EN

15.06.2021, 17:08 Wersja do druku

Warszawa. Premiera "Onko" w reż. Weroniki Szczawińskiej w TR Warszawa - w sobotę

fot. Monika Stolarska

Na scenie TR Warszawa przy ul. Marszałkowskiej 8 w sobotę odbędzie się premiera spektaklu "Onko" w reżyserii Weroniki Szczawińskiej. Wystąpią Sebastian Pawlak i Weronika Szczawińska, którzy są także współautorami scenariusza.

"On. Sebastian Pawlak, aktor. Przygląda się rzeczywistości, ciału, relacjom społecznym i językowi z perspektywy kogoś, który usłyszał, że jest najgorszym artystą na świecie i doświadczył inwazyjnej reżyserii" - czytamy w opisie przedstawienia.

"Ona. Weronika Szczawińska, reżyserka. Przygląda się rzeczywistości, ciału, relacjom społecznym i językowi z perspektywy osoby, która usłyszała diagnozę +rak piersi+ i doświadczyła inwazyjnego leczenia" - napisano w przesłanej PAP informacji.

Podkreślono, że "+Onko+ to spektakl osadzony w osobistych doświadczeniach reżyserki Weroniki Szczawińskiej i aktora Sebastiana Pawlaka, których połączyła wiara w to, że nawet najtrudniejszy scenariusz życia można zmienić i zagrać w nim nową rolę".

"Bardzo interesuje mnie rzeczywistość zmieniona przez raka. Jednak zupełnie nie interesuje mnie projekt konfesyjny, terapeutyczny czy pedagogiczny. Ciekawi mnie, do czego może przydać się choroba nowotworowa" - wyjaśniła Weronika Szczawińska, cytowana w informacji.

Jak zaznaczyła, nie zajmuje jej zrobienie spektaklu o raku, ale przyjrzenie się, czego dzięki rakowi można dowiedzieć się o współczesnym świecie. "Czego dowiaduje się chora na raka piersi o naszej kulturze i społeczeństwie? Czego mogą dowiedzieć się widzki i widzowie?" - dodała Szczawińska.

W spektaklu wystąpią Sebastian Pawlak i Weronika Szczawińska, którzy są także współautorami scenariusza razem z Piotrem Wawrem jr (dramaturgiem i autorem opracowania muzycznego spektaklu).

Scenografię i kostiumy zaprojektował Karol Radziszewski. Za ruch odpowiada oraz współpracuje koncepcyjnie Agata Maszkiewicz. Na pianinie gra Aleksandra Gryka.

W przedstawieniu wykorzystano fragmenty książek Jenny Diski, "In Gratitude" (Bloomsbury Publishing, 2016) oraz Anne Boyer, "The undying: a meditation on modern illness" (Allen Lane, 2019) w tłumaczeniu Weroniki Szczawińskiej.

Partnerem spektaklu jest Fundacja Onkologiczna Alivia.

Premiera online odbyła się na platformie TR Online 21 marca br.

Premiera "Onko" na scenie TR Warszawa (ul. Marszałkowska 8) - 19 czerwca o godz. 19. Kolejne przedstawienie - 20 czerwca.

Źródło:

PAP