Cztery dni po 124. urodzinach artysty, w sobotę 20 lutego 2021 roku o godz. 12.00, zapraszamy Państwa do Galerii Opera na wystawę prac Jana Cybisa, jednego z najważniejszych malarzy XX wieku, mistrza koloru, pedagoga, wychowawcę kilku pokoleń malarzy.
Inne aktualności
- Francja. „Gombrowicz. Ja Europejczyk” – wystawa na paryskiej Sorbonie 14.03.2025 18:02
- Warszawa Rafał Skąpski, Michał Komar i Małgorzata Szumowska odznaczeni Medalami „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” 14.03.2025 18:00
- Mazowieckie. Zmarła aktorka teatrów lalkowych Halina Wołosewicz 14.03.2025 17:18
- Gdańsk, Kraków. „Jak Zabłocki na mydle” Teatru Gudejko 14.03.2025 17:01
-
Katowice. Ogłoszono nominacje w 57. edycji nagrody teatralnej Złote Maski w woj. śląskim 14.03.2025 15:15
- Warszawa. Kwiecień w Teatrze Collegium Nobilium. Białostocka Filia przejmuje sceny na Miodowej 14.03.2025 15:13
- Ruda Śląska. Teatr Impresaryjny zaprasza 23 marca dzieci i seniorów 14.03.2025 14:42
-
Kraj. Międzynarodowy Dzień Teatru w Multikinie: „Hamlet” z Ianem McKellenem na wielkim ekranie 14.03.2025 14:36
- Warszawa. „Ćwiczenia z Szekspira” – Międzynarodowy Dzień Teatru w Ateneum 14.03.2025 14:30
- Warszawa. Wyprawa do świata pełnego możliwości. Premiera „Wyobraźni” w Lalce 14.03.2025 14:19
-
Opole. VI Maraton Teatralny/ Showcase w ramach 50-lecia Teatru im. Jana Kochanowskiego 14.03.2025 14:11
-
Warszawa. Wręczenie Nagrody im. Zygmunta Hübnera CZŁOWIEK TEATRU i Wyróżnienia ZŁOTY PROLOG– 24 marca 14.03.2025 14:03
- Ruda Śląska. „Szeryf z Fran City” powraca na scenę Śląskiego Teatru Impresaryjnego 14.03.2025 14:00
- Warszawa. MKiDN: 26 marca odbędzie się 9. Forum Prawa Autorskiego 14.03.2025 13:58
Uznany za najwybitniejszego przedstawiciela nurtu kolorystycznego w malarstwie lat 30. Kształcił się u Otto Müllera, Józefa Mehoffera i Józefa Pankiewicza. Jego twórczość wyróżniały: ekspresyjnie, grubo kładziona farba, bogata faktura i ciągłe dążenie do – jak mówił – „kolorystycznego rozstrzygnięcia obrazu”. Tematy obrazów były dla niego drugorzędne, najczęściej sięgał po: pejzaże, martwe natury, rzadziej portrety. Swoje płótna wielokrotnie przemalowywał nawet te skatalogowane, sfotografowane, pokazywane na wystawach. Na ekspozycji w Galerii Opera zobaczymy m.in. autoportret, który artysta zaczął malować w roku 1964 i poprawiał do końca życia, do roku 1972. Twórczość Jana Cybisa zestawiana jest z pracami francuskich impresjonistów i postimpresjonistów, zwłaszcza Paula Cezanne'a i Pierre'a Bonnarda. Jego obrazy cechowała swoboda faktury, pojemność kolorystyczna i charakterystyczne ekspresyjne użycie plamy. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad czterdzieści płócien z kolekcji prywatnej z Wiednia oraz dwie prace i pamiątkowe przedmioty po artyście, będące własnością Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu.
Wystawa powstała dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Grove.
Również w najbliższą sobotę w godzinach 12:00-13:00 oraz 15:00-16:00, odbędzie się premiera i promocja książeczki dla dzieci Gdyby nie Cybis. Jan Cybis był malarzem wybitnym, choć niełatwym w odbiorze. Nie uznawał w sztuce kompromisów i nie dawał łatwych rozwiązań. Książeczka próbuje w przystępny sposób opowiedzieć o fenomenie jego twórczości i przybliżyć sylwetkę artysty. W sobotę podpisywał ją będzie straszy syn Jana Cybisa – Jacek Cybis oraz autorka tekstu, Iwona Witkowska.
