EN
30.03.2022, 11:03 Wersja do druku

Warszawa. Taneczne spektakle w Komunie Warszawa

W czwartek w Komunie Warszawa odbędzie się koncert szalonej afro-elektroniczno-punkowej Alamedy 5. W sobotę romantyczny, wysublimowany spektakl taneczny Pawła Sakowicza „Drama”. A w ramach niespodzianki mikro-spektakl „exit” Marcina Miętusa, nie-tancerza, który wygrał na festiwalu choreograficznym „3…2…1…TANIEC!”.

KONCERT: Alameda 5

Alameda 5 powraca z nowym elektryzującym programem koncertowym i trzecim albumem zespołu pt. „Spectra. Vol. 1”, który ukazał się 25 lutego 2022 roku.

Na nowym albumie Alameda 5 zrzuca z siebie na dobre płaszczyk muzyki rockowej i podkręca do maksimum obecne już na Duchu Tornada (2015, Instant Classic) i Eurodrome (2019, Instant Classic) wpływy rytmiki afrykańskiej i latynoamerykańskiej, i to zarówno tej pierwotnej, etnicznej, jak i nowoczesnej, klubowej. Słowem kluczem jest „batida”, wywodzący się z Angoli styl muzyczny o charakterystycznej euforycznej i synkopowanej rytmice, który Alameda 5 rozwija na własną modłę dodając do niego wpływy industrialu, post-punku, gqomu, dubu i vaporwave’u. Efektem jest jedyna w swoim rodzaju tropikalno-industrialna mieszanka, w której awangarda spotyka się z afro-housem, a rozbudowany sampling i techniki syntezy granularnej sprzęgnięte są z frenetyczną grą żywej sekcji rytmicznej. Ideą, która przyświeca nowej twórczości Alamedy jest totalna integracja elektroniki z żywym graniem oraz zamazanie wszelkich podziałów między sztuką wysoką i niską, twórczością wysublimowaną i wulgarną, awangardą i rozrywką, muzyką „dla duszy” i muzyką „dla ciała”

Alameda 5

31.03. (czwartek)

Komuna Warszawa, ul. Emilii Plater 31

wejście od godz. 19

bilety: przedsprzedaż 30 zł / bramka 40 zł

Kup bilet

***

TANIEC: The Best of Warsaw Dance vol. 2

Drama

reż. Paweł Sakowicz

Noc, niewielki staw pośród gęstego lasu. Księżyc w pełni odbija się w tafli wody. Z prawej strony nadciąga mgła, ściele się ciężko między drzewami. Odsłania sylwetki dwóch postaci, może zjaw, a może zbłąkanych przechodniów. Para zbliża się do stawu, nachyla nad wodą, wyciąga w dół ręce, lecz zastyga tuż przed dotknięciem tafli. Za chwilę będzie świtać. Z oddali słychać niewyraźne głosy, z minorowej melodii udaje się tylko wychwycić: Wróć, najświętsza nocy. Słodkich snów, wróć!

Produkcja: Fundacja Ciało/Umysł

Koprodukcja: Przestrzenie Sztuki, Lubelski Teatr Tańca / Centrum Kultury w Lublinie

Przy wsparciu: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki

Premiera: 26 września 2020

Czas trwania: 75’

Czytaj recenzję w „Didaskaliach”:

https://didaskalia.pl/pl/artykul/zwichniete-skrzydla

Drama, reż. Paweł Sakowicz

2.04. (sobota)

Komuna Warszawa, ul. Emilii Plater 31

godz. 19 / kasa czynna od 18.30

bilety: normalne 40 zł / ulgowe 30 zł / wejściówki (w miarę dostępności) 20 zł

Kup bilet

***

exit

chor. Marcin Miętus

„exit” to efekt poszukiwań formy i (nieudanych) prób wyjścia poza formę.

Koncepcja, choreografia, wykonanie, tekst – Marcin Miętus

czas trwania – 8 min.

Prezentowany na konkursie 3…2…1…TANIEC! w 2021 roku “exit” został nagrodzony pierwszą nagrodą indywidualną.

Marcin Miętus – pisze o teatrze i dla teatru, performuje, ostatnio choreografuje. Dramaturg dwóch spektakli wyreżyserowanych przez Roba Wasiewicza - „Więcej niż jedno zwierzę”, w którym również występuje i „Musical o musicalu Metro”. Dramaturg i autor adaptacji powieści Joan Lindsay „Piknik pod wiszącą skałą” w reżyserii Miry Mańki. Autor dramatów „Muzeum rzeczy zagubionych” („Dialog” 11-12.2021) i „Grupa wsparcia im. Boya-Żeleńskiego" (TR Warszawa, 2022).

Wstęp na pokaz wraz z biletem na spektakl "Drama" Pawła Sakowicza, 2.04, g. 19.00

Czytaj więcej: https://taniecpolska.pl/krytyka/ja-i-forma/

Wydarzenia odbędą się dzięki dofinansowaniu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach projektu Scena Prezentacji KW.

Źródło:

Materiał nadesłany