EN
29.08.2022, 14:28 Wersja do druku

Warszawa. Mozart na inaugurację nowego sezonu w Polskiej Operze Królewskiej

Wielka Msza c-moll KV427 Wolfganga Amadeusa Mozarta zainauguruje 9 września sezon artystyczny 2022/2023 w Polskiej Operze Królewskiej.

fot. mat. teatru

Msza c-moll KV427 to jedno z najwybitniejszych dzieł religijnych Wolfganga Amadeusza Mozarta. Skomponował ją już po przybyciu do Wiednia, jednak po raz pierwszy – w niepełnej wersji – zabrzmiała ona w kościele św. Piotra w Salzburgu w październiku 1783 roku. Utwór miał stanowić spełnienie poczynionego w sercu zobowiązania i być swoistym wotum wdzięczności za możliwość przybycia do rodzinnego miasta wraz z ukochaną żoną Konstancją. W istocie jednak Mozart nigdy swego dzieła nie ukończył i dziś trudno dociec, czym zastąpiono podczas prawykonania brakujące fragmenty Credo oraz nieistniejące nawet w szkicach Agnus Dei.

Mimo to msza zyskała miano „Wielkiej” – nie tylko ze względu na monumentalną formę, ale przede wszystkim z uwagi na niezwykle bogatą muzyczną treść. „Nie tylko sam Bach stoi za tym dziełem, lecz również Haendel i cały wiek XVIII, łącznie z wielkimi Włochami […]” – zauważa w biografii twórcy Alfred Einstein. Niezwykłe dzieło mieści w sobie zarówno czerpiące z włoskiej tradycji liryczne arie (m.in. tchnące słodyczą sopranowe Et incarnatus), jak i rozbudowane chóry z imponującymi fugami (w Kyrie Glorii), a dziedzictwo muzycznej retoryki dodaje sugestywności zaklętym w dźwiękach obrazom.

***

Wolgang Amadeus Mozart
WIELKA MSZA C-MOLL KV 427
INAUGURACJA SEZONU W POLSKIEJ OPERZE KRÓLEWSKIEJ
Kościół seminaryjny, ul. Krakowskie Przedmieście 52/54 w Warszawie

WYKONAWCY:
MAŁGORZATA TROJANOWSKA
 I SOPRAN
ANETA ŁUKASZEWICZ II SOPRAN
SYLWESTER SMULCZYŃSKI TENOR
PAWEŁ MICHALCZUK BAS

ORKIESTRA POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ
ZESPÓŁ WOKALNY POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ
CHÓR KAMERALNY POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ

JAKUB SZAFRAŃSKI PRZYGOTOWANIE ZESPOŁU WOKALNEGO
RENATA SZCZYPIOR PRZYGOTOWANIE CHÓRU KAMERALNEGO

KAROL SZWECH DYRYGENT

Więcej informacji na stronie www.operakrolewska.pl Bilety do nabycia na stronie www.ewejsciowki.pl

Źródło:

Materiał nadesłany