EN
7.09.2022, 17:15 Wersja do druku

Warszawa. Premiera „Matyldy” w Teatrze Syrena - w sobotę

mat. teatru

To będzie premiera z kategorii "dużych" i mam nadzieję, że stanie się okrętem flagowym Teatru Syrena przez najbliższe sezony - mówi PAP Jacek Mikołajczyk, reżyser i autor tłumaczenia musicalu "Matylda" Dennisa Kelly'ego i Tima Minchina. Warszawska premiera - 10 września w Teatrze Syrena.

"Nasze wystawienie musicalu +Matylda+, które będzie miało swoją premierę w sobotę w Warszawie, jest koprodukcją Teatru Syrena i Teatru Kameralnego w Bydgoszczy. W Warszawie mamy jednak zupełnie nową obsadę" - wyjaśnił PAP reżyser Jacek Mikołajczyk.

"To przedstawienie stoi na dzieciach. +Matylda+ wymaga perfekcyjnie tańczącej, śpiewającej obsady dziecięcej - wykonawczyń tytułowej roli, które będą obdarzone charyzmą i osobowością" - podkreślił.

Reżyser wyraził nadzieję, że "uważni widzowie musicali, którzy uwielbiają śledzić różnego rodzaju smaczki intertekstualne, wychwycą to, że w naszym przedstawieniu dyskretnie przemycamy kilka aluzji do naszej, polskiej rzeczywistości".

"To będzie premiera z kategorii tych +dużych+ i mam nadzieję, że stanie się okrętem flagowym Teatru Syrena przez najbliższe sezony" – zapowiedział Mikołajczyk.

Przypomniał, że "postanowił wystawić ten musical po obejrzeniu +Matyldy+ w londyńskim Royal Shakespeare Company, który jest tam grany od ponad dziesięciu lat, z krótką przerwą na lockdown West Endu". "Ten musical cieszy się ogromną popularnością. Jest dzisiaj wizytówką kulturalną Londynu i jego ikoną, jak Big Ben. Być w Londynie i nie zobaczyć +Matyldy+, to jak odwiedzić Rzym i nie zobaczyć papieża" - wyjaśnił.

"W musicalu podobno potrzebny jest spektakularny wabik na widza – lądujący na scenie śmigłowiec czy spadający na publiczność żyrandol. W +Matyldzie+ takim +żyrandolem+ jest tytułowa bohaterka – mądra, inteligentna, charakterna, odważna i rezolutna dziewczynka, która we współczesnym świecie nie boi się tej mądrości okazywać" - powiedział, dodając, że "w swojej najważniejszej piosence śpiewa, że +rzecz w tym, że trzeba być czasami niegrzeczną+".

"Ten musical miał prapremierę światową w listopadzie 2010 r. w Anglii i w zasadzie nie schodzi z afiszy, a już 11 kwietnia 2013 r. odbyła się premiera w USA - w Schubert Theatre na nowojorskim Broadwayu" - mówił. "Co ciekawe, ten musical jest też swoistym rekordzistą, bo w 2012 r. zdobył siedem Olivier Awards w Wielkiej Brytanii, a rok później został nagrodzony pięcioma Tony Awards w USA" - przypomniał dyrektor artystyczny Teatru Syrena.

Mikołajczyk wyjaśnił, że główna bohaterka Matylda "to sześcio-, siedmioletnia dziewczynka, która właśnie ma rozpocząć naukę w szkole". "Jest niezwykle uzdolniona, bo sama nauczyła się czytać, potrafi chłonąć całe tomy i spędza całe dnie w bibliotece. Czyta nie tylko angielską, dziecięcą i dorosłą klasykę, ale też np. Dostojewskiego" - mówił. "To zresztą ocali jej rodzinę przed zemstą rosyjskiej mafii. Matylda nie zdaje sobie przy tym sprawy z tego, że takie zdolności i zainteresowania to w sumie coś niespotykanego w jej wieku" - zaznaczył.

"Co warte podkreślenia: urodziła się i wychowuje w rodzinie, która do intelektualistów nie należy. To państwo Kornik, którzy uwielbiają wyłącznie telewizję, konkursy tańca towarzyskiego i pieniądze" - powiedział. "Nie cierpią wszystkiego, co jest związane z książkami, ze sztuką i z intelektem. Mądrość życiowa według nich polega wyłącznie na tym, by umieć oszukiwać, być cwanym i zarabiać dużo pieniędzy" - wyjaśnił reżyser.

