Instytut Adama Mickiewicza kontynuuje misję popularyzacji dorobku Mieczysława Wajnberga na świecie. Powstała pierwsza monografia w języku rosyjskim poświęcona życiu i twórczości kompozytora, oraz płyta zatytułowana „Light in darkness: Mieczysław Weinberg” z mistrzowskimi dziełami kameralnymi.
Wokół rocznicy urodzin Mieczysława Wajnberga, wspominamy zarówno niezwykle bogaty dorobek twórczy kompozytora, jak i burzliwą historię jego życia, która w tak znaczący sposób wpłynęła na wyrazowość tworzonej przez niego muzyki. Jak mówił sam kompozytor: „Uważam za swój obowiązek moralny pisanie o wojnie, o strasznym losie, jaki zgotował ludziom nasz wiek”. Wajnberg pozostawił po sobie 153 utwory opusowane, w tym m.in. 22 symfonie, 70 utworów kameralnych i prawie 30 cyklów pieśni.
Historia muzyki pełna jest nazwisk zapomnianych kompozytorów. Utwory Wajnberga nagrywali Leonid Kogan, Dawid Ojstrach, Emil Gilels, Mścisław Rostropowicz. Po odejściu tych wybitnych muzyków mało kto sięgał po jego kompozycje przemyślane i porządnie napisane.
„Naszym obowiązkiem jest pielęgnować pamięć o wielkich kompozytorach i popularyzować ich dorobek twórczy w międzynarodowym obiegu kultury. Mieczysław Wajnberg jest jednym z nich” – mówi Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.
Pierwsza monografia w języku rosyjskim autorstwa Danuty Gwizdalanki przedstawia całą złożoność biografii kompozytora, którą naznaczyły burzliwe losy XX wieku. Książkę wydało prestiżowe wydawnictwo muzyczne "Kompozytor–St.Petersburg". Koordynatorem projektu jest Andriej Ustionow, redaktor naczelny „Muzykalnoje Obozrenije” – popularnego w Rosji czasopisma o muzyce klasycznej. Monografia dostępna jest w księgarni Falanster w Moskwie. Prezentowana jest również na moskiewskich Międzynarodowych Targach Książki Non Fiction oraz rozpowszechniana podczas koncertów oraz znaczących wydarzeń muzycznych
w Rosji.
Kolejna publikacja, tym razem płytowa, wydana w 2021 roku przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza, to płyta „Light in darkness: Mieczysław Weinberg”, która ukazała się nakładem belgijskiego wydawnictwa Evil Penguin Classic. Płyta zawiera kilka dzieł kameralnych Wajnberga, takich jak np. Trio fortepianowe op. 24 czy Sonata na dwoje skrzypiec op. 69 w interpretacjach wybitnych osobowości świata muzycznego – Linusa Rotha, Jose Gallardo, Danjulo Ishizaka oraz Janusza Wawrowskiego. Płyta jest dostępna w Polsce, w sieci salonów Empik oraz na rynku zagranicznym, w tym na platformie Spotify.
Publikacje są częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.
Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, której celem jest budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie. Instytut współpracuje z partnerami zagranicznymi i inicjuje międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Instytut zrealizował i realizuje projekty kulturalne w 70 krajach na 6 kontynentach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Izraelu, Niemczech, Turcji, USA, Kanadzie, Australii, Maroku, na Ukrainie, Litwie, Łotwie, a także w Chinach, Japonii i Korei. W ramach dotychczas zrealizowanych działań Instytut zaprezentował 38 strategicznych programów, które obejrzało 60 milionów widzów. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.