EN
16.11.2021, 15:14 Wersja do druku

Warszawa. TR Warszawa na 4. Międzynarodowej Konferencji SCENA JUTRA

TR Warszawa bierze udział w 4. Międzynarodowej Konferencji SCENA JUTRA, który odbędzie się 17 listopada w Warszawie w Teatrze Wielkim. Operze Narodowej. 

fot. mat. organizatora

Tematem przewodnim tegorocznej konferencji łączącej świat artystyczny ze światem nowych technologii będzie ekologia, nowe technologie oraz ich wykorzystanie w rozrywce, sztuce i promocji, a także edukacja oraz przyszłość i kierunki rozwoju branży scenicznej. Program konferencji podzielony jest na trzy strefy tematyczne: Inspiracje, Dyskusje i Technologie.

W ramach strefy Inspiracje m.in. o teatrze przyszłości opowiedzą Monika Dziekan, pełnomocniczka dyrektorki TR Warszawa ds. rozwoju organizacji oraz Anna Klammer, pełnomocniczka dyrektorki TR Warszawa ds. inwestycji TR Warszawa na Placu Defilad. Monika Dziekan opowie o projekcie TR Online - wizji teatru przyszłości jako nowej formie działalności artystycznej i nowych cyfrowych środkach wyrazu na przecięciu internetu i tradycyjnej sztuki scenicznej. Anna Klammer opowie o projekcie teatru jaki powstanie w niedalekiej przyszłości na Placu Defilad w Warszawie jako część kompleksu muzealno-teatralnego, a także o możliwościach jakie daje nowoczesna architektura na przykładzie projektu nowego budynku TR Warszawa autorstwa pracowni architektonicznej Thomas Phifer&Partners.

W ramach strefy Dyskusje odbędzie się m.in. rozmowa wokół ekologii w kulturze, w której wezmą udział m.in. Artur Jóźwik, dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy oraz Natalia Dzieduszycka, dyrektorka TR Warszawa, Paweł Łysak, dyrektor Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie oraz Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu (prowadzenie: Justyna Czarnota, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego) oraz dyskusja wokół roli edukacji artystycznej dla rozwoju teatru przyszłości. W rozmowie wezmą udział m.in. Anna Rochowska, pedagożka teatru, koordynatorka zespołu edukacji TR Warszawa oraz dr hab. Przemysław Rezner z Akademii Muzycznej w Łodzi.

Pełny harmonogram 4. Międzynarodowej Konferencji Scena Jutra 2021 oraz informacje na temat uczestniczących w niej gości i gościń znajdują się poniżej oraz na stronie scenajutra.pl.

***

IV Międzynarodowa Konferencja Scena Jutra 2021 odbędzie się 17 listopada w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. W tym roku tematyka wystąpień i paneli dyskusyjnych związana będzie z zagadnieniami ekologii; nowych technologii oraz ich wykorzystania w rozrywce, sztuce i promocji; edukacji oraz przyszłości i kierunków rozwoju branży scenicznej, która od dawna nie jest jedynie związana z teatrem i koncertami. Wśród potwierdzonych gości nie zabraknie gwiazd z polski i świata. Swój udział potwierdzili między innymi Artur Rojek, Daan Omen, Janusz Józefowicz czy Kamil Pohl.

Motywem przewodnim tegorocznej Konferencji Scena Jutra będzie wirtualna rzeczywistość. Czy możemy powiedzieć, że żyjemy już czasach, gdzie wydarzenia, spotkania, promocja muszą odbywać się w świecie wirtualnym? A może wciąż tęsknimy do tego bezpośredniego kontaktu i całkowite przeniesienie działań tylko w jedną przestrzeń to dopiero odległa przyszłość. Na te pytania, ale również wiele innych ważnych z punktu widzenia artystów, techników, dyrektorów, realizatorów, ale również osób i firm, które promują się poprzez kulturę i nowe technologie odpowiedzą zaproszeni przez organizatorów goście.

W tym dniu w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej każdy z uczestników, bez względu na zainteresowania, stanowisko oraz miejsce pracy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Kolejny już raz organizatorzy zdecydowali się na zorganizowanie stref tematycznych, które można powiedzieć stały się wizytówką Sceny Jutra. Tym razem pojawia się trzy strefy: Inspiracje, Dyskusje i technologie.