Mikołajczyk podkreślił, że Matylda "trafia do szkoły, która jest czystym dziecięcym koszmarem". "Napotyka w niej nauczycielkę i zarazem dyrektorkę panią Łomot, która jest zaprzeczeniem wszystkich nowoczesnych idei edukacyjnych, w których ceni się otwartość i kreatywność dzieci. Dyrektor Łomot jest byłą mistrzynią olimpijską w rzucie młotem i nauczycielką wychowania fizycznego. To zwolenniczka twardej dyscypliny, która wprost nienawidzi wszystkich dzieci, a w szczególności małych dziewczynek" - mówił. "Jest sadystką i paranoiczką i nie wierzy w jednorożce. Natychmiast wyczuwa w Matyldzie swego śmiertelnego wroga i postanawia ją zniszczyć" - opowiedział o akcji musicalu.

Dyrektor artystyczny Teatru Syrena zaznaczył, że "wcale nie było łatwo zdobyć prawa do wystawienia +Matyldy+, bo to musical, który miało ochotę przygotować kilka scen w Polsce". "Kilka ładnych miesięcy trwały negocjacje w sprawie pozyskania licencji przez nasz teatr" - mówił. "Rzecz się rozstrzygnęła, gdy agenci-właściciele praw do tego tytułu zobaczyli nasz musical +Rodzina Addamsów+ w mojej reżyserii - i to ich tak naprawdę przekonało" - wyjaśnił.

Autorem libretta jest Dennis Kelly, a muzyki i tekstów piosenek - Tim Minchin. Przekład i reżyseria - Jacek Mikołajczyk. Kierownictwo muzyczne i przygotowanie wokalne - Tomasz Filipczak. Za scenografię i reżyserię światła odpowiada Mariusz Napierała. Kostiumy zaprojektował Tomasz Jacyków. Choreografię opracowali Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka. Rysunki i animacje - Joanna Rusinek. Przygotowanie wokalne dzieci - Marcin Wortmann.

Występują: Łucja Dobrogowska / Julia Kołodziejak / Emilia Lasak (Matylda), Damian Aleksander / Przemysław Glapiński (Agata Łomot, dyrektorka szkoły), Edyta Krzemień / Magdalena Placek-Boryń (Panna Miodek, nauczycielka Matyldy), Agnieszka Rose / Katarzyna Walczak (Pani Kornik, matka Matyldy), Marek Grabiniok / Albert Osik (Pan Kornik, ojciec Matyldy), Beatrycze Łukaszewska / Marta Walesiak-Łabędzka (Pani Pomagała, bibliotekarka). W pozostałych rolach dorosłych wystąpią Paulina Mróz, Kornelia Raniszewska, Marta Skrzypczyńska, Anna Terpiłowska, Maciej Dybowski, Piotr Siejka, Michał Słomka, Wojciech Stolorz i Łukasz Szczepanik. Pozostałe role dziecięce zagrają: Michał Cabański, Liam Culbreth, Ada Folentarska, Filip Jakubiak, Martyna Kołodziejska, Bartosz Łućko, Zofia Marchalewicz, Agnieszka Marcinkiewicz, Marta Perzyna, Julia Siudej, Szymon Szczęsny, Julia Szydłowska, Michał Świerczyński, Mikołaj Wachowski, Zuzanna Wąsiewicz oraz Jan Wieczorek.

Podczas spektaklu na żywo grać będzie zespół w składzie: Tomasz Filipczak (dyrygent i instrumenty klawiszowe), Maciej Tomaszewski / Agnieszka Szczepaniak (instrumenty klawiszowe), Paweł Bomert (kontrabas i gitara basowa), Anna Wróbel / Adam Misiak (wiolonczela), Grzegorz Poliszak / Marcin Jahr (perkusja), Jan Malecha / Aleksander Sucharski (gitary), Mariusz "Fazi" Mielczarek / Mariusz Kozłowski i Wiesław Wysocki / Wiktor Wysocki (saksofon), Piotr "Ziarek" Ziarkiewicz, Alan Turonek / Szymon Gwóźdź / Marcin Piechuła / Tomasz Kochański (trąbki) oraz Andrzej Rękas (puzon).

Prapremiera "Matyldy" w reż. Jacka Mikołajczyka (w innej obsadzie) odbyła się 19 marca w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy, który jest koproducentem tego przedstawienia.

Premiera warszawska - 10 września o godz. 19 w Teatrze Syrena. Kolejne przedstawienia - 11, 15-18 oraz 21-25 września.

Źródło:

PAP