Tego samego dnia o godzinie 12:30 (I tura) i 14:00 (II tura) zapraszamy dzieci w wieku od 5 do 10 lat na warsztaty malarskie, podczas których zdradzimy szczegóły techniki malarskiej wybitnego kolorysty i spróbujemy swoich sił w eksperymentach twórczych z plamą, fakturą i kolorem.
Warsztaty poprzedzone wspólnym zwiedzaniem wystawy, poprowadzi edukatorka, artystka i malarka Anna Owsiany.
Czas trwania warsztatów 60 minut.
Cena: 40,00 zł (odbiór bezpłatnych wejściówek dla opiekunów odbywa się przed warsztatami w kasie teatru). Bilety do nabycia poprzez butik.teatrwielki.pl oraz w kasach Teatru.
W każdej turze uczestniczyć może maksymalnie pięcioro dzieci.
Dziecko może brać udział w warsztatach wyłącznie w towarzystwie osoby dorosłej.
Niezbędne materiały zapewnia organizator.
Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających od 20 lutego do 30 czerwca 2021 roku.
Informacje o bezpieczeństwie oraz oświadczenie o stanie zdrowia.
Od 20 lutego zapraszamy także na kontynuację wystawy zorganizowanej przez Muzeum Teatralne we współpracy z Fundacją Kulturo. Wystawa Tango, opera, teatr, kabaret ukazuje barwną historię tanga w Polsce na tle życia kulturalnego międzywojennej Warszawy. Szczególny nacisk położony jest na jego obecność na deskach teatralnych, gdzie święciło swoje największe triumfy. To w końcu w warszawskich kabaretach gwiazdy teatru i kina wykonywały słynne tangowe szlagiery. Tango – jako pełna namiętności, egzotyczna sensacja dotarło do Warszawy jeszcze przed wybuchem I Wojny Światowej.
Początki jego europejskiej popularności związane są z Janem i Marią Reszke, w których paryskim salonie Enrique Saborido wykonał je po raz pierwszy na naszym kontynencie. Żona wybitnego polskiego śpiewaka założyła też pierwszą szkołę tego tańca. I to ona uczyła pierwszych aktorów, którzy odtańczyli tango na scenie podczas popularnej operetki Targ na dziewczęta. A byli to min. Georg Grossmith jr., angielski komik i aktor filmowy, który w 1912 r. wspólnie z Phyllis Dare zatańczył tango na scenie londyńskiego Gaiety Theatre oraz Lucyna Messal, która zatańczyła je wspólnie z Józefem Redo w warszawskim Teatrze Nowości w 1913 roku. Wystawą staramy się przypomnieć te niezwykłe czasy i wybitnych artystów: tancerzy, śpiewaków, autorów tekstów i kompozytorów związanych z tangiem, dzięki prezentowanym na ekspozycji pamiątkom, obrazom, fotografiom i wydawnictwom muzycznym pochodzącym ze zbiorów Muzeum Teatralnego i kolekcji prywatnych, uzupełnionym przez fragmenty filmów polskich związanych z tematyką tanga, jak np. Antek Policmajster, czy Piętro wyżej.
Informacje o bezpieczeństwie oraz oświadczenie o stanie zdrowia.
Wystawy Galerii Opera oraz Muzeum Teatralnego czynne są dla widzów godzinę przed spektaklem oraz w czasie przerw. Wstęp wolny.
Dla zwiedzających wystawy czynne są od wtorku do soboty w godzinach 12.00-18.00. Wejście przez hol kas przedsprzedaży.
Bilet wstępu 1 zł.
Przypominamy jednocześnie że sprzedaż biletów na marcowe wydarzenia rozpoczęliśmy 15 lutego br. początkowo udostępniając 25% widowni. Po upływie okresu warunkowego do sprzedaży zostanie włączona kolejna pula miejsc. Bilety na spektakle w okresie kwiecień-czerwiec 2021, będą dostępne z miesięcznym wyprzedzeniem. Wstęp na teren teatru odbywa się zgodnie z obowiązującymi procedurami w reżimie sanitarnym. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na ten temat dostępnymi w zakładce związanej z bezpieczeństwem.