EN

2.06.2022, 11:00 Wersja do druku

Warszawa. W piątek i sobotę finał jubileuszowego sezonu artystycznego 2021/2022 w Filharmonii Narodowej

Inne aktualności

Kompozycja Brytyjczyka Edwarda Elgara „Sen Geroncjusza” zostanie wykonana przez Orkiestrę Filharmonii Narodowej, którą poprowadzi Andrzej Boreyko oraz Chór FN na zakończenie jubileuszowego sezonu artystycznego. Koncerty odbędą się 3 i 4 czerwca w Sali koncertowej warszawskiej Filharmonii Narodowej.

Sir Edward William Elgar (1857-1934) pozostawił po sobie dwie symfonie; śmierć artysty przerwała pracę nad trzecią. Utwory te należą do najważniejszych brytyjskich utworów symfonicznych.

Edward Elgar zafascynowany poematem kardynała J.H. Newmana, niezwykłej postaci w duchowym życiu dziewiętnastowiecznej Wielkiej Brytanii, postanowił napisać do jego dzieła muzykę.

J.H. Newman, anglikański duchowny pod wpływem lektur, przemyśleń, podróży do Włoch dokonał konwersji na wiarę katolicką i stał się kardynałem Kościoła, żarliwym apostołem a później jego świętym.

Newman opisał moment śmierci starca o symbolicznym imieniu Geroncjusz, otoczonego modlitwami współwyznawców, a następnie wędrówki jego duszy ku Bogu. Edward Elgar z entuzjazmem więc podjął się umuzycznienia poematu Newmana z myślą o jednej z najważniejszych imprez muzycznych, o tradycjach sięgających XVIII wieku - Birmingham Triennial Music Festival w roku 1900.

Wyczekiwana premiera nie należała do udanych i nie pomógł jej nawet Hans Richter, należący do najbardziej prominentnych dyrygentów swej epoki – ogrom trudności przerósł możliwości amatorskich chórów, jednak kolejne wykonania przyniosły dziełu sukces i uznanie, także w Niemczech, później w USA i innych krajach.

Co ciekawe – zaznacza w tekście zapowiadającym koncert muzykolog Piotr Maculewicz - w Anglii na przeszkodzie planowanym wykonaniom w wielu świątyniach, siłami kościelnych chórów stawało początkowo silnie katolickie przesłanie dzieła oraz komentowana w nim idea czyśćca, obca wyznaniom reformowanym; z czasem te obiekcje straciły na znaczeniu.

Bogata oprawa muzyczna dwuczęściowego dzieła, określanego często, wbrew autorowi, jako oratorium, „wyzyskuje – zdaniem krytyków - cały ekspresyjny potencjał eschatologicznego tekstu i jego wstrząsających wizji umierania, wędrówki duszy i sądu”.

Szczególna rola przypada chórowi, który wciela się w role przyjaciół bohatera i towarzyszy jego ostatniej drodze, demonów i aniołów, dusz czyśćcowych. Ogromna popularność „Snu Geroncjusza” trwać miała do czasów I wojny światowej, później, jak o wielu kompozycjach Elgara, także o niej, niemal zapomniano. Jednak, jak zaznaczają historycy muzyki „w jego ojczyźnie należała do najczęściej wznawianych jego dzieł i ulubionej pozycji ambitnych chórów”.

Podczas dwu koncertów 3 i 4 maja kompozycje Elgara wykonają Orkiestra Symfoniczna FN pod batutą dyr. artystycznego Andrzeja Boreyki oraz prowadzony przez Bartosza Michałowskiego Chór FN.

Solistami będą: Ewa Wolak, kontralt; Michael Spyres, tenor; Tomasz Konieczny, bas-baryton.

Koncert 3 czerwca poprzedzony będzie wykładem wprowadzającym zatytułowanym „Sir Edwarda sen o śmierci” Piotra Maculewicza, muzykologa i krytyka muzycznego w Sali Kameralnej o godz. 18.30.

Zwieńczeniem sezonu – jak informuje Biuro Prasowe FN było także uhonorowanie pracowników FN odznaczeniami państwowymi; uroczystość odbyła się 1 czerwca w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uhonorowani zostali: Andrzej Budejko – muzyk solista (fagot); Marek Iwański – muzyk solista (altówka); Urszula Janik-Lipińska – muzyk solistka (flet); Karolina Jaroszewska-Rajewska – muzyk solistka (wiolonczela); Jan Lewtak – muzyk orkiestrowy (skrzypce); Maria Machowska – koncertmistrz Orkiestry Filharmonii Narodowej; Roman Wawreczko – artysta chóru (bas).

Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, otrzymali: Robert Duda – muzyk I głos (róg-waltornia); Stella Stanisławska – specjalistka ds. artystów zagranicznych.

Natomiast Złoty „Medal za Długoletnią Służbę”, przyznawany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, otrzymali: Ewa Cupryjak – artystka chóru (sopran); Wojciech Kołbuk – artysta chóru (tenor); Zbigniew Wierzbicki, rzemieślnik obsługi sceny.

Źródło:

PAP

Autor:

Anna Bernat