28.09.2021, 18:22 Wersja do druku

Warszawa. Szalone Dni Muzyki „Beethoven” 2021 dobiegły końca

fot. Serwis Sinfonia Varsovia

Jedenasta edycja Szalonych Dni Muzyki już za nami! W tym roku festiwal odbył się w cieniu pandemii, która kazała zweryfikować jego dotychczasową formułę w trosce o bezpieczeństwo wykonawców i słuchaczy. Przy starannym zachowaniu rządowych zaleceń i obostrzeń udało się przyciągnąć rzesze publiczności. Przez 4 festiwalowe dni zabrzmiało 32 koncertów, które zgromadziły przeszło dziesięciotysięczną publiczność w przestrzeniach siedziby Sinfonii Varsovii, Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz Kościoła Środowisk Twórczych.

Inne aktualności

Tematem tegorocznej edycji tego festiwalu był Ludwig van Beethoven, kompozytor, którego okrągłego jubileuszu 250-lecia urodzin nie wypadało pominąć. Monograficzny charakter minionej odsłony pozwolił słuchaczom poznać przekrój jego twórczości od młodzieńczych kompozycji po późne arcydzieła. W tym roku ciężar położony został szczególnie na repertuar kameralny – tak oryginalne kompozycje, jak i transkrypcje większych dzieł instrumentalnych Beethovena na małe składy.

Na siedmiu festiwalowych scenach zaprezentowali się muzycy Sinfonii Varsovii w różnych składach oraz zaproszeni artyści z Polski i zagranicy, w tym uznani dyrygenci – Alexander Liebreich, Bassem Akiki i Jurek Dybał oraz światowej klasy soliści, tacy jak Liya Petrova, François-Frédéric Guy, Jonas Vitaud, Marcin Masecki, Aurélien Pascal, Adrien Boisseau, Jakub Haufa i Paul Lay. Wśród artystów nie zabrakło zespołów kameralnych, jak Lutosławski Piano Duo, Trio Owon, Meccore String Quartet i Sinfonietta Cracovia. Program dla najmłodszych objął nie tylko Smykofonię, ale także koncerty zespołu Il Canto, jak i spektakle muzyczne z udziałem Maliny Sarnowskiej i smoka Bazylka oraz Teatrzyku Słuchaj Uchem.

Kontynuacją wątku Beethovenowskiego festiwalu będzie koncert Preludium Premierowe: Beethoven – Romantyk 9 października w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Orkiestra Opery pod batutą Patricka Fournilliera wykona m.in. IV Koncert fortepianowy G-dur op. 58 Ludwiga van Beethovena – w partii solowej Jan Lisiecki. Szczegóły na temat tego wydarzenia znajdują się pod tym linkiem. Już dziś organizatorzy Szalonych Dni Muzyki zapraszają na przyszłoroczną, 12. edycję festiwalu, która – jak do tej pory – odbędzie się w ostatni weekend września.

Źródło:

Materiał nadesłany