EN
29.08.2022, 15:38 Wersja do druku

Warszawa. Taniec, ruch, improwizacja - performance przy Placu Bankowym

1 września o godz. 18.00 Mazowiecki Instytut Kultury i Fundacja Artystyczna PERFORM zapraszają na finał projektu pt. Delicate Spaces według koncepcji tancerza i choreografa Michała Górala. Bezpłatne działania odbędą się w przestrzeni miejskiej przy Placu Bankowym 1 (dawny hotel Saski).

fot. mat. Mazowieckiego Instytutu Kultury

Uczestnicy projektu, który twa od 22 sierpnia, za pomocą ruchu i tańca będą poszukiwali znaczenia pojęcia delikatności i czułości w kontekście ruchu, relacji ciała z ludźmi, przestrzenią publiczną oraz architekturą. Efektem tego będzie kompozycja, która zostanie przedstawiona w formie performance’u, podczas finału drugiej odsłony projektu Site-Specific.

„… będziemy zadawać pytania dotyczące emocji, tego jak rozumiemy delikatność. Czy obchodzę się w życiu w czuły i delikatny sposób? Dlaczego delikatność przypisujemy często do grupy cech kobiecych? Gdzie zaciera się granica pomiędzy przemocą i niekiedy autoagresją a czułością i współodczuwaniem na poziomie nie tylko fizycznym. Jak te granice oraz ich przesuwanie może wpłynąć na moje zachowanie względem napotkanych osób, grupy czy przestrzeni lub danej sytuacji w której się znajduję”

opowiada o projekcie autor i choreograf – Michał Góral.

Michał Adam Góral

Tancerz, performer, choreograf, nauczyciel. Absolwent prestiżowej uczelni Codarts Rotterdam University for the Arts w Holandii. W latach 2016 - 2019 tancerz teatru Compagnie THOR w Brukseli w produkcjach „Anima Ardens" i „WaW - We are Woman”.
We wcześniejszych latach współpracował z Het Internationaal Danstheater w Amsterdamie, Derida Dance Company w Bułgarii oraz Korzo Theater w Hadze. Tańczył w spektaklach takich choreografów jak: Bill T. Jones (USA), Jiří Kylián (Holandia), Marthy Graham (USA), Giulii Mureddu (Włochy), Jana Linkensa (Holandia), Lucasa Jerviesa (Australia), Ivanhoe Chun-ho Lam (Chiny), Thoma Stuarta (Holandia), Edersona Rodriguez Xavier (Brazylia), Thierry Smiths ( Belgia).

Występował na wielu festiwalach, m.in.: Tel Aviv Dance w Suzanne Dellal Centre, Festival OFF d’Avignon we Francji, Sziget Festival na Węgrzech, polskich Re:wizje Sztuki, Mandala Performance Festiwal, holenderskich Parade Festival, CaDance Festival, Grachten Festival, Holland Dance Festiwal, Lowlands Festival, belgijskich Charleroi Danses i Brussels Dance. Wystąpił w filmach dokumentalnych „Bare” i „Under the dress” reż. Aleksandr M. Vinogradov oraz w dramacie „Holy Lands” Amandy Sthers. W Polsce, współpracował z Teatrem Tańca Test, Stowarzyszeniem Sztuka Nowa, Teatrem Tańca Caro, B'cause Dance Company, Warszawską Operą Kameralną, Teatrem Tańca Zawirowania, Teatrem Komedia. Jako movement director stworzył materiał ruchowy do gry wydanej przez Sony na konsolę Playstation - „Bound" nagrodzoną m.in. Paszportem Polityki, kilka choreografii do reklam oraz teledysków artystów takich jak Ralph Kamiński, Baash, Wishlake, Łąki Łan. Wyreżyserował nagradzane na konkursach solo „N°2”, spektakl „Waterfallin", pokaz „Bolero” na warszawskiej Nocy Tańca, spektakl „Quo Tendis", który miał premierę w warszawskim teatrze Prochownia, solowy performance taneczny „Hippocampus” i duet „Uncommodum”.

***

Site-specific Delicate Spaces
Kiedy: 1 września o godz. 18.00 przy Placu Bankowym 1 (dawny hotel Saski)
Pokaz otwarty i bezpłatny

Projekt performatywny jest realizowany w ramach Centralnej Sceny Tańca w Warszawie edycja III w ramach działu site-specific

Organizator: Fundacja Artystyczna PERFORM, Mazowiecki Instytut Kultury

Współfinansowanie m.st. Warszawa

Źródło:

Materiał nadesłany