EN

24.06.2021, 13:00 Wersja do druku

Warszawa. Prezydent odznaczył reżyser Inkę Dowlasz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

W Belwederze sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP minister Andrzej Dera wręczył odznaczenia państwowe, nadane przez prezydenta Andrzeja Dudę. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczona została krakowska reżyser i pedagog Inka Dowlasz.


Jak poinformowano na stronie KPRM, Inka Dowlasz odznaczona została "za wybitne osiągnięcia w pracy artystyczno-pedagogicznej i twórczej, za działalność społeczną".

Uroczystość odbyła się w Warszawie 22 czerwca.

"21 czerwca informowaliśmy Państwa o Brązowym Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" dla krakowskiej reżyserki, pedagoga i członkini ZASP, oddziału w Krakowie - Inki Dowlasz. Następnego dnia artystka została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski +za wybitne osiągnięcia w pracy artystyczno-pedagogicznej i twórczej, za działalność społeczną+" - poinformowano w czwartek na Fb Związku Artystów Scen Polskich (ZASP). "Ineczka, z serca Ci gratulujemy" - napisano.

Inka Dowlasz urodziła się 25 maja 1949 r. w Szczecinie. Jest absolwentką Wydziału Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (1975) i Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (1985), gdzie w 2005 r. uzyskała stopień doktora sztuki teatralnej. W 2012 r. uzyskała certyfikat "Mistrz-Praktyk Neuro-Lingwistycznego Programowania".

Podczas studiów podjęła pracę nad technikami konstrukcji roli pod wpływem inspiracji psychologią i doświadczeniem zdobywanym w Teatrze Laboratorium Jerzego Grotowskiego. W 2000 r. założyła i prowadzi Studium Terapii przez Sztukę.

Reżyserowała sztuki wystawiane w Teatrze Polskim i Teatrze Współczesnym w Szczecinie, Teatrze im. Siemaszkowej w Rzeszowie, Teatrze im. Jaracza w Łodzi i Starym Teatrze im. Modrzejewskiej w Krakowie. W latach 2003–17 była konsultantem programowym Teatru Ludowego w Krakowie.

W 2003 r. otrzymała nagrodę australijsko-polskiej Fundacji Polcul "za działalność artystyczno-terapeutyczną i wychowawczą w Teatrze Ludowym w Krakowie" i w tym samym roku zdobyła III nagrodę na I Ogólnopolskim Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych dla Dzieci i Młodzieży "Konteksty" za spektakl "Odlot". W 2012 r. została laureatką konkursu "Profesjonaliści Forbesa 2012 – Zawody Zaufania Publicznego"

Źródło:

PAP