EN
30.11.2021, 18:06 Wersja do druku

Warszawa. Odsłonięcie statuetki Oscara Jana A.P. Kaczmarka - w środę w KinoGramie

Twórca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transatlantyk Jan A.P. Kaczmarek użyczył warszawskiemu KinoGramowi Oscara, którego otrzymał w 2005 r. za muzykę do filmu "Marzyciel". Uroczyste odsłonięcie statuetki odbędzie się w środę podczas otwarcia festiwalu.

Inne aktualności

Jak przypomniał zespół prasowy KinoGramu we wtorkowym komunikacie, KinoGram, czyli "nowe, tętniące kulturalnym życiem warszawskie kino w zrewitalizowanej Fabryce Norblina, ma wyjątkowego rezydenta – Oscara". "Odsłonięcie oryginalnej statuetki odbędzie się 1 grudnia 2021 w obecności jej zdobywcy - kompozytora Jana A.P. Kaczmarka, który zdobył to najwyższe filmowe trofeum za muzykę do filmu +Marzyciel+ w 2005 roku" - czytamy.

W komunikacie podkreślono, że wydarzenie "będzie częścią uroczystego otwarcia Festiwalu Transatlantyk, którego Jan A.P. Kaczmarek jest twórcą i dyrektorem". Jak podano, wydarzenie "idealnie wpisuje się w inaugurację festiwalu" zarówno poprzez nazwisko kompozytora jak i tegoroczne hasło festiwalu - "Czas nagród".

"KinoGram jest w tym roku partnerem festiwalu" - napisano. Dodano, że "kino w Fabryce Norblina jest jedynym w Europie eksponującym oryginalnego Oscara". "Tę najważniejszą w świecie filmu nagrodę będzie można oglądać przed każdą projekcją w sali nr 7 KinoGram już od 2 grudnia" - przekazano.

W programie Transatlantyku znalazły się pokazy przebojów najważniejszych światowych festiwali, m.in. zdobywcy Złotej Palmy "Titane" Julii Ducournau, uhonorowanego Złotym Niedźwiedziem "Niefortunnego numerku lub szalonego porno" Radu Jude i laureata Złotego Lwa "Zdarzyło się" Audrey Diwan. Będzie można zobaczyć również prezentowane w Cannes "Memorię" Apichatponga Weerasethakula, "Bohatera" Asghara Farhadiego i "Drive My Car" Ryusuke Hamaguchiego, a także pokazanego na Berlinale "I'm Your Man" Marii Schrader.

Tegoroczny festiwal to okazja, by zapoznać się z pretendentami w oscarowym wyścigu. Jednym z nich jest "Córka" Maggie Gyllenhaal z Olivią Colman, Dakotą Johnson i Peterem Sarsgaardem w rolach głównych. To stworzona na podstawie książki Eleny Ferrante pod tym samym tytułem opowieść o wszystkich odcieniach macierzyństwa. Zaplanowano też projekcje m.in. "Red Rocket" Seana Bakera, "Przeżyć" Jonasa Pohera Rasmussena, "Stillwater" Toma McCarthy'ego, "Oczy Tammy Faye" Michaela Showaltera oraz "Odkupienie" Frana Kranza.

Na warszawską publiczność czekają także przedpremierowe pokazy tegorocznych festiwalowych hitów, wśród nich "Wszystko poszło dobrze" Francoisa Ozona, "Vortexu" Gaspara Noego, "Lekcji języka" Natalie Morales oraz "Historii mojej żony" Ildiko Enyedi. Nie zabraknie również polskich premier tegorocznych odkryć, m.in. "Oskarżonego" Yvana Attala.

Festiwal potrwa do niedzieli. Więcej informacji o programie i biletach można znaleźć na stronie: https://transatlantyk.org/.

Źródło:

PAP

Autor:

Daria Porycka