EN

8.09.2023, 21:14 Wersja do druku

Warszawa. Początek sezonu w Teatrze Ateneum

W tym roku minie 95 lat od czasu, kiedy to przy niewielkiej warszawskiej ulicy Czerwonego Krzyża 20 – obecnie Jaracza 2 – w nowym domu Związku Zawodowego Kolejarzy otwarto jedyną na Powiślu warszawską scenę teatralną.

mat. teatru

Wbrew legendzie jej pierwszym dyrektorem nie został słynny aktor Stefan Jaracz, ale to on przez kilka lat swojej dyrekcji wyznaczył na kolejne dekady poziom Ateneum; nie przypadkiem teatr nosi jego imię.

W sezonie jubileuszowym proponujemy trzy premiery. Najwcześniej, 21 października, Artur Tyszkiewicz pokaże „Wariacje enigmatyczne” E. E. Schmitta w swojej reżyserii: błyskotliwy pojedynek dwóch panów walczących o niemożliwą miłość jednej pani. W przyszłym już roku, 24 lutego, sam Bogusław Linda, przed kilkoma laty twórca dwóch głośnych premier w Ateneum, wyreżyseruje inną znakomitą francuską sztukę współczesną, „Napis” G. Sibleyrasa. Wreszcie 13 kwietnia będziemy mieli zaszczyt gościć po raz pierwszy w naszym teatrze wybitną reżyserkę, Annę Augustynowicz, która zaprezentuje swoją wersję „Matki” Witkacego, żelaznej pozycji w dziejach XX-wiecznej polskiej groteski scenicznej.

Nie byłoby prawdziwego jubileuszu, gdyby nie specjalne wydarzenia zaprojektowane z tej okazji. Między pomniejszymi eventami przewidujemy publikację niezwykłej „książki do pisania” poświęconej Teatrowi Ateneum oraz… tę niespodziankę jesteśmy zmuszeni ukrywać aż do zakończenia jubileuszowych obchodów. Cierpliwości zatem – i do zobaczenia na naszych widowniach!

POKAZ PREMIEROWY FILMU DOKUMENTALNEGO „WARMIŃSKI”.

"Warmiński" to film o legendarnym reżyserze i dyrektorze, człowieku wielkiej klasy, wyjątkowych dyplomatycznych umiejętności i bardzo skomplikowanym życiorysie. Janusz Warmiński to żołnierz AK, powstaniec warszawski, po wojnie uwikłany w socrealizm. To dyrektor teatru zza Żelaznej Kurtyny, jednocześnie prezes International Theatre Institute, który obserwował życie teatralne Paryża czy Londynu.

Januszowi Warmińskiemu warszawska publiczność zawdzięcza prapremiery dramatów najciekawszych autorów swojej epoki. Był wytrawnym graczem, który bezpiecznie przeprowadził Ateneum przez czterdzieści lat historii PRL. Życie Janusza Warmińskiego to także historia wielkiej, niejednoznacznej miłości i twórczej współpracy z Aleksandrą Śląską, jedną z najważniejszych aktorek polskich dwudziestego wieku. "Warmiński" to także powojenna historia teatru Ateneum.

Film pokazujący chwile jego chwały, ale i dramatycznych zawirowań; opowiada o trudnych wyborach aktorów i aktorek tej sceny wobec wyzwań kolejnych dekad komunizmu i transformacji ustrojowej lat dziewięćdziesiątych. To film o jednym człowieku i wielkiej pasji teatru, którą dzielił z wieloma osobami. Autorami filmu są Ewa Hevelke i Michał Januszaniec.

O Januszu Warmińskim i teatrze Ateneum opowiadają współpracownicy i współpracowniczki Janusza Warmińskiego oraz wybitni historycy i historyczki teatru, między innymi Andrzej Seweryn, Krystyna Janda, Michał Bajor, Emilian Kamiński, Ewa Wiśniewska, Maria Ciunelis, Artur Barciś, Marian Opania, Grażyna Barszczewska, Krystyna Tkacz, Maciej Prus, Maciej Wojtyszko oraz profesor Edward Krasiński, profesor Magdalena Raszewska, profesor Barbara Osterloff.

W filmie zaprezentowano między innymi nigdy nie publikowane materiały archiwalne ze zbiorów TVP, WFDiF i Teatru Ateneum. Film został wyprodukowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego przy współpracy z Teatrem Ateneum a sfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na specjalne życzenie widzów już w niedzielę 10 września o godz. 18.00 na Scenie Głównej Teatru Ateneum powtarzamy wyjątkowe wydarzenie: GUSTAWOWI HOLOUBKOWI NA STULECIE URODZIN WIECZÓR LIRYCZNY.

Wieczór ten dedykujemy Gustawowi Holoubkowi – wybitnemu aktorowi, ale też w latach 1996-2008 dyrektorowi artystycznemu Teatru Ateneum.

W programie: wiersze, fragmenty sztuk i piosenki, których interpretacje w prezencie urodzinowym Jubilatowi przygotował zespół Teatru Ateneum. Jedno wiemy, będzie bardzo lirycznie… i czule, czyli prawdziwie urodzinowo. Na scenie zobaczymy: Grzegorza Damięckiego, Piotra Fronczewskiego, Pawła Gasztolda-Wierzbickiego, Krzysztofa Gosztyłę, Katarzynę Łochowską, Mariana Opanię, Jakuba Pruskiego, Marzenę Trybałę, Katarzynę Ucherską, Jana Wieteskę, Dariusza Wnuka i Magdalenę Zawadzką.

Źródło:

Materiał nadesłany