EN

27.09.2021, 16:15 Wersja do druku

Warszawa. Październik w Teatrze Collegium Nobilium

Teatr Collegium Nobilium zaprasza w październiku na spektakle, których widzowie częściowo nie mieli okazji zobaczyć.

Zaczynamy spektaklem „Ludzie, miejsca i rzeczy”, w reż. Anny Wieczur-Bluszcz, który zagramy 1 i 2 października, o godz. 18.00:

Jest to opowieść o wrażliwości, o rozpaczliwym poszukiwaniu sensu istnienia, o rozczarowaniu samym sobą, o kłamstwie i prawdzie. To opowieść o „nadwrażliwcach”, których tak wielu wśród artystów i o tych, którzy nie potrafiąc przystosować się do tego Świata, znieczulają się na różne sposoby i czasem zbyt wcześnie odchodzą.

Więcej o spektaklu: http://tcn.at.edu.pl/spektakl/ludzie-miejsca-i-rzeczy/

Następnie wchodzi Scena Młodych, nowy projekt Teatru Narodowego i Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, w ramach którego zobaczycie Państwo spektakle reżyserów na początku ich kariery teatralnej.

Więcej o projekcie: http://akademia.at.edu.pl/2021/09/16/scena-mlodych/

Pierwszym spektaklem, który zostanie pokazany w ramach wyżej wymienionej współpracy, jest „Kamień”, w reż. Sławomira Narlocha:

Spektakl na podstawie książki „Nakarmić kamień”, za którą autorka Bronka Nowicka otrzymała Nagrodę Literacką Nike w 2016 roku. Przedstawienie to intymna podróż po wspomnieniach z dzieciństwa. Bohaterem opowieści jest Dziecko, a jego przyjacielem i przewodnikiem Smutek. To przy nim Dziecko dorasta, dojrzewa i „uczy się, że służy do życia”. Razem wyprawiają pogrzeb rybie, rozmyślają nad rzeką i próbują znaleźć sposób… jak nakarmić kamień. Ze strzępków wspomnień, pojedynczych zdań i słów buduje się na oczach widzów również postać zapracowanej Matki, Babci, która na starość traci pamięć oraz Ojca alkoholika. Poetycki i precyzyjny język Bronki Nowickiej zainspirował twórców spektaklu do stworzenia autorskich piosenek.

Więcej o twórcach i spektaklu: http://tcn.at.edu.pl/spektakl/kamien/

„Kamień” będzie można zobaczyć na Scenie Studio Teatru Narodowego w dniach 29 i 30 września oraz 2 i 3 października.

Do tego samego projektu zakwalifikowały się „Ćwiczenia z Wesela”, w reż. Wojciecha Malajkata. Spektakl ten zagramy 15, 16, 17 października na Scenie Trzech Patronów w Akademii Teatralnej:

Trzeci rok Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, zaprezentuje warszawskiej publiczności swój egzamin z przedmiotu: sceny klasyczne wierszem. „Ćwiczenia z Wesela” to krótki pokaz na motywach „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Ale to na razie ćwiczenia! Bez III aktu. Bez widm. Nie jest więc strasznie. Jest weselnie. I o tym, co najbardziej lubimy – czyli o miłości, pożądaniu. I o Polsce. Czyli o nas.

Więcej o spektaklu: http://tcn.at.edu.pl/spektakl/cwiczenia-z-wesela/

fot. mat. teatru

Obecny IV rok dopiero szykuje się do swoich dyplomów i pierwsze efekty będziecie Państwo mogli zobaczyć w listopadzie, a na razie do repertuaru trafiła ich praca z III roku, „Fedra”, w reż. Olgi Sawickiej:

Fedra J. Racinea to rodzinna tragedia oparta na greckim micie, który stał się kanwą dramatu Eurypidesa. Niech nas jednak nie zmylą starożytne korzenie tej historii. Dzięki nowoczesnemu tłumaczeniu A. Libery, współczesnej scenografii i kostiumom, historia greckiej księżniczki i jej grzesznej miłości staje się na nowo przejmująca i bardzo nam bliska. Wszystkich nas, bowiem może dosięgnąć nieubłagany los, który nigdy nie daje się oszukać, a który w nieuświadomiony sposób jest wynikiem naszej natury, emocji, namiętności.

Więcej o spektaklu: http://tcn.at.edu.pl/spektakl/fedra/

A będzie można go zobaczyć 5 i 6 października w sali im. J. Kreczmara.

Również obecny IV rok pokaże po raz kolejny spektakl „Masara”, pod opieką Olgi Sawickiej, na podstawie opowiadania Szczepana Twardocha. Zanim Państwo zobaczycie naszych młodych artystów w dyplomach, warto ich poznać we wcześniejszych pracach. „Masarę” zagramy 25 i 26 października.

Więcej o spektaklu: http://tcn.at.edu.pl/spektakl/masara/

Na deski sali im. J. Kreczmara powraca „Klub”, w reż. Weroniki Szczawińskiej8, 9 i 10 października. Spektakl cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem nie tylko warszawskiej publiczności. Twórczynie miały okazję pokazać go również w Sopocie, a za chwilę jadą do Białegostoku.

Więcej o spektaklu: http://tcn.at.edu.pl/spektakl/klub/

Nie zapominamy również o najmłodszych widzach! 12 i 13 października w Teatrze Collegium Nobilium pokażemy spektakl w reż. Wojciecha Malajkata „Bajka o Bazyliszku i złotej kaczce czyli legendy warszawskie.”

Więcej o spektaklu: http://tcn.at.edu.pl/spektakl/bajka-o-bazyliszku-i-zlotej-kaczce-czyli-legendy-warszawskie/

Październik zakończymy spektaklem „Pustka”, w reż. Cezarego Kosińskiego, na podstawie sztuki „Dream Works” Iwana Wyrypajewa:

Po śmierci Meryl, David zostaje sam z wypełniającym świat poczuciem pustki. Przechodzi przez kolejne etapy zmagania się z tęsknotą i bólem po stracie najbliższej osoby. Na szczęście w tej potyczce nie jest osamotniony. Wspiera go grupa najbliższych przyjaciół, którzy wypełniając ostatnią wolę Meryl, starają się pomóc Davidowi w odnalezieniu sensu życia w nowych okolicznościach, sensu życia bez ukochanej żony. Ich sposób na uporanie się z żałobą jest dość prosty: zgłębianie tajników filozofii buddyjskiej oraz duża ilość używek, a także niespodzianka, którą jeszcze za życia, Meryl przygotowała dla Davida.

Spektakl pojawi się w repertuarze w dniach: 28 – 31 października.

Więcej informacji: http://tcn.at.edu.pl/spektakl/pustka-na-podstawie-sztuki-dream-works-iwana-wyrypajewa-w-tlumaczeniu-karoliny-gruszki/

Zapraszamy do śledzenia naszego repertuaru, który może ulegać pewnym zmianom
ze względu na niepewną sytuację epidemiczną.

Zgodnie z zarządzeniem Rektora Akademii Teatralnej, od 29 września 2021 r. na spektakle będą wpuszczane tylko osoby z certyfikatem szczepień przeciw COVID-19 lub posiadające aktualny wynik testu RT-PCR, czy też antygenowego.

Godziny otwarcia Kasy Teatru:

pon. – kasa zamknięta

wt. – pt.: 11.00 – 19.00 lub do rozpoczęcia spektaklu

sob. – niedz.: 13.00 – 17.00 lub do rozpoczęcia spektaklu

Więcej informacji na stronie www.tcn.at.edu.pl

Źródło:

Materiał nadesłany