EN
24.11.2022, 13:02 Wersja do druku

Warszawa. Warszawska Opera Kameralna w prezencie

Na tegoroczne Święta podaruj swoim bliskim otulające serca, szlachetne brzmienie instrumentów historycznych.

fot. mat. Warszawskiej Opery Kameralnej

Po ubiegłotygodniowej premierze singla „Przybieżeli do Betlejem” promującego wydanie naszego najnowszego albumu Warszawskiej Opery Kameralnej „Krzysztof Herdzin – Kolędy z MACV” zapraszamy do wspólnego odliczania do premiery. Albumu będzie dostępny już 25 listopada.

„Przybieżeli do Betlejem” – polska kolęda datowana na XVII wiek, w niezwykłej aranżacji Krzysztofa Herdzina, z udziałem Orkiestry Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej MACV. Śpiewają Gabriela Legun oraz Andrzej Lampert, którzy swą interpretacją nadają tej bożonarodzeniowej pieśni zupełnie nowy wymiar.

„Krzysztof Herdzin – Kolędy z MACV”

Krzysztof Herdzin przygotowując kolędy dla Orkiestry Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej MACV postawił sobie cel, który okazał się wielkim wyzwaniem. Każdy utwór oparł na znanym i rozpoznawalnym utworze z okresu baroku i klasycyzmu. Orkiestra Instrumentów Dawnych czuje się komfortowo w określonej konwencji. To niższy strój (430 Hz), inne instrumenty, inna artykulacja, inna rytmika i określona interpretacja, zgodna z kanonem sprzed kilkuset lat. Decydując się na wykorzystanie muzyki największych kompozytorów z historii, Krzysztof Herdzin w naturalny sposób połączył je z utworami świątecznymi z zupełnie innego świata. W efekcie stworzył 12 aranżacji kolęd, gdzie każda staje się wariacją na temat kompozycji sprzed wieków. Pozwoliło to wykreować kształt dźwiękowy naturalny dla barokowej orkiestry, z drugiej zaś strony zaskakujący elementami stylistycznymi zupełnie obcymi dla tamtych czasów, jak rozszerzona harmonia, typowa dla muzyki filmowej.

Nie sposób nie wspomnieć o solistach, którzy wykazali się wyobraźnią i kunsztem wokalnym, odnajdując się w tym zupełnie nowym świecie muzycznym, bez precedensu w polskiej tradycji śpiewania kolęd. Gabriela Legun i Andrzej Lampert nadali tym utworom zupełnie nowy wymiar, kreując nowe, zaskakujące interpretacje.

Album będzie dostępny na wszystkich portalach streamingowych – https://id.ffm.to/koledy_z_macv

Można go również nabyć:

na stronie Opery – https://operakameralna.pl/sklep/

na stronie Empiku – https://tiny.pl/wc4h4

oraz w kasie Warszawskiej Opery Kameralnej: aleja Solidarności 76b, 00-145 Warszawa

aranżacje i kierownictwo muzyczne:

Krzysztof Herdzin

wykonawcy:

Orkiestra Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej

Musicae Antiquae Collegium Varsoviense

Gabriela Legun

Andrzej Lampert

Nagranie zarejestrowane w Basenie Artystycznym Warszawskiej Opery Kameralnej 16-18 września 2022 r.

Realizacja nagrania i mastering: Małgorzata Albińska-Frank

Arton das Tonstudio für klassische Musik

PATRONI MEDIALNI: TVP Kultura | Hi-Fi i Muzyka

PATRON PROJEKTU: Legalna Kultura

Źródło:

Materiał nadesłany