Strefa Inspiracje zlokalizowana będzie na Sali Młynarskiego. W tym miejscu uczestniczy będą mogli zapoznać się z prelekcjami osób, które tworzą i inspirują. Dzień rozpocznie się od wykładu psychologa biznesu Wojciecha Herry, który od wielu lat wdraża w firmach pojęcie Edutaiment, a w skrócie pokazuj jak łącząc wiedzę i rozrywkę wyzwolić emocje, które sprawią, że prezentowane treści jeszcze lepiej zapadną w pamięci.

Nie zabraknie treści, które pomogą widzą przenieść się na największe wydarzenia artystyczne, takie jak obchodzące 10 leci istnienia Męskie Granie, ważny społecznie i artystycznie projekt „Pieśni Współczesne” oraz mającą w tych dniach premierę, opery „Exodus” i „Bieguni – Harnasie”. Na Scenie Jutra dowiecie się, jak je zrobiono.

Zastanawialiście się kiedyś jak technologia wpływa na pracę artysty? Czy artysta w swojej pracy myśli o otaczającej, coraz mocniej rozwijającej się technologii? A może obawia, że kiedyś ona zastąpi go na scenie? To kolejny ważny temat, który wybrzmi na strefie Inspiracje. Opowie Wam o nim ze swojej perspektywy, aktora, reżysera, dyrektora, scenarzysty i choreografa Janusz Józefowicz.

Na scenie prelegenci poruszą takie tematy, jak nowe technologie w kulturze, rozrywce i promocji. W dniu 17 listopada, będziecie mogli posłuchać wykładu „Marvel Future Revolution” Kamila Pohla, który w swoich projektach łączy aspekt - kreatywny i technologiczny. Przez 15 lat związany z Platige Image, miał okazję tworzyć kampanie dla takich marek, jak Sony, Nike i Orange. Odpowiadał za wdrożenie i przygotowywanie The Witcher. Na potrzeby filmu Pawła Pawlikowskiego “Cold War” nadzorował efekty specjalne, a dla Teatru Muzycznego ROMA współrealizował musical “Piloci”.

To jednak nie jedyna ciekawa postać, które zobaczycie na Sali Młynarskiego. Prosto z Amsterdamu z przyjedzie do Was Daan Omen - dyrektor kreatywny legendarnej już agencji Live Legends, współtwórca takich projektów jak: Tomorrowland, PUBG oraz KLM 100 Year. W ramach Strefy Inspiracje m.in. o teatrze przyszłości opowiedzą Monika Dziekan, pełnomocniczka dyrektorki TR Warszawa ds. rozwoju organizacji oraz Anna Klammer, pełnomocniczka dyrektorki TR Warszawa ds. inwestycji TR Warszawa na Placu Defilad. Monika Dziekan opowie o projekcie TR Online - wizji teatru przyszłości jako nowej formie działalności artystycznej i nowych cyfrowych środkach wyrazu na przecięciu internetu i tradycyjnej sztuki scenicznej. Anna Klammer opowie o projekcie teatru jaki powstanie w niedalekiej przyszłości na Placu Defilad w Warszawie jako część kompleksu muzealno-teatralnego, a także o możliwościach jakie daje nowoczesna architektura na przykładzie projektu nowego budynku TR Warszawa autorstwa pracowni architektonicznej Thomas Phifer&Partners.

Strefa Dyskusje zlokalizowana będzie w Sali Kamiennej. Tam znów spotkają się ze sobą technicy, artyści, managerowie, wszyscy, dla których scena jest ważna z różnych perspektyw, ponieważ wpływa na ich prace i podejmowane działania. W tej przestrzeni, każdy z uczestników Konferencji będzie mógł posłuchać, jak zmieniła się i w którym kierunku zmierza współczesny runek sceniczny. Jakie są obecnie trendy, co daje największe nadzieje, a czego współtwórcy rynku scenicznego boją się najbardziej.

