EN

26.11.2021, 10:56 Wersja do druku

Warszawa. W poniedziałek dowiemy się, kto zdobędzie Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego

Maria Dębska, Magdalena Koleśnik, Tomasz Ziętek, Piotr Trojan, a może Tomasz Włosok? W poniedziałek dowiemy się, kto zdobędzie Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego 2020/21 dla młodych aktorów odznaczających się wybitną indywidualnością.

fot. mat. organizatora

Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego mogą zdobyć artyści, którzy nie skończyli jeszcze 35 lat i wyróżnili się zagranymi w ostatnim roku rolami. Kandydatów do nominacji wskazuje Zarząd Fundacji "Kino". Tym razem w gronie nominowanych znalazła się m.in. "Maria Dębska", która w "Bo we mnie jest seks" Katarzyny Klimkiewicz stworzyła barwny portret Kaliny Jędrusik. "Była dla mnie absolutną ikoną. W dzieciństwie dużo czasu spędziłam z dziadkami, a oni uwielbiali Kabaret Starszych Panów. Kiedy dostałam propozycję udziału w zdjęciach próbnych, poczułam, że to musi się udać. Chyba każdy ma takie momenty w życiu, kiedy myśli: to jest dla mnie i chcę to zrobić. Na początku spijałam każde słowo osób, które Kalinę znały. Później okazywało się, że każda z nich opowiadała o innej kobiecie. Kalina jest jedną z tych ikon popkultury, o których każdy ma swoje zdanie" – wspominała aktorka w sierpniu br. w rozmowie z PAP.

Szansę na nagrodę ma również Magdalena Koleśnik, której rola motywatorki fitness w "Sweat" Magnusa von Horna przyniosła już m.in. nagrodę za najlepszą rolę kobiecą na ubiegłorocznym Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, statuetkę Odkrycie Onetu oraz Kryształową Gwiazdę Elle. "Opowiedzenie historii Sylwii, bohaterki filmu +Sweat+, było moim wielkim marzeniem. Moim wielkim marzeniem było opowiedzieć o kobiecie, która na swoich mediach społecznościowych nie chce oszukiwać, że jej życie jest pasmem niekończących się sukcesów, że każdy jej dzień jest szczęśliwy, tylko ma odwagę i chce dzielić się z innymi tym, że również jest słaba, smutna, pogubiona, czasem niekochana czy zrozpaczona" - mówiła Koleśnik podczas Młodej Gali.

Finalistą Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego został również Tomasz Ziętek, doceniony za rolę młodego milicjanta Roberta w "Hiacyncie" Piotra Domalewskiego. Filmowy bohater pochodzi z dobrze sytuowanej rodziny i może być spokojny o swoją przyszłość. Nie chce jednak spocząć na laurach. Gdy pewnego dnia trafia na ślad seryjnego mordercy gejów, pomimo niezadowolenia swoich przełożonych postanawia drążyć sprawę. Aby mógł rozwikłać kryminalną zagadkę, musi poznać dokładnie miejscową społeczność homoseksualną.

Wyróżnienie może powędrować ponadto do Tomasza Włosoka za rolę młodego muzyka Roberta w "Piosenkach o miłości" Tomasza Habowskiego lub do Piotra Trojana, który w "25 latach niewinności. Sprawie Tomka Komendy" Jana Holoubka zagrał mężczyznę niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia za popełnienie zbrodni.

Laureata nagrody poznamy podczas gali, która odbędzie się w poniedziałek w stołecznym kinie Luna. Wyłoni go jury w składzie: reżyserka Joanna Kos-Krauze (przewodnicząca), aktorka i laureatka Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2016 Marta Nieradkiewicz, reprezentująca miesięcznik "KINO" krytyczka filmowa Ola Salwa oraz reżyser teatralny Michał Borczuch.

Tego samego wieczoru ogłoszony zostanie zwycięzca Nagrody im. Bolesława Michałka dla książki filmowej. O wyróżnienie ubiegają się: "Ślad rzeczywistości. Polskie kino fabularne lat trzydziestych XX wieku" Adama Uryniaka (Wydawnictwo Naukowe Katedra, Gdańsk 2020), "Przeczucie końca. Modernizm, późność i polskie kino" Miłosza Stelmacha (Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Toruń 2020) oraz "Film w literaturze XXI wieku" Anny Ślósarz (Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych "Universitas", Kraków 2021).

Publikacje oceni jury w składzie: dr Iwona Kurz (Uniwersytet Warszawski), Adriana Prodeus (miesięcznik "KINO"), prof. Wiesław Godzic (Uniwersytet SWPS), Tadeusz Sobolewski ("Gazeta Wyborcza") i dr Mateusz Werner ("Twórczość", Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego).

Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego jest przyznawana od 1969 r. Jej pierwszym laureatem był Daniel Olbrychski. W latach 1969-95 nagrodę przyznawało pismo "Ekran". W 2005 r., po 10 latach przerwy, przejęła ją Fundacja Kino. Dotychczasowymi laureatami wyróżnienia byli m.in. Maja Komorowska, Krystyna Janda, Olgierd Łukaszewicz, Marek Kondrat, Krzysztof Majchrzak, Zbigniew Zamachowski, Artur Żmijewski, Dorota Segda, Marcin Dorociński, Kinga Preis, Maciej Stuhr, Magdalena Popławska, Agnieszka Żulewska oraz Marta Nieradkiewicz. 

Źródło:

PAP

Autor:

Daria Porycka