EN
22.03.2022, 10:53 Wersja do druku

Warszawa. Premiera filmu „Drgania świetlików” w Kinie Iluzjon

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na uroczystą premierę filmu dokumentalnego Drgania świetlików 28 marca w kinie Iluzjon. Film w reżyserii Hanki Brulińskiej opowiada o aktorze Andrzeju Golejewskim, który przeszedł wyboistą drogę ocierając się o bezdomność. Obraz porusza tematy losu człowieka, wykluczenia artysty, osamotnienia i walki o ideały.

fot. mat. promocyjne

Andrzej Golejewski szerszej widowni znany jest z komedii Wyjście Awaryjne. Przez szesnaście lat był związany ze sceną lubelską Teatru im J. Osterwy w Lublinie a wcześniej przez dziesięć lat współpracował z Teatrem na Woli w Warszawie. Tadeusz Łomnicki nazwał go swoim następca i wróżył mu wielką karierę, a role teatralne aktora były bardzo doceniane przez krytykę. W tworzonym przez dziesięć lat filmie – którego produkcja została umożliwiona dzięki datkom z portalu zrzutka.pl. – zobaczyć można nie tylko wielki talent, wyboistą drogę życiową naznaczoną chorobą czy fascynujący świat myśli głównego bohatera, ale również jego konsekwentną walkę o ideały.

Interesująca jest również niespotykana wrażliwość aktora na przyrodę. Intymny i niezwykły sposób w jaki rozmawia z drzewami i zwierzętami napawa nadzieją i skłania do głębszych refleksji na temat związku z naturą we współczesnym świecie.

Słowa reżyserki Hanki Brulińskiej:

Dla aktora Andrzeja Golejewskiego – bohatera mojego filmu ta realizacja była udaną psychoterapią – spełnieniem jego marzenia. Artysta mógł doświadczać siebie, wychodząc poza własne granice. Stał się na moment wszechmocnym, tworzącym siebie na nowo, według własnych wyobrażeń. Jacob Levy Moreno, twórca psychodramy, jednej z ważniejszych metod leczenia pisał: „Zagraj siebie samego takim, jakim nigdy nie byłeś, tak, byś zaczął być takim, jakim mógłbyś być. Bądź swą własną inspiracją, swym własnym autorem, swym własnym aktorem, swym własnym terapeutą i wreszcie swym własnym Stwórcą.”

DRGANIA ŚWIETLIKÓW

Reżyseria: Hanka Brulińska
Zdjęcia: Grzegorz Hartfiel
Montaż: Rafał Bryll
Muzyka, dźwięk: Krzysztof Sokół

Film patronatem medialnym objęli: TVP Kultura, TVP 3 Warszawa, TVP 3 Lublin, Radio RDC, Kulturalni.pl, Zrzutka.pl, Agencja Informacyjna, Gazeta Świętojańska, Dziennik Wschodni.

Premiera filmu została objęta patronatem Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Wydarzenie jest bezpłatne. Darmowe wejściówki na seanse do odebrania w kasie kina Iluzjon w dniu wydarzenia. Po seansie zapraszamy na spotkanie z bohaterem i twórcami filmu oraz na lampkę wina.

Źródło:

Materiał nadesłany