Strefa dyskusje to jedyne miejsce, gdzie różne środowiska mogą przedstawić swoje zdanie i posłuchać co myślą inni. To jedyne takie miejsce, gdzie artysta Artur Rojek, lighting designer Paweł „Spider” Pająk i właściciel agencji Michał Fałat mówią o tym samym, ale ze swojej perspektywy i mają możliwość konfrontować swoje wypowiedzi. To również przestrzeń, gdzie przedstawiciele jednych największych mecenasów kultury i rozrywki, jak BMW, Żywiec, mają okazję przedstawić swój punkt widzenia i pokazać, że skuteczna promocja, to również długofalowe budowanie relacji i inwestowanie w nie do końca oczywiste kierunki. Ale Sale Kamienne to jednocześnie okazja, żeby pokazać ludzi, których nie widać, ale którzy odpowiadają za emocje, których doświadcza się na wydarzeniach, ale również ich organizację. Z jakimi borykają się problemami? Dokąd zmierza branża sceniczna? W ramach Strefy Dyskusje odbędzie się m.in. dyskusja wokół ekologii w kulturze, w której wezmą udział m.in. Artur Jóźwik, dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy oraz Natalia Dzieduszycka, dyrektorka TR Warszawa, Paweł Łysak, dyrektor Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie oraz Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu (prowadzenie: Justyna Czarnota, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego) oraz dyskusja wokół roli edukacji artystycznej dla rozwoju teatru przyszłości. W rozmowie wezmą udział m.in. Anna Rochowska, pedagożka teatru, koordynatorka zespołu edukacji TR Warszawa oraz dr hab. Przemysław Rezner z Akademii Muzycznej w Łodzi.

Strefa Technologie zlokalizowana będzie w Salach Redutowych. Tam swoje stoiska informacyjne będą mieli przedstawiciele dystrybutorów i producentów sprzętu scenicznego, a także przedstawiciele uczelni i stowarzyszeń. W tym miejscu możecie spodziewać się polskich premier, prezentacji, szkoleń i wykładów, na tematy związane z techniką, kreacją oraz zarządzaniem przy produkcjach scenicznych.

Konferencja Scena Jutra 2021 to wydarzenie, którego celem jest:

● edukowanie

● inspirowanie

● nawiązywanie kontaktów

● budowanie świadomości nadchodzących trendów

● pokazywanie nowych możliwości technicznych

● oraz związanych z nimi zagrożeń

Wydarzenie będzie miało charakter hybrydowy. W Konferencji będzie można wziąć udział osobiście pojawiając się 17 listopada 2021 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, ale również za pośrednictwem Internetu z zacisza swojego domu lub firmy. Udział w wydarzeniu jest płatny.

Bilety nabyć będzie można za pośrednictwem platformy eventory. Dla większych grup zainteresowanych udziałem w tegorocznym wydarzeniu organizatorzy przewidzieli specjalne pakiety promocyjne.

Pełny harmonogram 4. Międzynarodowej Konferencji Scena Jutra 2021 oraz informacje na temat uczestniczących w niej gości i gościń znajdą Państwo na stronie www.scenajutra.pl

Scena INSPIRACJE

10.00 Wszystko jest Sceną - Wojciech Herra

10.30 W stronę teatru przyszłości - Monika Dziekan | Anna Klammer

11.00 Dlaczego warto inwestować w technologie? - Rafał Wiśniewski | Mariusz Laszuk | Tomasz Dobosz

11.45 Pieśni Współczesne - Miłosz „Miuosh” Borycki | Monika Zawisza

12.15 Teatr wirtualny i opowiadania historii - James Simpson

12.45 Kreacja i technologia - Exodus / Bieguni - Harnasie - Małgorzata Szabłowska

13.30 Wirtualna produkcja - światy równoległe - Maciej Żemojcin | Max Orlov

14.00 Virtual Production - o co tyle hałasu? - Paweł “Spider” Pająk

14.30 Marvel Future Revolution - Kamil Pohl

15.15 Istota tworzenia i opowiadania historii - Daan Oomen

15.45 Dziesięć lat ŻYWIEC Męskie Granie - Krzysztof Bąk | Dorota Harasimowicz | Piotr Stelmach

16.10 Wizualizacja sceny jako narzędzie dla teatru, filmu, eventu - Artur Szyman

16.40 Rzemiosło teatralne a nowe technologie - Andrzej Hamerski

17.00 Aktor a technologia - Janusz Józefowicz

17.20 Transformacja mediów - Maciej Amanowicz

Scena DYSKUSJE

10.00 Edukacja artystyczna a teatr przyszłości |m.in. Anna Rochowska - TR Warszawa, Przemysław Rezner - Akademia Muzyczna w Łodzi

