EN
22.02.2022, 10:32 Wersja do druku

Warszawa. Rusza cykl „Bóg i proch” w CSW Zamek Ujazdowski

4 marca o godz. 19.00 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski odbędzie się pierwszy spektakl z cyklu „Bóg i proch”.

fot. il. Zuzanna Piekarska

Bóg i proch to seria eksperymentalnych spektakli na pograniczu performansu, muzyki i sztuk plastycznych, realizowanych na podstawie autorskiej sztuki teatralnej Tomasza Mana. Przedstawienia w formie audio-teatru – próby przełożenia tradycyjnej formy teatru radiowego na żywy plan – zaangażują w zupełnie nowy sposób widza, aktora, reżysera, kompozytora i producenta. W pierwszej części wystąpi Małgorzata Kożuchowska, Mariusz Bonaszewski i Sambor Dudziński.

Głównym celem projektu jest realizacja autorskiej formy teatralnej: widowiska opartego na warstwie dźwiękowej. Dźwięk realizowany jest na scenie przez aktorów i muzyków za pomocą rozmaitych narzędzi, nie tylko ze świata muzyki, ale też odpowiednio amplifikowanych przedmiotów codziennego użytku. Zastosowanie specjalnych technik nagłośnieniowych (jak przetworniki piezoelektryczne czy mikrofony stykowe) pozwoli z jednej strony usłyszeć zwyczajne przedmioty, a z drugiej – użyć ich w procesie kompozycji muzycznej bądź improwizacji. Obecność amplifikowanych przedmiotów (obiektów) w świecie muzyki i wykorzystanie ich potencjału kreatywnego ma długą historię (John Cage, Pierre Schaeffer i inni), którą najlepiej wyraża tradycja awangardy i muzyki konkretnej. Wykorzystanie audytywnych cech otaczającego nas świata i angażowanie niecodziennych źródeł dźwięku w kreacji scenicznej było podstawą słuchowisk radiowych Orsona Wellsa w czasach złotej ery radia.

W cyklu przedstawień dramaturg podejmuje się reinterpretacji znanych powszechnie motywów ze Starego Testamentu. Bóg i proch to historia człowieka, który po wygnaniu z raju stara się znaleźć porozumienie ze swoim stwórcą. Sztuka stawia pytania o powstawanie religii, o okoliczności i warunki, w których rodziła się religia monoteistyczna, o sposób, w jaki zostały ustanowione podstawowe zasady wiary.

W 2022 roku w Sali im. Wojciecha Krukowskiego w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zostanie zaprezentowanych sześć premier.

Bóg i prochCzęść pierwsza jest próbą reinterpretacji starotestamentowych archetypów. Raj, Ewa i Adam, Kain i Abel oraz Noe – każda ze scen odwołujących się do tych historii biblijnych zawiera w sobie element „kulinariów”. Raj wzbudza skojarzenia z zakazanym owocem – nie wiadomo do końca jakim. Kain i Abel to ofiara z pszenicy i tłuszczu. Noe to potop, ale też... wino. Na scenie za pomocą różnych ekwiwalentów muzycznych i plastycznych artyści będą starać się uruchomić te skojarzenia, pobudzać zmysły i emocje widzów.

Więcej informacji: u-jazdowski.pl

Organizator: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Cykl spektakli sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Partnerzy medialni: „Aktivist”, GoOut, Polska Press, TVP Kultura

Źródło:

Materiał nadesłany