22 stycznia o 12.00 na scenie Mazowieckiego Instytutu Kultury po raz kolejny zagości Teatr Animacji z Poznania. Po spektaklu, jak zawsze odbędą się rodzinne warsztaty.
„A niech to gęś kopnie!” to spektakl nagradzany (m.in. 35. małe Warszawskie Spotkania Teatralne, 20. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży "Korczak") i doceniany przez krytyków.
Wiesław Kowalski z teatralny.pl pisze „to prawdziwe teatralne cacko, majstersztyk zarówno na poziomie literackim, jak również realizacyjnym i wykonawczym. I to na wszystkich poziomach, scenograficznym, lalkowym, animacyjnym, muzycznym, aktorskim i reżyserskim”. Juliusz Tyszka zwrócił uwagę na wielowymiarowość przedstawienia: „Podobało mi się, że lalki swym wyglądem i zachowaniem były idealnie wpasowane w charakter odgrywanej opowieści – gatunkowej hybrydy, rozpostartej między bajką, powiastką filozoficzną, powieścią drogi, powieścią sensacyjną (on jej nie zabił, a ona z nim uciekła do następnego mordercy!), paraboliczną historią o dojrzewaniu i może jeszcze czymś, czego nie wychwyciłem, bo w końcu tylko dwa razy obejrzałem ten spektakl, skrzący się znaczeniami, sensami, bogato wyposażony w potrójne dna”.
To przedstawienie, które zaangażuje dzieci, ale i rodziców. Część rozwiązań skierowana jest do odbiorców starszych, którzy docenią zabawy językowe i nawiązana m.in. do mitologii.
O spektaklu:
Któż z nas nie widział Gęsi przechadzającej się beztrosko po wiejskim podwórku? Długaśna szyja, śmieszne, kłapiaste stopy - Gęś jak to Gęś. Ale czy tak naprawdę Ją znamy? Czy zastanawialiście się kiedyś, co w takiej Gęsi siedzi? O czym myśli? O czym marzy? Twórcy spektaklu „A niech to Gęś kopnie!" zadali sobie to trudne pytanie i ku wielkiemu zdziwieniu odkryli zaskakującą prawdę. Gęś ze spektaklu nosi w sercu wielki smutek, przyczepiony do niej mocno, niczym jesienny liść do podeszwy mokrego buta. Nie ma też żadnych przyjaciół, a na jej dziobie nie pojawia się nigdy uśmiech. Ale… może Gęś odnajdzie radość? Może znów będzie się uśmiechać? Przekonacie się o tym oglądając nasz obsypany nagrodami i doceniony przez publiczność w całej Polsce spektakl o poszukiwaniu sensu w życiu, o wielkiej sile przyjaźni oraz szczęściu, które może nas spotkać nawet wtedy, kiedy najmniej się go spodziewamy...
Obsada:
Elżbieta Węgrzyn – Gęś
Mariola Ryl-Krystianowska – Kura, Mama Zajęczyca, Dzika Gęś, Marchewka
Krzysztof Dutkiewicz – Kogut, Niedźwiedź, Zajączek, Dzika Gęś, Wydr, Wilk
Marek A. Cyris – Narrator Marcin Ryl-Krystianowski – Lis
Reżyser: Marta Guśniowska
Scenografia i lalki – Julija Skuratova (Litwa)
Muzyka – Piotr Nazaruk
Asystent reżysera – Krzysztof Dutkiewicz
Czas trwania: 60 min | Spektakl dla dzieci: od 5 lat
Po spektaklu zapraszamy na warsztaty teatralne pt.: „Uczucia - co mówią o nas?”
Podczas warsztatów z dziećmi zastanowimy się nad tym, do czego potrzebne są nam uczucia i emocje. Czy to, że czujemy wyróżnia nas czy ogranicza? Dzięki ćwiczeniom teatralnym i dramowym wyruszymy w podróż do krainy emocji.
Warsztaty poprowadzi: Magdalena Glapińska
Miejsce: Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12, Warszawa. Bilety do kupienia online bądź w kasie MIK.