EN
21.03.2022, 12:35 Wersja do druku

Warszawa. Ryszard Pracz odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

W niedzielę 90. urodziny obchodził Ryszard Pracz, przy tej okazji został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, który w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczył Jubilatowi prezes ZASP Krzysztof Szuster - poinformowano na Fb ZASP.

fot. Witold Jarosław Szulecki/ mat. ZASP

List gratulacyjny skierowany do jubilata odczytała skarbnik Zarządu Głównego ZASP Marlena Miarczyńska.

"Uroczystość miała miejsce w obecności przyjaciół, koleżanek i kolegów z STS-u w Klubie Księgarza na warszawskiej Starówce" - czytamy w informacji.

Ryszard Pracz (ur. 17 marca 1932 r. w Warszawie) jest aktorem teatralnym i filmowym. Był jednym ze współzałożycieli Studenckiego Teatru Satyryków (w latach 1955-75 występował w nim jako aktor, a w latach 1959-64 pełnił funkcję dyrektora naczelnego tego teatru).

"W latach 60-tych, w czasach odwilży gomułkowskiej wraz z grupą sfrustrowanych studentów różnych wydziałów otwierał w Warszawie pierwszy teatr studencki pod nazwą STS, czyli Studencki Teatr Satyryków. Zbuntowani młodzi ludzie postanowili w bezprecedensowy sposób napiętnować ze sceny socjalistyczną rzeczywistość i jej ułomności w kabaretowej formie. O bilety toczono boje. Na ich przedstawienia tłumnie chodzili warszawiacy. Wspierała ich elita intelektualna. Trwało to przez kilkanaście lat, zanim władza się nie zorientowała, o co chodzi" - wspominał działalność Pracza w STS-e Witold Sadowy, z okazji jego 85. urodzin. "To człowiek teatru. Zapaleniec i tytan pracy" - dodał.

Ryszard Pracz był również aktorem teatrów warszawskich: Rozmaitości (1975-82) i Komedia (1982-92) przemianowanego w 1991 r. na Teatr Północny. W Teatrze Rozmaitości zagrał m.in. w spektaklach: "Nowe cierpienia młodego W." w reżyserii H. Rozena, "Happy Endzie" Brechta w reżyserii Olgi Lipińskiej i w "Poskromieniu złośnicy" Szekspira w reżyserii Zbigniewa Bogdańskiego. W Teatrze Komedia zagrał w spektaklach takich jak m.in.: "Kram z piosenkami" Schillera, "Happy End" Brechta i "Oskarżony Dymitr Karamazow".

Widzowie pamiętają go z ról drugoplanowych i epizodów, m.in. w filmach "Miś", "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz" (piosenkarz Koracz), serialu "Alternatywy 4" (w odc. 1 Walasek u prezesa spółdzielni mieszkaniowej).

Występował również w spektaklach Teatru Telewizji i słuchowiskach Teatru Polskiego Radia. W spektaklach Teatru Telewizji Pracz grał m.in. u Konrada Swinarskiego i Olgi Lipińskiej.

Opublikował dwie książki o warszawskim STS-ie - "Teatr Satyryków STS: (1954-1975)" (wydawnictwo "Rytm”, Warszawa 1994) i "Trudno nie pisać satyry. Antologia STS 1954-1972" (wydawnictwo Książka i Wiedza, Warszawa 2004).

Źródło:

PAP