EN
17.03.2022, 14:58 Wersja do druku

Warszawa. Spotkanie z Teresą Budzisz-Krzyżanowską w Teatrze Ateneum

Teatr Ateneum kontynuuje otwarty dla publiczności cykl spotkań-rozmów z aktorami Teatru Ateneum pn. MOJE ATENEUM.

fot. mat. teatru

Rozmawiamy o historii tej sceny, przypominamy największe kreacje aktorskie, próbujemy uchwycić specyfikę Ateneum we wspomnieniach i anegdocie.

Rozmowy poprowadzi Jacek Wakar.

Bohaterką drugiego spotkania w cyklu „Moje Ateneum” jest jedna z największych osobowości polskiego teatru ostatniego półwiecza. Aktorka Wajdy, Grzegorzewskiego, Jarockiego, Hübnera, Holoubka. Swoimi rolami współtworzyła artystyczny kształt krakowskiego Starego Teatru w okresie jego największego rozkwitu, stała się najważniejszą aktorką warszawskiego Teatru Studio w czasie dyrekcji Jerzego Grzegorzewskiego, za którym przeszła na narodową scenę, odebrawszy legitymację numer 1 w nowo tworzonym zespole.

Do zespołu Teatru Ateneum wstąpiła w 2006 roku, odpowiadając na zaproszenie dyrektora Gustawa Holoubka, ale gościnna współpraca aktorki z Ateneum rozpoczęła się już dwie dekady wcześniej, za dyrekcji Janusza Warmińskiego.

To Teresa Budzisz-Krzyżanowska

Zagrała dziesiątki, może setki ról na wielu polskich scenach. Do tego wiele kreacji telewizyjnych, niemało filmowych, choć zawsze teatr stawiała na pierwszym miejscu.

Teatr Ateneum pojawił się w jej życiu w końcówce poprzedniego stulecia. Najpierw grywała tu gościnnie – Idalię w Fantazym Słowackiego w reżyserii Gustawa Holoubka, Mary Tyrrone w Zmierzchu długiego dnia O’Neilla przygotowanym przez Waldemara Śmigasiewicza, wstrząsającą Jokastę w Królu Edypie Sofoklesa, gdzie stworzyła wspaniały duet z Piotrem Fronczewskim. Potem została na dobre. Była nieubłaganą tytułową Papieżycą w sztuce Esther Vilar, trudno ją było rozpoznać w Czaszce z Connemary Martina McDonagha w inscenizacji Kazimierza Kutza, gdzie spotkała się między innymi z Janem Kociniakiem.

W cyklu MOJE ATENEUM czeka nas spotkanie wyjątkowe, bo absolutnie wyjątkowa jest jego bohaterka. Teresa Budzisz-Krzyżanowska to klasa, uważność na świat i drugiego człowieka, sama jasność.

MOJE ATENEUM: TERESA BUDZISZ-KRZYŻANOWSKA
prowadzenie spotkania: Jacek Wakar
Teatr Ateneum | Scena główna
22 marca, godz. 19.00
bilety: 10 zł

Źródło:

Materiał nadesłany