EN
17.03.2023, 14:44 Wersja do druku

Warszawa. „Vechornytsi. Wieczór ukraiński” w TR Warszawa

Vechnorytsi to tradycyjna ukraińska forma spędzania jesienno-zimowych wieczorów, której towarzyszyły muzyka oraz obrzędy. 26 marca o godz. 18.00 w TR Warszawa odbędzie się koncert performatywny „Vechornytsi. Wieczór ukraiński” nawiązujący do tego zwyczaju. Wynagrodzenie artystów i artystek za wydarzenie, którego wysokość uzależniona jest od sprzedaży biletów, zostanie przekazane inicjatywie obywatelskiej Euromaidan-Warszawa.

fot. mat. teatru

„Vechornytsi” to kreatywny projekt organizowany przez trójkę artystów – Volodymyra Melymuka, Nastasię Godlevską oraz Halynę Zvarychę, którego celem jest prezentacja ukraińskiej kultury i tożsamości poprzez sztukę. „Vechornytsi” tworzą ukraińscy artyści, pokazujący światu piękno oraz różnorodność swojej ojczyzny.

Od czasu inwazji Rosji życie każdego Ukraińca zmieniło się na zawsze. Czujemy potrzebę stworzenia platformy do realizacji pomysłów kreatywnych i świadomych Ukraińców. Po to, aby pokazać różnorodność naszej kultury. Chcemy wspierać wszystkich artystów i artystki, promować ich twórczość w tak trudnych czasach; wspierać i rozwijać tożsamość ukraińską. Dzisiaj jesteśmy bardziej zjednoczeni niż kiedykolwiek. Mamy okazję pomóc tym, którzy nas chronią każdego dnia. Dlatego kolejnym, nie mniej ważnym celem „Vechornytsi” jest pomoc ukraińskim obrońcom. Wszystkie dochody z wieczoru przekażemy Siłom Zbrojnym Ukrainy –  wyjaśniają organizatorzy.

Każda „Vechornytsi” dotyczy innego obszaru ukraińskiej kultury, porusza różne tematy i odkrywa inne aspekty historii. Motywem koncertu performatywnego, odbywającego się w TR Warszawa, będą ludowe wierzenia związane z przesileniem wiosennym. Występujący artyści odsłonią tajemnice „miawek”, czarownic i innych postaci z ukraińskiej mitologii. Miawka, majka, mauka, mawka, nawka, nejka, niauka, niawka, śpiewnica, tanecznica, wyniwka to demon polny przedstawiany w postaci pięknej młodej kobiety, wabiącej przechodniów w ustronne miejsca, by załaskotać ich na śmierć.

26 marca na scenie TR Warszawa wystąpią: Miawki x Skarb x Danylo Biletskyi, Dasha Kvitneva, Yana!, reva х Kateryna x Nik Morfa, Anastasia Godlevska, Oleh Badura, Volodymyr Melymuk, Anzhelika Cherniienko х Kostiantyn Bogapov oraz Monisto.

Tradycyjne ukraińskie Vechornytsi odbywały się w domu. Na wieczornych imprezach mieszkańcy opowiadali bajki, tańczyli, łącząc wypoczynek z pracą. W spotkaniach uczestniczyli przede wszystkim młodzi ludzie, kawalerowie i panny. Podstawą była praca dziewcząt przy haftowaniu, przędzeniu i szyciu. Chłopcy zalecali się do dziewcząt, zabawiając je dowcipnymi historyjkami, żartami i muzyką. Niektóre Vechornytsi, związane z określonym świętem miały uroczysty charakter.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne