EN
25.02.2022, 08:29 Wersja do druku

Warszawa. Wystawa "Teatralne maski Tadeusza Łomnickiego" w Kordegardzie - od 3 marca

W Kordegardzie - Galerii Narodowego Centrum Kultury (NCK) 3 marca otwarta zostanie wystawa fotograficzna „Teatralne maski Tadeusza Łomnickiego”. Organizatorami, czynnej do 27 marca, ekspozycji są Instytut Teatralny (IT) im. Zbigniewa Raszewskiego i Narodowe Centrum Kultury (NCK).

fot. mat. Instytutu Teatralnego

Jak wyjaśniono, na wystawę składają się 52 fotografie portretowe, prezentujące wybrane kreacje teatralne aktora. Wśród autorów prezentowanych w Kordegardzie portretów znaleźli się: Edward Hartwig, Renard Dudley, Piotr Barącz, Zygmunt Rytka, Franciszek Myszkowski, Andrzej Krynicki, Juliusz Multarzyński, Marek Holzman, Mariusz Stachowiak i Renata Pajchel.

"Kolejne wspólne przedsięwzięcie wystawiennicze Instytutu Teatralnego i Narodowego Centrum Kultury prezentuje postać króla polskiej sceny drugiej połowy XX w. – Tadeusza Łomnickiego. Pretekstem do tego ciekawego spotkania i przypomnienia artystycznego dorobku Łomnickiego jest 30. rocznica jego śmierci, która minęła 22 lutego" - czytamy w przesłanej PAP informacji.

"Genialny aktor był mistrzem nie tylko dla swoich studentów, ale też inspiracją dla scenicznych i filmowych współpracowników, w tym wybitnych reżyserów, np. Erwina Axera, Konrada Swinarskiego, Romana Polańskiego i Andrzeja Wajdy" - powiedział dyrektor NCK prof. Rafał Wiśniewski.

Przypomniał, że "niespełniony dramatopisarz i artysta totalny pożegnał doczesność na deskach teatru Nowego w Poznaniu, który od dziesięciu lat nosi imię Tadeusza Łomnickiego". "Ostatnie wypowiedziane przez niego słowa to kwestia tragicznego szekspirowskiego bohatera – króla Leara: Więc jakieś życie świta przede mną. Dalej, łapmy je, pędźmy za nim, biegiem, biegiem!" - powiedział. "Swoje intensywne życie całkowicie podporządkował pracy twórczej. Przez blisko pół wieku na scenie i przed kamerą dostarczył nam niezapomnianych wzruszeń" - ocenił prof. Wiśniewski.

Na wystawie widzowie zobaczą Łomnickiego w rolach tytułowych w "Kordianie" Słowackiego i w "Karierze Artura Ui" Brechta, jako Orestesa w "Muchach" Sartre'a i w "Ifigenii w Taurydzie" Goethego.

"W Kordegardzie możemy zobaczyć fotografie dokumentujące role Łomnickiego z repertuaru klasycznego, m.in.: Solonego w Trzech siostrach Czechowa, Łatki w Dożywociu Fredry, tytułowego Fantazego z dramatu Słowackiego, jak również w realizacjach dramaturgii współczesnej: Świadka VI w Dochodzeniu Weissa, Bukarego w Przedstawieniu Hamleta we wsi Głucha Dolna Brešana, Goi w Gdy rozum śpi Vallejo, Krappa w Ostatniej taśmie Krappa Becketta, Bruscona w Komediancie Bernharda" - napisano w informacji.

Wyjaśniono, że "zdjęciom towarzyszy materiał filmowy, wyświetlany na monitorze, z fragmentami archiwalnych przedstawień z udziałem Tadeusza Łomnickiego (np.: KordianaKariery Artura UiPrzedstawienia Hamleta we wsi Głucha Dolna i Ja, Feuerbach)".

"W historii polskiego teatru Tadeusz Łomnicki zajął miejsce na samym Olimpie, wielkość jego sztuki – cóż, że ulotnej – pozostaje punktem odniesienia dla kolejnych pokoleń aktorów. Mamy nadzieję, że ta sztuka zapisała się również w pamięci tych widzów, którzy podziwiali Łomnickiego na scenie. Ci, którym nie było dane zetknąć się z jego artyzmem, dowiedzą się o istnieniu niepowtarzalnego twórcy" - powiedziała dyrektor IT Elżbieta Wrotnowska-Gmyz.

Przypomniano, że "Łomnicki współpracował z najważniejszymi reżyserami powojennego polskiego teatru, przede wszystkim z Erwinem Axerem (25 lat razem w zespole Teatru Współczesnego), ale również Adamem Hanuszkiewiczem, Konradem Swinarskim, Andrzejem Wajdą, Kazimierzem Kutzem, Romanem Polańskim, Kazimierzem Dejmkiem i Antonim Liberą".

Wernisaż wystawy odbędzie się 3 marca o godz. 18. Ekspozycja czynna będzie do 27 marca.

Kuratorem wystawy jest Michał Smolis. Oprowadzanie kuratorskie zaplanowano 12 marca w godz. 16-18 i 27 marca, czyli w Międzynarodowy Dzień Teatru, w godz. 16-18.

Organizatorami ekspozycji są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, IT im. Zbigniewa Raszewskiego, NCK i galeria Kordegarda.

Źródło:

PAP