EN

9.12.2020, 14:57 Wersja do druku

Warszawa. Otwarcie wirtualnej wystawy „Inscenizacje Dybuka w Polsce”

Z okazji setnej rocznicy prapremiery „Dybuka” Szymona An-skiego powstała wirtualna wystawa „Inscenizacje Dybuka w Polsce”. Wystawę można oglądać na stronie internetowej dybuk.pl.

fot. mat. Instytutu Teatralnego

9 grudnia 1920 w Elizeum (sala podziemna), przy ul. Karowej 18 w Warszawie odbyła się prapremiera sztuki S. An-skiego przygotowana przez zespół kierowany przez Mordechaja Mazo w 30 dni po śmierci Szymona An-skiego (Szlojme-Zajnwela Rapoport zmarł 8 listopada 1920 w Otwocku pod Warszawą). Spektakl wyreżyserowany przez Dawida Hermana (1876–1937), wywodzącego się z rodziny chasydzkiej, był prezentowany także w Europie Środkowej i w USA.

Wystawa wirtualna „Inscenizacje Dybuka w Polsce” prezentuje 25 inscenizacji sztuki An-skiego, od 1920 do 2017 roku,  zrealizowanych w języku jidysz i polskim. Są tam m.in. pierwsze przedstawienia w Warszawie, Łodzi, Lublinie, Krakowie, Poznaniu i Bielsku-Białej; „Dybuk” w getcie warszawskim, pierwszy powojenny „Dybuk” w jidysz (Teatr Żydowski w Łodzi, 1946) i języku polskim (przedstawienie Andrzeja Wajdy w Starym Teatrze, 1988), a także pierwszy „Dybuk” w Teatrze Telewizji (Agnieszki Holland z 1999).

Wystawę dybuk.pl opracował Rafał Węgrzyniak, zaprojektował Janusz Legoń, a tłumaczenia przygotowała Katarzyna Pastuszak.

Źródło:

Materiał własny

Wątki tematyczne