Rekordowa liczba – 81 śpiewaków z 28 krajów – weźmie udział w 12. Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki, który trwać będzie od 2 do 7 czerwca w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Wśród uczestników konkursu najwięcej będzie sopranów, a najmniej bas-barytonów.
Inne aktualności
- Warszawa. Koncert „FREE-DOM” w Teatrze Syrena 13.06.2025 16:35
- Warszawa. Nowy sezon w Filharmonii Narodowej 13.06.2025 16:28
- Mazowieckie. Ewa Dałkowska spoczęła na cmentarzu w Zalesiu Górnym 13.06.2025 16:21
- Krzeszowice. Premiera plenerowego widowiska teatralno-operowego „Tajemnice Bony Sforzy” 13.06.2025 16:05
-
Olsztyn. Premiera „Krzyżaków” w reż. Jana Klaty otworzy sezon 2025/2026 w Teatrze im. S. Jaracza 13.06.2025 15:14
- Suwałki. W sierpniu piąty Festiwal Filmowy „Wajda na Nowo” 13.06.2025 14:36
- Kielce. Dąb Teatru Kubuś posadzony 13.06.2025 14:26
- Łódź. Uroczystość wręczenia nagrody „Perły Tańca” w Teatrze Wielkim 13.06.2025 14:19
- Warszawa. Otwarcie wystawy w Teatrze Dramatycznym im. G. Holoubka 13.06.2025 13:03
- Gdańsk. „Opera? Si!”. Prelekcja Jerzego Snakowskiego w Operze Bałtyckiej 13.06.2025 12:49
- Kraków. Koncert „Magiczna Noc Kupały” w Teatrze Nowym Proxima 13.06.2025 12:31
- Poznań. Gwiazda nowojorskiej sceny jazzowej w Polskim Teatrze Tańca 13.06.2025 11:59
- Kraków. Obiad Czwartkowy w Pałacu: BOSKIE CIAŁO. Transhumanizm i algorytmy piękna 13.06.2025 11:58
- Warszawa. MKiDN: Zofia Zembrzuska nową dyrektorką Filharmonii Narodowej 13.06.2025 11:21
"Najwięcej artystów zgłosiło się do konkursu z Chin i z Polski – po 79 osób. A jeśli chodzi o głosy – najwięcej będzie sopranów, a najmniej, co nas martwi, bas-barytonów" – zaznaczyła podczas poniedziałkowej konferencji śpiewaczka, sopranistka Izabela Kłosińska.
"Rekordowa była już liczba zgłoszeń do tegorocznej 12. edycji Konkursu – aplikacje złożyło 442 śpiewaków z 51 krajów. Ostatecznie, po preselekcyjnych przesłuchaniach w Konkursie weźmie udział 81 śpiewaków reprezentujących 28 krajów" – potwierdziła Beata Klatka, dyrektorka Konkursu im. Stanisława Moniuszki.
"Obecna edycja Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki przypada w czasie sprawowania przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej" – zaznaczyła dyr. Beata Klatka. "Ale już od założenia w 1992 roku przez propagatorkę Moniuszkowskiej twórczości Marię Fołtyn, konkurs nieprzerwanie zaznacza wyjątkowe miejsce na mapie kulturalnej świata będąc ważnym ambasadorem polskiej kultury – zarówno spuścizny moniuszkowskiej, jak również twórczości Karola Szymanowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Władysława Żeleńskiego, Ludomira Różyckiego, Stanisława Niewiadomskiego, Mieczysława Karłowicza, Grażyny Bacewicz, Mieczysława Wajnberga, Krzysztofa Pendereckiego i wielu innych polskich kompozytorów. Młodzi śpiewacy z całego świata, dzięki Konkursowi Moniuszkowskiemu poznają polską muzykę wokalną, którą następnie włączają do swego repertuaru" – dodała dyr. Konkursu.
