EN
20.04.2022, 16:25 Wersja do druku

Warszawa. Ustanawianie normy. Wykład Lennarda J. Davisa

fot. Lennard J. Davis

Wykład amerykańskiego badacza Lennarda J. Davisa, autora bestselerowej książki „Ustanawianie normy" („Enforcing Normalcy”), uznawanej za kamień milowy studiów o niepełnosprawności w Stanach Zjednoczonych. Spotkanie z autorem, zapowiadające polskie wydanie jego przełomowej książki w ramach serii wydawniczej Centrum Sztuki Włączającej / Teatru 21, odbędzie się 25 kwietnia 2022 o godz. 18.00 na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Żyjemy w świecie normy i każdy obszar naszego życia poddany jest normalizacji. Zastanawiamy się co przeciętna osoba powinna robić, ile powinna zarabiać, jak powinna mieszkać, co jeść, co myśleć i poświęcamy często całe życie, by to osiągnąć. Określamy poziom inteligencji, poziom cholesterolu, wagę, wzrost, wymiary ciała według sztucznie ustanowionej linii oddzielającej zwyczajne od nienormalnego. Nasze dzieci są obserwowane w szkołach i poddawane testom, by ocenić czy i jak mieszczą się na/w normalnej krzywej umiejętności uczenia się, ilorazu inteligencji. W ciągu naszego życia jesteśmy ważeni i mierzeni, by ocenić czy nasze ciała spełniają normę pod kątem określonych parametrów.

Wydaje się, że ludzie zawsze dążyli do porównywania się z innymi, tymczasem idea normy nie wynika z uwarunkowań naszej psychiki, jest natomiast cechą pewnego rodzaju społeczeństwa. Warto zacząć od tego, że słowa związane z normą, a zatem: normalność, średnia, nienormalność pojawiły się w językach europejskich stosunkowo niedawno.

Lennard J. Davis swoją książką „Ustanawianie normy” („Enforcing Normalcy”) dokonał przełomu w myśleniu o niepełnosprawności, pokazując, że, by zrozumieć niepełnosprawne ciało, musimy wrócić do konceptu normy, zrozumieć jego historię, w tym historię wyłonienia się pojęcia i obrazu „normalnego”, „zwyczajnego” ciała. Z błyskotliwością i pasją, będącą połączeniem badań akademickich i aktywizmu, dowodzi, że jeżeli chcemy zrozumieć konstrukcję niepełnosprawności, musimy zrozumieć konstrukcję normalności. „To nie osoby z niepełnosprawnościami stanowią „problem”, lecz sposób, w jaki wyobrażenie normy kreuje „problem” niepełnosprawnej osoby” – podkreśla Davis.

Lennard J. Davis pracuje na Wydziale Języka Angielskiego, Wydziale Niepełnosprawności i Rozwoju Człowieka, a także na Wydziale Edukacji Medycznej Uniwersytetu w Illinois. Jest autorem lub redaktorem ponad 20 książek w tym jednej z pierwszych książek teoretycznych poświęconych niepełnosprawności „Enforcing Normalcy” („Ustanawianie normy”) zaliczanej dziś do klasyki studiów nad niepełnosprawnością. Laureat National Book Critics Circle Award i Nagrody Pulitzera. Stypendysta Fundacji Pamięci Johna Simona Guggenheima. Jego obecne zainteresowania obejmują zagadnienia związane z niepełnosprawnością, teorią literatury i kultury, genetyką, rasą, tożsamością i kwestiami biokulturowymi.

Grupą społeczną, której Davis dedykuje znaczącą część swojej przełomowej pracy są Głusi. Badacz jest słyszącym dzieckiem niesłyszących rodziców, wzrastał więc w najbliższym otoczeniu Głuchych i ich kultura jest integralną częścią jego świata. Funkcjonując jednocześnie wśród osób sprawnych (szkoła), od najmłodszych lat widział uprzedzenia i fałszywe wyobrażenia na temat Głuchych, które powiela większość sprawnego społeczeństwa. „Ustanawianie normy” to osobisty manifest, który może mieć znaczenie wzmacniające dla społeczności Głuchych w Polsce.

Badacz, odwołując się do historii sztuki, literatury, nauki, analizuje wyłanianie się pojęcia normy, a na kartkach swojej książki pozwala spotkać się prozie Josepha Conrada, czy Mary Shelly z historią badań statystycznych, astronomią, historią rzeźby – w tym słynną Wenus z Milo. Dzięki temu „Ustanawianie normy” czyta się z zapartym tchem. Polskie tłumaczenie książki zostanie wydane na jesieni 2022 przez Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21 w ramach serii wydawniczej „Odzyskiwanie obecności”.

Spotkanie z Lennardem J. Davisem odbędzie się 25 kwietnia 2022 o godz. 18:00 na Wydziale Neofilologii UW (ul. Dobra 55, sala 1.007). Wstęp wolny. Wydarzenie odbędzie się w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym na PJM i język polski. Aula wyposażona jest w pętlę indukcyjną i dostosowana jest dla osób poruszających się na wózkach. Organizatorami wykładu są Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21 oraz Instytut Anglistyki UW. Wykład jest częścią “Nie zostawiaj nikogo w tyle” – trzeciego sezonu Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21. Program Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21 jest współfinansowany przez m.st. Warszawę.

Źródło:

Materiał nadesłany