10.45 Ekologia w kulturze | host: Justyna Czarnota

m.in. Natalia Dzieduszycka - dyr. TR Warszawa, Artur Jóźwik - dyr. Biura Kultury m.st. Warszawy, Paweł Łysak - dyr. Teatru Powszechnego w Warszawie, Przemysław Kieliszewski - dyr. Teatru Muzycznego w Poznaniu

11.45 Wirtualna produkcja - świat bez granic | host: Michał Fiodorow

m.in. Paweł “Spider” Pająk - PERCEPTO, Maciej Żemojcin - PixelRace

12.30 Frekwencja XR Festival - technologia a nowe możliwości produkcji wydarzeń artystycznych | host: Michał Fiodorow

m.in. Artur Rojek, Michał Fałat - EastEventz

13.30 Prawo autorskie w świecie wydarzeń online | host: Magdalena Kondas

m.in. Jacek Jastrowicz - IGNAP, Agnieszka Parzuchowska – Janczarska - STOART

14.15 Sponsoring i mecenat w projektach scenicznych | host: Magdalena Kondas

m.in. Katarzyna Gospodarek - BMW, Dorota Nowakowska - Żywiec

15.15 Wydarzenie sceniczne jak może wyglądać jutro | host: Magdalena Kondas

m.in. Wojciech Herra, Andrzej Targosz – Eventory, Łukasz Kubiak TSE Grupa

16.00 Dźwięk immersyjny | host: Krzysztof Polesiński

m.in. Jerzy Kubiak, Sebastian Gonciarz - TM ROMA, Gwidon Wydzryński - Źle i Tanio

16.45 Jakość światła w teatrze, rozrywce, telewizji | host: Michał Fiodorow

m.in. Artur Szyman - LightUp, Sebastian Słomiński - Politechnika Warszawska

Scena PARTNERZY

10.00 Ruch który słychać - czyli świat dźwiękowych inspiracji | Tomasz Pałasz

10.15 Wykreślona Warszawa - VR jako narzędzie opowiadania historii | Piotr Greiner - PictureWorks

10.45 Oświetlenie sceniczne od projektu do programowania i wizualizacji z grandMA3 | Paweł Jarząbek - LTT

11.45 Event 2.0 – przyszłość jest w eko | Katarzyna Gadomska, Grzegorz Łopata, Michał Kibil - SBE

12.15 O prawie autorskim ludzkim głosem | Dominika Steczko - NP & Współpracownicy

12.45 Bezpieczne zasady korzystania z cudzych utworów | Agnieszka Kondziela-Piasecka- Kancelaria Radcy Prawnego Law Office

13.15 Wyjątkowe doświadczenie klientów dzięki wirtualnym i stacjonarnym spotkaniom | Mateusz Zawadzki - EVENTORY

13.30 Transferable Engine TE - what benefits brings to you? | Ingo Dombrowski - ROBE LIGHTING

14.15 Studio XR | Michał Fiodorow - Prolight | disguise XRstudio

14.45 ClaudIO - brings lighting maintenance into new level | Massimo Bolandrina - CLAYPAKY

15.15 Ruch który słychać - czyli świat dźwiękowych inspiracji | Tomasz Pałasz

15.30 Nowe technologie ROBE lighting | ROBE LIGHTING

16.00 Laser technology in show entertainment | Alberto Alfier - Claypaky

16.45 Finansowanie dla branży scenicznej | Urszula Gielniowska - GRANTIVE

17.15 BOLERO - rewolucja w świecie bezprzewodowych systemów interkomowych | Marcin Jakowczyk - Riedel

17.45 Iluminacje na nowo | iLumo

Źródło:

Materiał nadesłany