14.09.2021, 10:43 Wersja do druku

Warszawa. "Norwid. Ostry dyżur poetycki" w Teatrze Narodowym - w niedzielę

Wracamy z "Ostrym dyżurem poetyckim". Pierwsze spotkanie w tym sezonie odbędzie się już 19 września w sali Bogusławskiego Teatru Narodowego w Warszawie. Aktorki i aktorzy Teatru Narodowego przypomną utwory Cypriana Kamila Norwida - poinformowano na FB Teatru Narodowego.

fot. proj. Elipsy/ Archiwum Artystyczne Teatru Narodowego

"Cykliczne spotkania z poezją są organizowane w Teatrze Narodowym od 2000 r. Ich pomysłodawczynią i autorką scenariuszy jest Krystyna Gucewicz, poetka, dziennikarka, krytyczka sztuki. Podczas spotkań wybitni aktorzy interpretują utwory poetyckie. Niejednokrotnie jest to okazja do dialogu pomiędzy aktorami kilku pokoleń" - przypomniano na stronie Teatru Narodowego.

Zaznaczono, że "tak będzie i tym razem: pokolenia aktorów Teatru Narodowego spotkają się w specjalnym wydaniu Ostrego dyżuru poetyckiego, przygotowanym na dwusetlecie urodzin Cypriana Kamila Norwida". "Przypomną jego utwory – od tych najbardziej rozpoznawalnych, takich jak wiersze: Moja ojczyznaW WeronieMoja piosnka II, do mniej znanych, wśród których znajdą się wyjątki z poematu Quidam i wygłoszonego w Paryżu w 1869 roku odczytu Rzecz o wolności słowa, a nawet fragment granego nie tak dawno na scenie Teatru dramatu Aktor" - napisano.

Podkreślono, że "reżyser tego przedstawienia, Michał Zadara za inscenizację Aktora został uhonorowany Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida w kategorii Teatr".

Zapowiedziano, że gośćmi specjalnymi "Ostrego dyżuru poetyckiego" będą Maria Pomianowska oraz Wojciech Malajkat.

Wystąpią: Wiktoria Gorodeckaja, Danuta Stenka, Beata Ścibakówna, Karol Dziuba, Oskar Hamerski, Arkadiusz Janiczek, Jerzy Radziwiłowicz, Mateusz Rusin i Przemysław Stippa.

O nastroje muzyczne zadba Janusz Tylman. Aranżacja całości - Krystyna Gucewicz.

Początek "Ostrego dyżuru poetyckiego - 19 września o godz. 12 w sali Bogusławskiego Teatru Narodowego w Warszawie.

Dochód z wydarzenia przeznaczony zostanie na rzecz Domu Artysty Weterana w Skolimowie.

Źródło:

PAP