19.02.2021, 12:39 Wersja do druku

Warszawa. Wraca „Kompleks Portnoya”

„Kompleks Portnoya” po raz pierwszy w tym roku na scenie Teatru WARSawy. Wielokrotnie nagradzana inscenizacja głośnej powieści Philipa Rotha w reżyserii Adama Sajnuka i Aleksandry Popławskiej wraca do repertuaru.

fot. Rafał Meszka / mat. teatru

Oto Alexander Portnoy: Żyd i antysemita, seksoholik i onanista, maminsynek i buntownik, szowinista i zastępca komisarza Nowego Jorku ds. równouprawnienia. Bohater spektaklu stara się odnaleźć własną tożsamość, jej czystą i niezapisaną formę - wolną od semickiego wychowania, powinowactwa i przywiązania. Jeszcze nie wie, że to niemożliwe.
Spektakl jest adaptacją powieści, która w latach 70. stała się manifestem ówczesnego pokolenia amerykańskiego. Sztukę doceniono dwoma Feliksami Warszawskimi: w najważniejszej kategorii, czyli za reżyserię - dla Adama Sajnuka (który również wciela się w postać Alexa) i Aleksandry Popławskiej oraz za debiut aktorski dla Anny Smołowik, grającej i skromną siostrę Portnoya, i liczne wcielenia jego kochanek.

Realizację Sajnuka można zachwalać długo i na różne sposoby. Ale najlepszą recenzją niech będą słowa Lecha Śliwonika, byłego rektora Akademii Teatralnej i redaktora naczelnego "Sceny", na której łamach tak pisał o "Kompleksie": Naprawdę dobra robota. No niech będzie - bardzo dobra.

„Kompleks Portnoya”
na motywach książki Philipa Rotha
przekład: Anna Kołyszko
scenariusz: Adam Sajnuk
reżyseria: Aleksandra Popławska, Adam Sajnuk
scenografia: Sylwia Kochaniec, Katarzyna Adamczyk, Adam Sajnuk
kostiumy: Katarzyna Adamczyk
obsada: Monika Mariotti, Anna Smołowik, Bartosz Adamczyk, Adam Sajnuk

26-28 lutego, godz. 19.00

Teatr WARSawy, Rynek Nowego Miasta 5/7
Rezerwacje: bilety@teatrwarsawy.pl, 22-468 00 99


Źródło:

Materiał nadesłany

Data:

19.02.2021