EN

2.02.2021, 16:21 Wersja do druku

Warszawa. Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego zapowiada otwarcie Lengrenówki w 2021 roku

mat. Muzeum Karykatury

Z okazji 102 rocznicy urodzin rysownika i karykaturzysty Zbigniewa Lengrena Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego poinformowało o zaplanowanym jeszcze w 2021 r. otwarciu Lengrenówki - dodatkowej lokalizacji Muzeum Karykatury przy ul. Brzozowej 6/8a w Warszawie.

"We wtorek obchodzimy 102. rocznicę urodzin Zbigniewa Lengrena, który od 1946 r. współpracował z kultowym tygodnikiem +Przekrój+, gdzie od 1948 r. publikował serię rysunkową z Profesorem Filutkiem. Już wkrótce, dzięki współpracy z Fundacją Przekrój, będziemy mogli prezentować prace i filmy z postacią Filutka autorstwa Zbigniewa Lengrena" - poinformowała PAP specjalista ds. promocji Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego (MK) Michalina Musielik-Wypych.

Jak wyjaśniła, "Lengrenówka to dodatkowa lokalizacja MK", która stanowi "adaptację dawnego mieszkania i pracowni Zbigniewa Lengrena przy ul. Brzozowej 6/8a w Warszawie". "Lengrenówka będzie pełnić funkcję całorocznego obiektu kulturalno-edukacyjnego. Jej działalność będzie skupiać się głównie wokół edukacji dzieci i młodzieży poprzez kontakt ze szczególnym rodzajem sztuki i instrumentem edukacji społecznej, jakimi są karykatura i satyra" - zapowiedziała Musielik-Wypych.

Zaznaczyła, że w zbiorach MK aktualnie znajduje się ponad 130 rysunków oraz plakatów autorstwa Lengrena. "Od rodziny i spadkobierców artysty Muzeum pozyskało także w formie depozytu dużą część kolekcji prac, materiałów archiwalnych i pamiątek, które będziemy wykorzystywać przy prezentacji i promocji jego twórczości" - podkreśliła specjalista ds. promocji MK.

Partnerem przedsięwzięcia Lengrenówka jest Fundacja Przekrój.

Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego mieści się w pobliżu placu Zamkowego przy ul. Koziej 11 w Warszawie. Powstało w roku 1978. Jego twórcą, a później długoletnim dyrektorem był rysownik i satyryk Eryk Lipiński. "Jest to jedyna instytucja tego typu w Polsce i jedna z nielicznych w Europie" - napisano na stronie MK.

Jak wyjaśniono, "pierwotny zbiór 2 500 obiektów rozrósł się do kolekcji ponad 20-tysięcznej". Zawiera ona wiele arcydzieł karykatury polskiej i światowej - od XVIII-wiecznych po najnowsze" - czytamy w informacji.

Źródło:

PAP