EN
9.12.2022, 12:12 Wersja do druku

Warszawa. Recital Tomasza Koniecznego. 25 lat pracy na scenie operowej

Jeden z najwybitniejszych obecnie bas-barytonów, ambasador polskiej kultury za granicą, doskonały interpretator postaci Wagnerowskich, laureat wielu nagród, solista występujący na najważniejszych scenach operowych świata – Tomasz Konieczny w grudniu świętować będzie jubileusz 25 lat pracy na scenie operowej. Za całokształt działalności artystycznej został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

fot. mat. Teatru Wielkiego-Opery Narodowej

O dynamice międzynarodowego rozwoju kariery Tomasza Koniecznego świadczy fakt, iż w ostatnich kilkunastu latach wystąpił we wszystkich najważniejszych teatrach operowych świata, m.in. w La Scali, Lyric Opera w Chicago czy Metropolitan Opera w Nowym Jorku. W Wiedniu w 2019 roku otrzymał najważniejsze austriackie wyróżnienie dla artysty operowego – tytuł Österreichischer Kammersänger. Wagnerowskie postacie Wotana, Holendra, Dalanda czy Albericha w wykonaniu Tomasza Koniecznego uznawane są za wzór interpretacji wokalnej i aktorskiej najwyższej próby.

W Teatrze Wielkim w ostatnim czasie Tomasz Konieczny wykonał partię tytułową w "Cardilllacu" Hindemitha (2021) oraz partię Janusza w "Halce" Moniuszki (2020). W styczniu 2023 roku usłyszymy go w "Mocy przeznaczenia" Verdiego pod batutą Patricka Fournillier, w reżyserii Mariusza Trelińskiego i ze scenografią Borisa Kudlički, koprodukcji Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie z Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

Podczas recitalu w Teatrze Wielkim 17 grudnia wystąpi z pianistą Lechem Napierałą. W programie znalazły się pieśni Mykoły Łysenki, Richarda Straussa, Aleksandra Nowaka (polskie prawykonanie "Dwuwierszy" do słów Bolesława Leśmiana) oraz Henryka Czyża.

Ambasador polskiej kultury

Tomasz Konieczny od początku swojej pracy artystycznej nieustająco propaguje polską kulturę w Polsce i za granicą. W programach wszystkich swoich koncertów solowych wykonuje zawsze (także w języku ojczystym) utwory polskich kompozytorów klasycznych, jak Stanisław Moniuszko, oraz współczesnych, jak Karol Szymanowski, Krzysztof Penderecki, Romuald Twardowski czy Aleksander Nowak.

Charakterystyczną i wyróżniającą cechą aktywności artystycznej Koniecznego jest kształtowanie swoich projektów, recitali i występów scenicznych w taki sposób, by łączyć w nich kompozycje klasyczne z całego świata z najwybitniejszą polską muzyką, także tą najnowszą. Śmiało można stwierdzić, że Tomasz Konieczny jest ambasadorem polskiej kultury muzycznej. Swoją niekwestionowaną światową pozycję najwybitniejszego bas-barytona zawsze wykorzystuje do manifestowania przywiązania do polskiej kultury. Artysta z równą swobodą odnajduje się także w dziełach operowych i kameralnych innych twórców, m.in.: Mozarta, Beethovena, Pucciniego, Verdiego, Straussa czy Hindemitha.

Początek kariery

Tomasz Konieczny zadebiutował 3 grudnia 1997 roku w roli tytułowej w "Weselu Figara" Mozarta na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu. Rok później zdobył II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Antonína Dvoŕaka w Karlowych Warach, co istotnie zaważyło na jego przyszłości artystycznej.

W styczniu 1999 roku wystąpił w Operze Lipskiej w roli Kecala w "Sprzedanej narzeczonej" Smetany. Od tego momentu datuje się początek intensywnej współpracy Tomasza Koniecznego z teatrami niemieckimi. Artysta jest laureatem Nagrody im. Arnolda Petersena przyznanej mu w 2004 roku za wybitne osiągnięcia artystyczne w Nationaltheater w Mannheim.

Zasłużony Kulturze Gloria Artis

Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis nadawany jest w Polsce osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w uznaniu osiągnieć, przyznał Tomaszowi Koniecznemu Złoty Medal "Zasłużony Kulturze – Gloria Artis". Uroczystość wręczenia tej najcenniejszej dla każdego polskiego artysty nagrody będzie miała miejsce 17 grudnia 2022 roku na zakończenie recitalu w Teatrze Wielkim.

Organizatorzy: Teatr Wielki - Opera Narodowa i Stowarzyszenie Dal Segno Institute

Miejsce i godzina: Teatr Wielki - Opera Narodowa, Sale Redutowe, 17 grudnia, godz. 18.00, plac Teatralny 1, 00-950 Warszawa

Patroni medialni: TVP Kultura, Polskie Radio PR2, POLMIC

Źródło:

Materiał nadesłany