EN
9.03.2022, 08:15 Wersja do druku

Warszawa. Szef MKiDN złożył życzenia muzykolog prof. Zofii Helman z okazji jej 85. urodzin

Inne aktualności

Jako wybitny muzykolog stworzyła Pani niezapomniane opracowania, wiele istotnych haseł encyklopedycznych i licznych rozpraw o polskich kompozytorach - napisał minister kultury prof. Piotr Gliński w liście skierowanym do muzykolog prof. Zofii Helman z okazji jej 85. urodzin.

"Z okazji jubileuszu urodzin proszę przyjąć moc serdecznych życzeń oraz wyrazów uznania dla Pani dotychczasowej działalności naukowej i imponującego dorobku" - napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego w liście gratulacyjnym do jubilatki, którego fragment zamieszczono we wtorek na profilu resortu na Facebooku.

"Podziw wzbudza Pani profesjonalizm i pasja w uprawianiu nauki o pięknie oraz w rozbudzaniu wrażliwości. Jako wybitny muzykolog stworzyła Pani niezapomniane opracowania, wiele istotnych haseł encyklopedycznych i licznych rozpraw o polskich kompozytorach" - dodał prof. Gliński.

Prof. Zofia Helman - jak przypomniał resort - jest autorką opracowań, wielu haseł encyklopedycznych i licznych rozpraw o polskich kompozytorach takich jak m.in. Grażyna Bacewicz, Zygmunt Mycielski, Roman Palester, Fryderyk Chopin, Karol Szymanowski, Krzysztof Penderecki i Mieczysław Karłowicz.

Jest również autorką VI tomu "Między romantyzmem a Nową Muzyką 1900-1939", w 12-tomowym cyklu wydawniczym "Historia Muzyki Polskiej", omawiającym kolejne epoki od średniowiecza po współczesność.

Źródło:

PAP