EN

17.06.2022, 13:54 Wersja do druku

Warszawa. Zabierz głos w sprawach tańca. Ankieta przed III Kongresem Tańca

Inne aktualności

Kongres Tańca to jedno z kluczowych wydarzeń dla polskiego środowiska tańca, którego celem jest wspólna dyskusja nad przyszłością tańca w Polsce. Od dziś Narodowy Instytut Muzyki i Tańca zachęca do wypełnienia specjalnej ankiety, której wyniki będą stanowić fundament dla grup konsultacyjnych przygotowujących program kongresu.

Poprzednie dwie edycje Kongresu Tańca odbyły się w 2011 i 2020 roku w Warszawie. Narodowy Instytut Muzyki i Tańca planuje organizację tego wydarzenia cyklicznie co 3 lata, w różnych ważnych dla tej dziedziny sztuki miastach Polski. Ostatni Kongres Tańca z 2020 roku zaowocował wypracowaniem 12 postulatów środowiska artystycznego, które stały się swoistym kompasem dla działań instytucji na kolejne lata.

III Kongres Tańca zaplanowany jest na pierwszy kwartał 2023 roku w Katowicach. Od dziś jest dostępna ankieta skierowana do pedagogów, choreografów, instruktorów, producentów, tancerzy, teoretyków, krytyków a także managerów tańca. Jest ona nie tylko okazją do wspólnego opracowania programu tego wydarzenia, ale i do zasygnalizowania potrzeb polskiego środowiska tańca. Ankieta dostępna jest do 15 lipca pod adresem: www.kongrestanca.pl/ankieta

Powyższa ankieta pomoże zdiagnozować potrzeby ludzi tańca. Dzięki temu, III Kongres Tańca będzie tak zorganizowany, aby podczas obrad przedstawiciele środowiska wypracowali konkretne rozwiązania zasygnalizowanych problemów i kierunki rozwoju. Postulaty zebrane podczas poprzednich dwóch edycji są realizowane w ramach prowadzonych przez Instytut programów.

Obrady grup konsultacyjnych, pracujących z pomocą ankiet każdorazowo zrzeszają szerokie grono pedagogów, choreografów, instruktorów, producentów, tancerzy, teoretyków, krytyków a także managerów tańca. Przyszłoroczny Kongres to ważna część ewaluacji działań na rzecz tańca. Najbardziej nurtujące kwestie będą omawiane na panelach tematycznych: ludzie tańca, infrastruktura tańca, partnerstwo, zarządzanie tańcem, edukacja i upowszechnianie tańca, badania nad tańcem, niepełnosprawność oraz pandemia COVID-19. Instytucja po raz kolejny oddaje głos środowisku, aby jeszcze celniej ukierunkować swoje przyszłe działania.

O Narodowym Instytucie Muzyki i Tańca

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca realizuje projekty twórcze, wydawnicze, naukowe i stypendialne. Tworzy nowe standardy współpracy artystów i instytucji. Prowadzi takie projekty jak: Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”, Przestrzenie Sztuki, Koryfeusz Muzyki Polskiej, PolandDances czy Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej. Zespół Instytutu codziennie dba o to, by polscy muzycy i tancerze mogli się stale rozwijać i prezentować swoje dokonania nie tylko w kraju, ale i za granicą. Wszystkie zadania finansowane są w ramach działalności bieżącej Instytutu
z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. https://nimit.pl/

Koordynator programu: Alicja Kosińska; [email protected]

Źródło:

Materiał nadesłany