EN
4.05.2022, 15:33 Wersja do druku

Warszawa. Portret Choreograficzny – Paulina Wycichowska

12 maja o godz. 19.00 na scenie Mazowieckiego Instytutu Kultury swój portret zaprezentuje Paulina Wycichowska – choreografka, pedagog tańca i tancerka, arteterapeutka, twórczyni autorskiej metody budowania świadomości ciała i ruchu I Mind The Step. Projekt stanowi podsumowanie dorobku artystycznego ponad 20-letniej pracy twórczej artystki.

fot. Jakub Wittchen

Gościem czwartkowego wieczoru Sceny CST będzie Paulina Wycichowska, która zaprasza w podróż przez twórcze wspomnienia swojej 25-cio letniej pracy choreograficznej. Spektakl będzie można obejrzeć 12 maja o godzinie 19.00 w Mazowieckim Instytucie Kultury przy ul. Elektoralnej 12.

„Podróż przez twórcze wspomnienia od 1997 do 2022. Wybrane momenty z czasu 25-ciu lat tworzenia choreografii. Czas od ostatniego roku na studiach w Londynie do rozpoczynającego się od 1998 okresu tworzenia, przede wszystkim, w Polsce. Działo się. Było oszczędnie i na bogato, minimalistycznie i z rozmachem. Ze scenografią, światłami żywą muzyką. Ze wsparciem innych twórców i całkowicie solo. I najważniejsza miłość od zawsze: teatr tańca. Ważenie intencji przekazu – ruch i taniec w służbie treści. Różne inspiracje i drogi ich ujmowania. Starcia analitycznego umysłu z  intuicją w procesie twórczym. Zachwyt i frustracja. Zakochanie w tańczących osobach. Nie-do-powstrzymania  tworzenie lub całkowite zamrożenie. Chodzenie w kółko, kroki do tyłu, bieg do przodu, obroty, obroty, skok na wielowymiarową karuzelę. I ten moment, gdy się zaczyna… i nigdy nie kończy” – wyjaśnia Paulina Wycichowska.

Paulina Wycichowska jest absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu i London Contemporary Dance School (University of Kent), gdzie studiowała taniec współczesny w wymiarze wykonawczym, pedagogicznym i choreograficznym. Jest również absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (muzyka kościelna), Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu (dziennikarstwo i komunikacja społeczna) i Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (arteterapia). Uzyskała doktorat w dziedzinie sztuk muzycznych z wyróżnieniem na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Członkini ZASP i Polskiego Forum Choreologicznego. Uprzednio związana zawodowo przez 17 lat z Polskim Teatrem Tańca jako solistka i choreograf, obecnie jest artystką niezależną. Choreograf od ponad 20 lat, swoje prace realizowała w Polsce, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Wykłada na kierunku taniec w kulturze fizycznej Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu, kierunku taniec współczesny i choreografia i teoria tańca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, kierunku somatyka w tańcu i terapii w tańcu Akademii Muzycznej w Łodzi i Podyplomowego Studium Arteterapii na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Prowadzi również autorskie zajęcia z tańca kreatywnego opartego na teorii ruchu Rudolfa Labana. Jest trenerem grupowym i personalnym metody Pilates Core. Od ponad 20 lat współpracuje z wieloma ośrodkami w Polsce realizując warsztaty tańca współczesnego, technik modern, kompozycji, terapii ciała i choreologii na wszystkich poziomach zaawansowania.

Scena CST jest przestrzenią skierowaną do szerokiego środowiska artystów tańca, zajmujących się twórczością w obszarze tańca współczesnego. PORTRETY CHOREOGRAFICZNE to projekt poświęcony prezentacji współczesnych choreografów polskich i przybliżenia ich sylwetek szerszemu odbiorcy. Każdy z zaproszonych artystów, reprezentujących różnorodne formy i techniki tańca, sam decyduje w jakiej formie chce zaprezentować swój Autoportret na scenie. Każde wydarzenie tego cyklu jest premierą i każde jest niepowtarzalne. Wszystkie spektakle są rejestrowane i będą udostępniane w przyszłości szerszej publiczności. Po każdym spektaklu zapraszamy widzów na moderowane spotkanie z artystą.

Organizatorzy: Mazowiecki Instytut Kultury i Fundacja Artystyczna PERFORM/ Współfinansowanie: Miasto st. Warszawa

Źródło:

Materiał nadesłany