EN
4.04.2022, 15:36 Wersja do druku

Warszawa. Zaprezentowano III tom „Dzieł literackich i teatralnych Karola Wojtyły – Jana Pawła II”

Trzeci i ostatni tom „Dzieł literackich i teatralnych Karola Wojtyły – Jana Pawła II”, będący krytyczną edycją spuścizny literackiej późniejszego papieża, zaprezentowano w poniedziałek w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Podczas konferencji prasowej metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz zaznaczył, że prezentowany zbiór dzieł pozwala pogłębić dotychczasową wiedzę o Karolu Wojtyle i o tym, "jaki wpływ na jego późniejszy pontyfikat miała poezja i literatura".

"Można postawić taką tezę, że jego wielkość zaistniała nie dopiero po 16 października 1978 r., ale on po prostu był wielki już jako gimnazjalista, student, ksiądz, filozof, kardynał" – ocenił hierarcha.

"Pewnych linii i priorytetów pontyfikatu nie da się pojąć, zrozumieć, bez znajomości wcześniejszej twórczości kardynała. W tym znaczeniu przyszedł do Rzymu niejako przygotowany. Przytoczę niektóre przykłady. Teologii miłosierdzia Bożego, łącznie z encykliką +Dives in misericordia+ – fundamentalnej dla rozumienia miłosierdzia Bożego, św. Faustyny i tego wszystkiego, co mówił – nie da się pojąć bez dramatu +Brat naszego Boga+, który jest opublikowany w tym tomie" – stwierdził.

Odnosząc się do trwającej wojny na Ukrainie, kard. Nycz przypomniał słowa papieża Jana Pawła II, wypowiedziane w Gnieźnie w 1997 r., o dwóch płucach Europy.

"Papież mówił, że te dwa płuca są Europie niezbędnie potrzebne – wschodnie i zachodnie. Gdy jedno płuco poważnie choruje i krwawi okrutną wojną, może jest to okazja, by powrócić do refleksji wokół tej myśli świętego papieża" – mówił.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski ocenił, że "literatura pozwoliła Karolowi Wojtyle głębiej zrozumieć człowieka i ukazała mu świat wartości". "Ten świat wartości jest dla nas najbardziej istotny. Dzisiaj, kiedy w świecie brak drogowskazów, brak jasnych wskazań, a wartości bardzo często są atakowane albo podważane, jest to coś, co ma dla nas fundamentalne znaczenie" – podkreślił.

Przypomniał, że Jan Paweł II wielokrotnie zabierał głos na arenie międzynarodowej w sprawach ludzi wykluczonych, słabych, prześladowanych i uciekających przed wojną.

"Dzisiaj jest to niesłychanie istotne. W obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę możemy docenić, jak niesamowicie głębokie i dalekosiężne było podejście papieża Polaka do tych kwestii, które są fundamentalne – przede wszystkim do tego, jak ważna jest konieczność walki o prawa narodów do samostanowienia. Nie byłoby wolności w Polsce bez papieża Jana Pawła II" – dodał.

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel zaznaczył, że zaprezentowana publikacja pokazuje po raz pierwszy w całości, jak kształtowała się osobowość Jana Pawła II.

"Przyszły papież na początku tak naprawdę chciał być aktorem, chciał być poetą, chciał być dramaturgiem. Bynajmniej nie marzył o kapłaństwie. I ta twórczość literacka pokazuje, jak ta droga od twórczości artystycznej wiedzie do wyboru kapłaństwa, a później do słynnego dnia, kiedy zostaje Ojcem Świętym" – mówił.

Konsultantka naukowa publikacji prof. Anna Kozłowska z UKSW poinformowała, że w trzecim tomie "Dzieł literackich i teatralnych Karola Wojtyły – Jana Pawła II" znalazło się kilka niepublikowanych dotąd pozycji. Przyznała, że w poprzednich publikacjach zdarzało się, że Karolowi Wojtyle przypisywano błędnie autorstwo tekstów, których nie napisał. "To wydanie ustala kanon" – zastrzegła.

Trzytomowe wydanie "Dzieł literackich i teatralnych Karola Wojtyły – Jana Pawła II" to wspólne dzieło Centrum Myśli Jana Pawła II, Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II z Krakowa i Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak. Komitet Naukowy Krytycznego Wydania Dzieł Literackich Karola Wojtyły – Jana Pawła II, na którego czele stanął prof. Jacek Popiel z Uniwersytetu Jagiellońskiego, został powołany w maju 2015 r.

Patronat honorowy nad publikacją objęli metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, kardynał Stanisław Dziwisz, a także ówczesna prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Źródło:

PAP

Autor:

Iwona Żurek