EN
21.03.2022, 08:08 Wersja do druku

Warszawa. Urodzinowe życzenia dla Józefa Opalskiego od ministra Glińskiego

fot. PAP

Wszystkie profesje uprawiane z wielką pasją zapisały odrębne rozdziały Pana niezwykle bogatego życiorysu – napisał minister kultury Piotr Gliński w liście skierowanym do teatrologa, muzykologa, reżyser, publicysty i literaturoznawcy Józefa Opalskiego z okazji 75. urodzin.

"Pańska konsekwentna i wieloletnia aktywność w wielu obszarach życia kulturalnego sprawiła, że jest Pan cenioną osobowością świata kultury, a w szczególności rodzinnego Krakowa. (…) Wszystkie profesje uprawiane z wielką pasją zapisały odrębne rozdziały Pana niezwykle bogatego życiorysu" – napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Profesor Piotr Gliński w liście gratulacyjnym skierowanym do teatrologa, muzykologa i literaturoznawcy, a także reżysera i publicysty. List opublikowano na Facebooku resortu kultury.

Gliński przypomniał, że "Józef Opalski debiutował reżyserią opery +Rigoletto+ Giuseppe Verdiego w Operze Krakowskiej, następnie współtworzył znakomite przedstawienia m.in. z udziałem Anny Polony, a także reżyserował w pełni autorskie spektakle w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Przedstawienia z jego udziałem wystawiane były na scenach w całej Polsce. Od lat jest związany z obecną Akademią Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Został odznaczony wieloma nagrodami i wyróżnieniami, m.in. dwukrotnie Nagrodą Ministra Szkolnictwa Wyższego, Nagrodą Fundacji im. Karola Szymanowskiego, Nagrodą Miasta Krakowa, a także Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Źródło:

PAP