EN
14.03.2022, 08:48 Wersja do druku

Warszawa. Nie żyje Ludwik Erhardt - muzykolog i dziennikarz muzyczny

Inne aktualności

W wieku 87 lat zmarł muzykolog i dziennikarz muzyczny Ludwik Erhardt wieloletni redaktor naczelny „Ruchu Muzycznego”. O jego śmierci poinformował w niedzielę Program Drugi Polskiego Radia.

Ludwik Erhardt urodził się 29 kwietnia 1934 r. w Kościeszkach k. Grodna. W 1956 r. ukończył studia z zakresu muzykologii na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1958 r był członkiem redakcji czasopisma „Ruch Muzyczny”, w latach 1971–2008 redaktorem naczelnym tego pisma. Był członkiem Związku Kompozytorów Polskich.

Jest autorem książek o historii muzyki poważnej, m.in. „Balety Igora Strawińskiego”, „Poniżej muzyki. Artykuły, recenzje, felietony”, „Spotkania z Krzysztofem Pendereckim”, „Robert Schumann. Szkice do monografii”, „Circa” i „Spacerem po historii muzyki”.

"Jeśli ta pozycja zaistnieje na naszym rynku wydawniczym, z pewnością posłuży rzeszom dorosłych ludzi, którzy przez niedostatki edukacji muzycznej w szkolnictwie powszechnym poczuli się wykluczeni z pełnego dyskursu kultury wysokiej” - pisała o tej ostatniej książce Erhardta w 2017 r. Dorota Kozińska, krytyk muzyczny. „Będzie nieocenioną pomocą dla studentów i absolwentów wielu kierunków humanistycznych, którzy do tej pory nie potrafili umiejscowić zjawisk muzycznych w szerszym kontekście epoki. Kto dotknie muzyki i ujrzy ją na własne oczy w mistrzowskich esejach Erhardta, z pewnością nie zawaha się jej posłuchać” - podkreśliła.

"Ludwik Erhardt był niestrudzonym popularyzatorem muzyki w mediach” - mówiła Kozińska w niedzielę w radiowej Dwójce. „Istniał w przestrzeni medialnej pod różnymi postaciami. Warto przypomnieć, że przez dziesiątki lat kierowania redakcją +Ruchu Muzycznego+ był autorem artykułów wstępnych do wszystkich numerów tego pisma, choć nie były one w żaden sposób sygnowane. To była kwintesencja jego wiedzy, poczucia humoru i opanowania polszczyzny, język traktował jako narzędzie, należy o niego dbać, aby nie wyrządzić nim nikomu krzywdy” - przypomniała.

W 2007 roku Ludwik Erhardt został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Zmarł w sobotę w wieku 87 lat.

Źródło:

PAP