EN
9.01.2023, 09:50 Wersja do druku

Warszawa. Nagradzany spektakl dla dzieci w Mazowieckim Instytucie Kultury

22 stycznia o 12.00 na scenie Mazowieckiego Instytutu Kultury po raz kolejny zagości Teatr Animacji z Poznania. Po spektaklu, jak zawsze odbędą się rodzinne warsztaty. 

fot. mat. Mazowieckiego Instytutu Kultury

„A niech to gęś kopnie!” to spektakl nagradzany (m.in. 35. małe Warszawskie Spotkania Teatralne, 20. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży "Korczak") i doceniany przez krytyków. 

Wiesław Kowalski z teatralny.pl pisze „to prawdziwe teatralne cacko, majstersztyk zarówno na poziomie literackim, jak również realizacyjnym i wykonawczym. I to na wszystkich poziomach, scenograficznym, lalkowym, animacyjnym, muzycznym, aktorskim i reżyserskim”. Juliusz Tyszka zwrócił uwagę na wielowymiarowość przedstawienia: „Podobało mi się, że lalki swym wyglądem i zachowaniem były idealnie wpasowane w charakter odgrywanej opowieści – gatunkowej hybrydy, rozpostartej między bajką, powiastką filozoficzną, powieścią drogi, powieścią sensacyjną (on jej nie zabił, a ona z nim uciekła do następnego mordercy!), paraboliczną historią o dojrzewaniu i może jeszcze czymś, czego nie wychwyciłem, bo w końcu tylko dwa razy obejrzałem ten spektakl, skrzący się znaczeniami, sensami, bogato wyposażony w potrójne dna”.

To przedstawienie, które zaangażuje dzieci, ale i rodziców. Część rozwiązań skierowana jest do odbiorców starszych, którzy docenią zabawy językowe i nawiązana m.in. do mitologii. 

O spektaklu: 

Któż z nas nie widział Gęsi przechadzającej się beztrosko po wiejskim podwórku? Długaśna szyja, śmieszne, kłapiaste stopy - Gęś jak to Gęś. Ale czy tak naprawdę Ją znamy? Czy zastanawialiście się kiedyś, co w takiej Gęsi siedzi? O czym myśli? O czym marzy? Twórcy spektaklu „A niech to Gęś kopnie!" zadali sobie to trudne pytanie i ku wielkiemu zdziwieniu odkryli zaskakującą prawdę. Gęś ze spektaklu nosi w sercu wielki smutek, przyczepiony do niej mocno, niczym jesienny liść do podeszwy mokrego buta. Nie ma też żadnych przyjaciół, a na jej dziobie nie pojawia się nigdy uśmiech. Ale… może Gęś odnajdzie radość? Może znów będzie się uśmiechać? Przekonacie się o tym oglądając nasz obsypany nagrodami i doceniony przez publiczność w całej Polsce spektakl o poszukiwaniu sensu w życiu, o wielkiej sile przyjaźni oraz szczęściu, które może nas spotkać nawet wtedy, kiedy najmniej się go spodziewamy... 

Obsada: 

Elżbieta Węgrzyn – Gęś 

Mariola Ryl-Krystianowska – Kura, Mama Zajęczyca, Dzika Gęś, Marchewka 

Krzysztof Dutkiewicz – Kogut, Niedźwiedź, Zajączek, Dzika Gęś, Wydr, Wilk 

Marek A. Cyris – Narrator Marcin Ryl-Krystianowski – Lis 

Reżyser: Marta Guśniowska 

Scenografia i lalki – Julija Skuratova (Litwa) 

Muzyka – Piotr Nazaruk 

Asystent reżysera – Krzysztof Dutkiewicz 

Czas trwania: 60 min | Spektakl dla dzieci: od 5 lat

Po spektaklu zapraszamy na warsztaty teatralne pt.: „Uczucia - co mówią o nas?”

Podczas warsztatów z dziećmi zastanowimy się nad tym, do czego potrzebne są nam uczucia i emocje. Czy to, że czujemy wyróżnia nas czy ogranicza? Dzięki ćwiczeniom teatralnym i dramowym wyruszymy w podróż do krainy emocji.

Warsztaty poprowadzi: Magdalena Glapińska

Miejsce: Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12, Warszawa. Bilety do kupienia online bądź w kasie MIK. 

Źródło:

Materiał nadesłany