjami kultury, wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim, szef produkcji w krakowskim Wydawnictwie Kluszczyński (1994-2005), wicedyrektor (2008–12), a następnie dyrektor (2012–2016) Instytutu Kultury na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 2016-2019 zastępca dyrektora ds. Strategii, Rozwoju i Komunikacji Muzeum Narodowego w Krakowie, od grudnia 2019 r. pełni obowiązki dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie" - napisano na Fb IT.

Przypomniano, że Gaweł jest "autorem wielu książek i publikacji z zakresu zarządzania kulturą, a także Praktycznego kursu fotografii oraz biografii Stanisława Wyspiańskiego Stanisław Wyspiański. Na chęciach mi nie braknie". "W pracy interesuje go wykorzystanie dziedzictwa kulturowego w kontekście zachowania autentyzmu miejsca oraz zagadnienie współczesnych ekspozycji muzealnych" - dodano.

"Konkurs Fotografii Teatralnej to najważniejsze i najciekawsze prace fotograficzne odsłaniające polskie życie teatralne. Organizowany jest od 2015 r. i umożliwia prezentację różnych języków twórców zajmujących się fotografowaniem teatru" - czytamy w informacji o Konkursie Fotografii Teatralnej (KFT).

Zaznaczono, że "co roku na Konkurs nadsyłane są setki, a nawet tysiące prac", a dotychczas, w sześciu rozstrzygniętych KFT, "wzięło udział ponad 600 fotografów, którzy przesłali ponad 8 tys. zdjęć".

"Zainteresowani mogą zgłosić prace w dwóch kategoriach: teatralne zdjęcie sezonu (kategoria A) – czyli pojedynczą fotografię, ukazującą spektakl lub pracę nad nim, odznaczającą się szczególnymi walorami artystycznymi i dokumentacyjnymi – oraz +zestaw dokumentacyjny z przedstawienia+ (kategoria B), którego premiera odbyła się w sezonie artystycznym 2020/2021. Jeden uczestnik może zaproponować maksymalnie trzy dokumentujące przedstawienie zestawy (do 10 fotografii w każdym)" - czytamy na stronie IT.

Podkreślono, że do udziału w Konkursie "zaproszeni są nie tylko profesjonalni fotografowie, ale również osoby traktujące fotografię hobbystycznie".

Jak wyjaśniono, do tegorocznej VII Konkursu "można zgłaszać prace wykonane między 1 września 2020 r. a 31 sierpnia 2021". Zgłoszenia należy przesyłać do 30 września na adres: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ul. Jazdów 1, 00-467 Warszawa, z dopiskiem "Konkurs Fotografii Teatralnej".

"Lista finalistów w poszczególnych kategoriach wskazanych przez Jury zostanie opublikowana do 30 listopada 2021, a finał Konkursu odbędzie się do 30 stycznia 2022 r." - napisano.

Poinformowano, że "w każdej kategorii za zdobycie I miejsca przewidziano nagrodę w wysokości 10 tys. zł, za II miejsce – 6 tys. zł, a za III miejsce – 4 tys. zł".

Podkreślono, że "celem Konkursu jest popularyzowanie i wspieranie rozwoju fotografii teatralnej jako dziedziny sztuki". "Każdej edycji towarzyszą liczne wystawy, warsztaty i publikacje albumów fotograficznych, w tym Magdy Hueckel, Tomasza Tyndyka, Wojciecha Plewińskiego, Bartka Warzechy. Wystawy pokonkursowe KFT odwiedzają co roku najważniejsze przeglądy i festiwale fotograficzne, prace finalistów i laureatów Konkursu pokazywane były do tej pory w ponad 20 miastach" - czytamy w informacji o KFT.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne