EN

16.10.2021, 19:50 Wersja do druku

Warszawa. W niedzielę spacer teatralny śladami Bohdana Korzeniewskiego z Anną Kuligowską-Korzeniewską

17 października (niedziela) od godziny 12 Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego zaprasza na spacer warszawskimi śladami reżysera, historyka teatru, pedagoga, tłumacza, pisarza – człowieka-instytucji – Bohdana Korzeniewskiego.

Opowiadać będziemy o czasach młodości profesora – ważnych ludziach, których spotkał na swojej drodze i ważnych miejscach przedwojennej stolicy.

fot. mat. Instytutu Teatralnego

Oprowadzi po nich dziennikarka Monika Pilch, a spacerować będziemy razem z żoną naszego bohatera Anną Kuligowską-Korzeniewską, co z pewnością doda kolorytu opowieściom. Zaczynamy w samo południe pod budynkiem Audytorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego.

Profesor Bohdan Korzeniewski przyjechał na stałe do Warszawy z rodzinnych Siedlec w 1925 roku, by podjąć studia na polonistyce Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Stolicę, a szczególnie jej życie teatralne, znał jednak dobrze ze swoich wcześniejszych wizyt. Niejednokrotnie bowiem przyjeżdżał do Warszawy na zaproszenie wuja, hrabiego Dąbskiego. U jego boku Bohdan Korzeniewski odwiedził dawne Rozmaitości, Teatr Narodowy oraz Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego. Na scenie podziwiał: Rapackiego, Frenkla czy Kamińskiego. Z tamtych lat najsilniej zapadło mu w pamięć przedstawienie „Achilleis” Stanisława Wyspiańskiego w inscenizacji Leona Schillera.

Podczas niedzielnego spaceru, który potrwa około 1,5 godziny, przyjrzymy się miejscom związanym przede wszystkim z latami młodości Korzeniewskiego. Na mapie naszej przechadzki znajdą się między innymi dawne siedziby Biblioteki Narodowej w Pałacu Potockich (gdzie zaczął pracę po obronie pracy magisterskiej), Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej (gdzie wykładał) czy Biblioteki Uniwersyteckiej na Krakowskim Przedmieściu (gdzie na stanowisku woźnego zatrudniony był Czesław Miłosz, z którym Korzeniewski w czasie wojny ratował stare druki i rękopisy). Zajrzymy do „Cafe Baru”, na „Bazar książek i artystycznych drobiazgów” na ul. Karasia 2 i do dawnej kawiarni „Sztuka” na Świętokrzyskiej. Dowiemy się jakim był wykładowcą, dlaczego nie znosił braku dyscypliny i kto pomógł mu w uzyskaniu zwolnienia z obozu Auschwitz (w którym przebywał przez ponad miesiąc).

Więcej informacji: spacerownikteatralny.pl

Wstęp wolny

Warszawa czasów młodości Bohdana Korzeniewskiego | SPACEROWNIK TEATRALNY

17 października, godz. 12.00

Prowadzenie: Monika Pilch

Start: Audytorium Maximum UW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28

MIEJSCA SPACERU:

Audytorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28

Biblioteka Narodowa, Pałac Potockich, ul. Krakowskie Przedmieście 15

Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej, Dom Dochodowy Warszawskich Teatrów Rządowych, róg ul. Trębackiej 10 i ul. Wierzbowej 8

Redakcja „Wiadomości Literackich”, ul. Królewska 13

Podziemny Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej, jeden z adresów: ul. Szczygla (dziś ulica łącząca ulicę Okólnik z ulicą Kopernika)

„Cafe Bar” oraz „Bazar książek i artystycznych drobiazgów”, Teatr Polski (palarnia), ul. Karasia 2

Biblioteka Uniwersytecka właściwie Staatsbibliothek Warschau, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28

Tajna Rada Teatralna, budynek Prudentialu, a w jego podziemiach kawiarnia „Sztuka”, ul. Świętokrzyska 23/23a

Spacer śladami Bohdana Korzeniewskiego może być świetnym wstępem do dalszego zgłębiania wiedzy o dawnej teatralnej Warszawie i o życiu samego profesora.

21 października w Instytucie Teatralnym odbędzie się spotkanie z cyklu „Książka w teatrze”, które poświęcimy pierwszemu zbiorczemu wydaniu wspomnień Korzeniewskiego – „Było, minęło. Wspomnienia”. W tomie autor wraca pamięcią nie tylko do przedwojennego teatru, ale do zdecydowanie mniej znanych kart swojego życiorysu sprzed 1945 roku, między innymi małoletniego obserwatora rewolucji październikowej na Białorusi, więźnia Auschwitz, ratownika Biblioteki Uniwersyteckiej i „detektywa”, po wojnie tropiącego wywiezione przez Niemców księgozbiory.

Fragmenty książki przeczyta Jan Englert, a rozmowę z udziałem Mariana Turskiego i Rafała Zakrzewskiego poprowadzi Jarosław Cymerman. Bezpłatne zaproszenia na to wydarzenie znaleźć można tutaj: www.instytut-teatralny.pl/ByłoMinęło

Projekt „Spacerownik Teatralny” wydobywa z miejskiej architektury miejsca dla teatru niegdyś bardzo ważne, a dziś zapomniane. Dzięki spacerownikowym opowieściom i wspomnieniom chcemy przypomnieć o tych miejscach, skierować na nie uwagę i przywrócić pamięć o nich.

Źródło:

Materiał własny