Na ogrom pracy przy wstępnych, preselekcyjnych przesłuchaniach nadesłanych materiałów audio-wideo zwróciła uwagę Izabela Kłosińska. "Każdy z uczestników czteroosobowego jury preselekcji, pod przewodnictwem Johna Allisona i mezzosopranistki Agnieszki Rehlis, musiał przesłuchać ponad czterysta nagrań, trwających od 7 do 12 minut. Nie wszystkie nagranie były przygotowane odpowiednio; zdarzały się zupełnie niefrasobliwie zrealizowane materiały, tym większa była odpowiedzialność jurorów, aby wybrać tych właściwych najlepszych śpiewaków" - powiedziała Kłosińska.
Coraz liczniejsze pojawianie się śpiewaków z Azji, z Chin - 79, i Korei Południowej – 51, prezentujących coraz wyższy poziom – to niemal stała tendencja Konkursu. Z Polski zakwalifikowało się tylu artystów, co z Chin, czyli 79. Z Ukrainy - 54, Z Niemiec 15. Z Włoch 11, Z USA i Armenii po 8. Mapa pozostałych 128. krajów, z których śpiewacy wezmą udział w konkursie, obejmuje niemal cały świat: od m.in. Albanii, Argentyny, Belgii, Bułgarii, Egiptu, Estonii po Francje, Gruzje, Izrael, Japonię, Kanadę, Mołdawie, Norwegie, Szwajcarię, Wielką Brytanie po Wietnam.
Konkurs składa się z trzech etapów. I etap przesłuchań konkursowych (z fortepianem) odbędzie się w dniach 2-3 czerwca w Salach Redutowych Teatru Wielkiego - Opery Narodowej; II etap przesłuchań z (z fortepianem) będzie miał miejsce 4 – 5 czerwca w tych samych Salach Redutowych TW-0N; III etap przesłuchań konkursowych – finał - odbędzie się 7 czerwca o godz. 17- tej (z towarzyszeniem Orkiestry Teatru Wielkiego - Opery Narodowej) w Sali im. Stanisława Moniuszki Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Po jego zakończeniu zostaną ogłoszone wyniki Konkursu – ustalone przez piętnastoosobowe międzynarodowe Jury, w skład którego wchodzą polscy artyści: Izabela Kłosińska, Olga Pasiecznik i Mariusz Kwiecień. Przewodniczyć będzie obradom Jury John Alison, redaktor naczelny "Opera Magazine".
Po podaniu listy laureatów nastąpi ceremonia wręczenia nagród. Wieczór laureatów uświetni recital fortepianowy hiszpańskiego pianisty Martina Garcii, zdobywcy III nagrody w XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. W programie recitalu znajdą się utwory m.in. Franciszka Schuberta, Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza, Karola Szymanowskiego, Fryderyka Chopina, Isaaka Albeniza.
Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki to największy konkurs wokalny w Polsce. Został stworzony w 1992 roku przez Marię Fołtyn – gwiazdę scen operowych, reżyser, ale także propagatorkę twórczości Stanisława Moniuszki.
Co trzy lata młodzi artyści z całego świata zbierają się w Warszawie, aby zaprezentować swój talent przed wybitnymi przedstawicielami świata muzyki, a odniesiony tu sukces staje się dla wielu z nich ważnym krokiem ku międzynarodowej karierze.
W gronie dotychczasowych laureatów i finalistów Konkursu znajdują się znakomici artyści, tacy jak: Aleksandra Kurzak, Mariusz Kwiecień, Małgorzata Walewska, Olga Busuioc, Salome Jicia, Andrzej Filończyk, Krzysztof Bączyk, Joanna Zawartko, Ewa Tracz, Long Long, Gihoon Kim, Maria Motolygina, Gabriela Legun, Nombulelo Yende, Juliana Grigoryan i Jakub Józef Orliński.
Do Jury Konkursu, obok wybitnych artystów i śpiewaków, zapraszani są również managerowie czołowych światowych teatrów operowych.