EN

13.06.2024, 16:41 Wersja do druku

Warszawa. Prezydent Andrzej Duda zaprasza na Narodowe Czytanie „Kordiana”

„Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem” – napisał prezydent Andrzej Duda w liście zachęcającym do udziału w akcji Narodowe Czytanie. Tegoroczną lekturą będzie „Kordian” Juliusza Słowackiego.

Inne aktualności

Prezydent Andrzej Duda zaznaczył w liście opublikowanym w czwartek na internetowej stronie prezydenta, że chciałby, by lekturze "Kordiana" towarzyszył namysł nad aktualnością dramatu Słowackiego, który "opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności".

"O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia - do klęski" - napisał prezydent i zaprosił do przesyłania zgłoszeń uczestnictwa w Narodowym Czytaniu.

Opublikowany w 1834 r. w Paryżu "Kordian" odnosi się do powstania listopadowego, przygotowań do zamachu na cara i kwestii narodowowyzwoleńczej. "Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara" - czytamy na stronie prezydenta. Główny temat - zaznaczono - odnosi się do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków niepowodzenia niepodległościowego zrywu.

"Ten znakomity utwór, który powstał na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego, nadal przekonuje, że realizacja naszych polskich spraw z myślą o dobru i rozwoju Rzeczypospolitej dalej musi się opierać na odwadze i determinacji, a krytyczna analiza błędów i zaniechań z przeszłości jest równie ważna, jak inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze" - podkreślił prezydent. Finał tegorocznej akcji zapowiedziano na 7 września 2024 r.

Akcja Narodowego Czytania zainicjowana została w 2012 r. wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W kolejnych latach odbywało się wspólne czytanie m.in. dzieł Aleksandra Fredry, "Trylogii" i "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza, "Lalki" Bolesława Prusa, "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego, "Balladyny" Juliusza Słowackiego, "Moralności pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej, "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza czy "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.

Źródło:

PAP