EN
7.12.2022, 15:24 Wersja do druku

Warszawa. Rozmowa z Aleksandrą Konieczną w Białołęckim Ośrodku Kultury

16 grudnia w Białołęckim Ośrodku Kultury odbędzie się pokaz filmu „Śubuk” w reż. Jacka Lusińskiego. Po seansie rozmowę z aktorką Aleksandrą Konieczną poprowadzi Łukasz Maciejewski.

fot. mat. Białołęckiego Ośrodka Kultury

Historia  matki autystycznego chłopca, której walka z biurokracją oraz ludzką bezdusznością doprowadziły do istotnych zmian w polskim systemie edukacji.

Rok 1989. Młoda dziewczyna, Maryśka zachodzi w ciążę ze starszym od niej milicjantem Darkiem. Mężczyzna nie chce dziecka i zmusza kobietę do aborcji. Mimo kiepskiej sytuacji materialnej i ambitnych planów życiowych Maryśka decyduje się urodzić, a Darek usuwa się z jej życia. Wkrótce potem na świat przychodzi jej syn, w którego wychowaniu wspiera ją starsza siostra, Marta. Bardzo szybko okazuje się, że chłopiec mocno różni się od rówieśników: jest dziwnie wycofany, zamknięty w sobie, a jedyne wypowiadane przez niego słowo to „śubuk”. Mijają kolejne lata, syn Maryśki zostaje wyrzucony z przedszkola, a po jakimś czasie pojawia się diagnoza lekarzy: chłopiec ma autyzm. Maryśka początkowo nie wie, jak odnaleźć się w tej sytuacji, a w Polsce lat 90. nikt nie rozumie tego zaburzenia. Kobieta ma przeciwko sobie również zawziętego sąsiada Feliksa, który – słysząc krzyki dziecka w mieszkaniu – donosi na policję, że ta znęca się nad synem. Maryśka jednak nie poddaje się i postanawia dowiedzieć się jak najwięcej o autyzmie oraz zrobić wszystko, aby jej syn mógł podjąć normalną edukację. Wie bowiem, że chłopiec jest ponadprzeciętnie inteligentny, ale wymaga więcej uwagi i cierpliwości od otoczenia. Rzucając wyzwanie służbie zdrowia i polskiemu systemowi oświaty, Maryśka odnajduje inne matki w podobnej sytuacji, ignorowane przez system. Od tej pory kobieta nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć swój cel oraz zapewnić swojemu synowi społeczną akceptację i zrozumienie.

Seans objęty jest projektem WZR („WYCHODZĘ Z RODZICAMI”) z którego mogą bezpłatnie skorzystać wszyscy rodzice i opiekunowie, którzy wykupili bilet na seans. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem mailowym: [email protected] lub numerem telefonu 22 300 48 00 wew. 2.

Gościem Łukasza Maciejewskiego będzie aktorka Aleksandra Konieczna.

***

Reżyseria: Jacek Lusiński

Obsada: Małgorzata Gorol  |  Andrzej Sewryn  |  Marta Malikowska  |  Aleksandra Konieczna  |  Wojciech Krupiński

Seans: 16 grudnia

Czas trwania: 107 min

12+

Źródło:

bok.waw.pl
Link do źródła