EN
20.05.2022, 09:44 Wersja do druku

Warszawa. Wystawa „Rzeźbiarz w operze” i promocja książki w TW-ON

Teatr Wielki - Opera Narodowa zaprasza 21 maja o godz. 12.00 na oprowadzanie autorskie po wystawie „Rzeźbiarz w operze” w Galerii Opera oraz na promocję książki Staropolski Molière Patryka Kenckiego, która odbędzie się 26 maja o godz. 17.00.

fot. mat. teatru

Już w najbliższą sobotę 21 maja, zapraszamy do Galerii Opera na wystawę prac Antoniego Janusza Pastwy.

Tym razem o swoich inspiracjach, kierunkach w sztuce oraz zgromadzonych dziełach opowie sam autor, podczas tego niezwykłego spotkania.

Artysta jest absolwentem Wydziału Rzeźby ASP w Warszawie, gdzie studiował najpierw w pracowni prof. Mariana Wnuka, a później w pracowni prof. Stanisława Słoniny. Od 2001 roku prowadzi pracownię  na Wydziale Rzeźby. Wielokrotny dziekan Wydziału Rzeźby macierzystej uczelni. Członek Rady Programowej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Uczestnik prac jury ogólnopolskich konkursów rzeźbiarskich, w których niejednokrotnie pełnił funkcję przewodniczącego. Opiekun artystyczny wielu realizacji przestrzennych.

Profesor Pastwa w swojej wielorakiej twórczości w mistrzowski sposób interpretuje klasyczne i  historyczne dzieła. Tworzy zróżnicowane figury zwierząt i ludzi, w których zgłębia zagadnienia relacji rzeźby wobec otoczenia i materiału, z którego powstała. Obok prac rzeźbiarskich, profesor tworzy także szkice – niekiedy niezwykle ekspresyjne, niekiedy zaś subtelnie traktujące światło i linię. Autor (wraz z Adamem Myjakiem) Kwadrygi Apollina – rzeźby zdobiącej od 2002 roku fronton Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, obchodzącej w tym roku dwudziestolecie swojego istnienia.

fot. mat. teatru

26 maja o godzinie 17.00 w Salach Redutowych Teatru Wielkiego – Opery Narodowej odbędzie się promocja książki Patryka Kenckiego Staropolski Molière wydanej w 2021 roku przez Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk.

Monografia poświęcona jest wczesnej recepcji dzieł francuskiego komediopisarza w Rzeczypospolitej, począwszy od pierwszego wystawienia Molierowskiej komedii w Warszawie w roku 1669, a skończywszy na uruchomieniu w 1765 polskiej sceny narodowej.

Autor książki, przywołując historię staropolskich przekładów i inscenizacji, jednocześnie ukazuje, w jaki sposób inspiracje dramaturgią francuską przecierały drogę do stworzenia polskiego teatru zawodowego.

Podczas promocji fragmenty książki przeczyta Jarosław Gajewski, aktor Teatru Narodowego, a jej prezentacji dokona Krzysztof Mrowcewicz, historyk literatury staropolskiej.

W rozmowie, którą poprowadzi specjalizująca się w historii teatru Barbara Osterloff, wezmą udział, obok Krzysztofa Mrowcewicza, romanista Michał Bajer oraz autor monografii. Na zakończenie studentki i studenci Wydziału Aktorskiego warszawskiej Akademii Teatralnej zaprezentują przygotowane pod opieką Jarosława Gajewskiego fragmenty komedii Gwałtem medyk w przekładzie Franciszki Urszuli Radziwiłłowej.

Organizatorami spotkania są: Muzeum Teatralne w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk oraz Polska Kompania Teatralna.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Instytut Francuski w Warszawie.

***

Galeria Opera jest czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 12.00-18.00

Bilety dostępne w kasach w holu głównym.

Wejście przez hol kas przedsprzedaży (wstęp 1 zł).

Dla widzów także na godzinę przed spektaklem oraz podczas przerw.

Źródło:

Materiał nadesłany