EN

28.09.2020, 16:30 Wersja do druku

Warszawa. Serial muzyczny dla dzieci

„Bazylek w Sinfonii Varsovii” to mini-serial muzyczny dla dzieci w wieku przedszkolnym i ich opiekunów, opowiadający o losach smoka zamieszkującego magazyn instrumentów warszawskiej orkiestry.

Przygody bohatera będą pretekstem do odkrywania fascynującego świata muzyki. W jej arkana wprowadzą muzycy Sinfonii Varsovii, prezentując w każdym z 6 odcinków instrumenty wchodzące w skład orkiestry symfonicznej. Nie zabraknie także motywów warszawskich, w tym odniesień do słynnej legendy o Bazyliszku, a także elementów interakcji w postaci piosenek i zabaw rytmicznych. Premiera serialu 28 września na kanale YouTube Sinfonii Varsovii.

Tytułowy Bazylek, pacynka animowana przez aktorów teatru lalkowego, to główny bohater muzycznego serialu przeznaczonego dla młodych widzów w wieku od 3 do 6 lat i ich opiekunów. Historia postaci nawiązuje do legendy o Bazyliszku, który 100 lat temu zamieszkiwał piwnice warszawskich kamienic. Bohater w odróżnieniu od mitycznego pierwowzoru jest postacią o łagodnym usposobieniu: patrzy na świat oczami dziecka, szuka odpowiedzi na nurtujące go pytania i próbuje zrozumieć emocje, które wywołują u niego zasłyszane dźwięki instrumentów. Dzięki muzyce bazyliszek znajduje w sobie m.in. odwagę, radość czy wrażliwość. W odkrywaniu fascynującego świata sztuki dźwięków każdorazowo pomagają mu instrumentaliści orkiestry oraz narratorka, pośrednicząca między odbiorcami a bohaterami serialu.

 „Perypetie głównego bohatera mają przypominać o wyzwaniach, jakie codziennie czekają na przedszkolaka – radzeniu sobie z emocjami, zaspokajaniu ciekawości świata, potrzebie akceptacji społecznej. Mini-serial wskazuje na muzykę, jako na pomocne medium w konfrontowaniu się z tymi wyzwaniami. Poprzez wybór na postać przewodnią bazyliszka, pragniemy podkreślić związek z Warszawą – zarówno głównego bohatera, jak i orkiestry, z której muzykami się zaprzyjaźnia.”– mówi współtwórczyni scenariusza, kierowniczka działu edukacji Sinfonii Varsovii, Malina Sarnowska.
Akcja serialu rozgrywa się w siedzibie Sinfonii Varsovii, m.in. w magazynie instrumentów, sali prób oraz w pobliskim parku. Bazylek spotyka na swojej drodze muzyków orkiestry, którym towarzyszy podczas pracy. Poznaje budowę i mechanizm działania takich instrumentów, jak: klarnet basowy, skrzypce, kontrabas, trąbka, flet, kotły i inne. Uczy się o różnych brzmieniach i sposobach gry. Dowiaduje się także, czym jest dusza w skrzypcach i jak się wykonuje tremolo na werblu.
Utrzymana na granicy świata rzeczywistego a świata baśni i legend fabuła scalona obecnością głównego bohatera Bazylka ma ułatwić i uatrakcyjnić odbiór prezentowanych treści edukacyjnych. Połączenie muzyki z narracją, elementami teatralnymi oraz literackimi z kolei umożliwić wielowymiarową stymulację rozwoju młodych odbiorców. Elementy edukacyjne podawane są w różnorodnej formie. W toku serialu pojawia się rap prezentujący poszczególne instrumenty perkusyjne, piosenka o Bazylku przybliżająca jego legendarne pochodzenie czy wiele innych interakcyjnych zabaw muzycznych. Koncepcja mini-serialu ma służyć z kolei zbudowaniu więzi z głównym bohaterem, z którym utożsamiać może się młody odbiorca.
Głównym celem serialu „Bazylek w Sinfonii Varsovii” jest zainteresowanie dzieci w wieku przedszkolnym i ich opiekunów muzyką klasyczną, w tym przybliżenie wiedzy o instrumentach orkiestry symfonicznej, a jednocześnie zaproponowanie rozrywki dostępnej na urządzeniu elektronicznym. Bazylek ma szansę stać się kompanem do wspólnego odkrywania królestwa dźwięków. Odcinki serialu będą publikowane regularnie dwa razy w tygodniu (poniedziałek i czwartek) na kanale YouTube Sinfonii Varsovii. Premiera już 28 września.

Więcej informacji na stronie

Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

28.09.2020