23.09.2021, 15:44 Wersja do druku

Warszawa. Widowisko "Norwidowskie Theatrum Mundi" z okazji 200. urodzin artysty w piątek w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej

Nowe aranżacje utworów muzyki rozrywkowej, napisanych do tekstów Norwida, w wykonaniu gwiazd sceny operowej oraz poezja i proza w interpretacji aktorów Teatru Narodowego – tak prezentuje się program Norwidowskiego Theatrum Mundi – wydarzenia z okazji 200-lecia urodzin Cypriana Kamila Norwida.

fot. proj. Andrzej Pągowski

W Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w piątek odbędzie się koncert z okazji 200. rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida pt. "Norwidowskie Theatrum Mundi". Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Teatrem Narodowym.

Widowisko sceniczno-muzyczne zdaniem dyrektora TW-ON Waldemara Dąbrowskiego jest wydarzeniem na miarę urodzin jednej z największych postaci polskiej kultury. - Zrodzony z fenomenu poezji romantycznej, dla niego Mickiewicz, Słowacki, Krasiński to była literatura współczesna, stworzył dzieło, którego uniwersalna wartość wciąż bardzo dużo znaczy - powiedział. - Mocą swojego talentu, potęgą umysłu ogarniał całą przestrzeń od kruszyny chleba aż po obroty ciał niebieskich. Myślę, że jego nieustanne pytanie o sens życia, znalazło wybitne poetyckie realizacje. Był także obdarzony wielkim talentem plastycznym. W rzeźbiarstwie, rysunku i malarstwie dopełniał sposobu istnienia niemalże artysty renesansowego, który potrafi bez mała wszystko - mówił dyrektor Dąbrowski. Jego zdaniem "poziom filozoficznej refleksji plasował Norwida wśród mędrców epoki". Dyrektor TW-ON zwrócił uwagę, że Norwid wyprzedzał swój czas. "Zarysował wyraźnie nową epokę kultury pozytywizmu przez pochwałę, umiłowanie pracy organicznej, pokazywał dobrze wykonaną pracę, jako drogę do spełniania godności ludzkiej, ale można też powiedzieć, że dotarł do początku wieku XX. W niektórych jego dziełach ujawnia się sens tego, co nazywamy w kulturze egzystencjalizmem".

- Zapraszamy państwa w podróż muzyczno-sceniczną w głąb twórczości tego autora, która niezmiennie wyraża sens istnienia artysty, obywatela, człowieka uwikłanego w życie w różnych zakątkach świata, bo Norwid wyrósł na wsi mazowieckiej, ale doświadczył Niemiec, Belgii i Italii w sposób niezwykle intensywny, osiadł w Paryżu, był w Ameryce. To wszystko podniosło jego zdolność kreowania światów uniwersalnych, oderwanych od tego, co nazywamy syndromem czarnoleskim. Wielu krytyków literatury uważa, że tego mu zabrakło, tego momentu zakorzenienia w życiu - dodał Dąbrowski.

"Podróż, którą proponujemy, to próba równoczesnej obecności w dwóch światach - w świecie lirycznym - zamówiliśmy aranżacje właściwe dla teatru operowego, czyli na głos solowy, chór i orkiestrę symfoniczną, tych wspaniałych dzieł, które ofiarowała nam kiedyś plejada znakomitości polskiej sceny rozrywkowej Czesław Niemen, Krzysztof Cugowski, Stan Borys, Wanda Warska, Natalia Sikora - ze światem poezji i refleksji intelektualnej, którego bohaterami będą wybitni aktorzy Teatru Narodowego - Danuta Stenka, Jan Englert, Jerzy Radziwiłowicz i Piotr Kramer. A śpiewać będą Małgorzata Walewska, Olga Pasiecznik, Szymon Mechliński, Łukasz Goliński i Maciej Kwaśnikowski, Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Całość w reżyserii Ewy Rucińskiej pod dyrekcją muzyczną Rafała Kłoczki. Wydarzenie w ocenie Dąbrowskiego jest to "próba zrozumienia pełni znaczenia Norwida współcześnie”. Zależało mi, aby "urodziny Norwida odbyły się pod sztandarami obu narodowych scen: opery i dramatu".

Dąbrowski przypomniał cytaty z twórczości Norwida, które weszły już do powszechnego języka takie jak "ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek", "kształtem miłości piękno jest i tyle", "ideał sięgnął bruku". - To Norwid w esencjonalnej formie zakorzeniony we współczesnej polszczyźnie - dodał.

Utwory napisane do tekstów Norwida w swoim repertuarze mieli i mają: Czesław Niemen ("Marionetki", "Moja piosnka", "Bema pamięci żałobny rapsod"), Wanda Warska ("W Weronie"), Stan Borys ("Coraz to z ciebie jako z drzazgi smolnej"), Krzysztof Cugowski ("Noc nad Norwidem") i Natalia Sikora ("Ty mnie do pieśni pokornej nie wołaj").

Podczas koncertu "Norwidowskie Theatrum Mundi" zabrzmią one w nowych aranżacjach na głos solowy, chór i orkiestrę symfoniczną, a wykonają je artyści polskiej i międzynarodowej sceny operowej: Małgorzata Walewska, Olga Pasiecznik, Szymon Mechliński, Maciej Kwaśnikowski i Łukasz Goliński.

Na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej wystąpią gościnnie aktorzy Teatru Narodowego w Warszawie, Danuta Stenka, Jan Englert, Jerzy Radziwiłowicz oraz Piotr Kramer, którzy przedstawią fragmenty prozy Norwida, m.in. Białych kwiatów i Czarnych kwiatów, jego dramatów i korespondencji. Usłyszymy m.in. tak słynne wiersze jak Modlitwa czy Fortepian Szopena, a także mniej znane teksty zawierające treści biograficzne.

Źródło:

PAP