EN

25.04.2023, 15:21 Wersja do druku

Warszawa. Monika Strzępka o nadaniu imienia Gustawa Holoubka Teatrowi Dramatycznemu: wspaniała wiadomość

Inne aktualności

To jest wspaniała wiadomość. Gustaw Holoubek był moim profesorem w Akademii Teatralnej, więc mam to szczęście, że patrona naszego teatru znałam osobiście. To jest taka spuścizna, wobec której stoimy, która nam sprzyja - mówi PAP doradczyni ds. artystycznych Teatru Dramatycznego Monika Strzępka.

Pytana o reakcję na wieść o nadaniu przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy imienia Gustawa Holoubka Teatrowi Dramatycznemu, Monika Strzępka powiedziała: "to jest wspaniała wiadomość". "Od kilku dni Teatr nosi tę nazwę. Wróciło do nas imię Gustawa Holoubka, bo Teatr Dramatyczny już funkcjonował pod jego imieniem" - przypomniała we wtorek doradczyni ds. artystycznych stołecznego Teatru.

"Jestem bardzo szczęśliwa z tego powodu. Gustaw Holoubek był moim profesorem w warszawskiej Akademii Teatralnej, więc mam to szczęście, że patrona naszego teatru znałam osobiście. I to, co dla mnie jest najistotniejsze dzisiaj - to po prostu istniejący pomost. To, w jaki sposób Gustaw Holoubek jako aktor i jako dyrektor może nas inspirować" - wyjaśniła Strzępka.

"Dla mnie osobiście szczególnie ważne jest to, jakim był dyrektorem, bo o tym słyszymy na co dzień w Teatrze" - powiedziała. "On nie budował hierarchii. Zasady etyczne, jaki wyznawał w każdej sytuacji były takie same. Był to człowiek, który jest jakimś wzorem dla mnie, gdy chodzi o dyrektorowanie" - zaznaczyła. "Natomiast to, co jest dla mnie równie ważne - jeśli nie ważniejsze - to Gustaw Holoubek i jego aktorstwo. To, w jaki sposób on rozumiał aktorstwo jako przestrzeń odpowiedzialności społecznej" - podkreśliła.

"Bardzo jestem szczęśliwa, że mamy takiego patrona, na którego możemy patrzeć, możemy go słuchać, możemy go wciąż oglądać i możemy się inspirować, ponieważ to, co proponował, ten rodzaj aktorstwa jest bardzo bliski temu, o co chodzi mi jako osobie, która buduje Zespół Teatru Dramatycznego" - wyjaśniła, dodając, że "Gustaw Holoubek ustanowił artystyczną rangę tego Teatru".

"Myślę, że to jest taka spuścizna, wobec której stoimy, która nam sprzyja" - powiedziała, przypominając, że "Magdalena Zawadzka właściwie wykonała tutaj podczas gali obchodów 100-lecia urodzin Gustawa Holoubka rodzaj seansu spirytystycznego i przywołała Gustawa". "I my czujemy jego obecność. To jest energia, która nam niezmiernie sprzyja" - podkreśliła Monika Strzępka.

"Rada Miasta na sesji 20 kwietnia, w przeddzień 100. rocznicy urodzin wielkiego aktora, zdecydowała, że Teatr Dramatyczny w Warszawie będzie nosić imię Gustawa Holoubka" - poinformowała PAP 21 kwietnia rzeczniczka prasowa Urzędu m.st. Warszawy Monika Beuth, dodając, że "stołeczni radni przyjęli uchwałę w sprawie zmiany nazwy i statutu teatru, z którym Gustaw Holoubek był związany przez wiele lat".

"Gustaw Holoubek – wybitny aktor, reżyser, dyrektor, działacz opozycyjny, przyjaciel, kibic. Ile osób, tyle wspomnień o tej wyjątkowej postaci. Setna rocznica urodzin to świetna okazja, by przypomnieć jego wielkie role i zasługi, dla teatru i dla Polski. Jednak nie zapominajmy, że jego serce zawsze mocno biło dla warszawskich teatrów" – powiedziała wiceprezydent Warszawy Aldona Machnowska-Góra, cytowana w informacji.

Przypomniano, że "jeden z najwybitniejszych polskich aktorów urodził się 21 kwietnia 1923 r. w Krakowie, gdzie mieszkał do końca okupacji". "Od ukończenia studiów w krakowskiej Państwowej Szkole Dramatycznej w roku 1947, nieprzerwanie uczestniczył w życiu artystycznym polskiego teatru. Wykreował ponad trzysta ról teatralnych, filmowych, telewizyjnych i radiowych" - napisano.

Współpracował kolejno ze Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej, Teatrem Śląskim w Katowicach, warszawskim Teatrem Dramatycznym, Teatrem Narodowym, Teatrem Polskim, Teatrem Ateneum w Warszawie. W latach 1959-63, 1969-82 był etatowym aktorem Teatru Dramatycznego.

"W 1972 r. Holoubek objął dyrekcję Dramatycznego, tworząc, jak pisali recenzenci, jeden z najlepszych w powojennej Polsce zespołów teatralnych. W stanie wojennym władze zdymisjonowały Gustawa Holoubka ze stanowiska dyrektora, a liderzy zespołu aktorskiego na znak protestu opuścili wtedy teatr" - przypomniano w przesłanej informacji.

Teatr Dramatyczny nosił już imię Gustawa Holobuka. W 2008 r. Rada Miasta Stołecznego Warszawy na uroczystej sesji nadała Teatrowi Dramatycznemu imię Gustawa Holoubka. Z kolei na podstawie uchwały Rady Miasta z 8 listopada 2012 r., w wyniku połączenia dwóch instytucji kultury: Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy im. Gustawa Holoubka i Teatru Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego, z dniem 1 stycznia 2013 r. powstała nowa instytucja o nazwie Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy. Dwie główne sceny teatru otrzymały odpowiednio nazwy: Scena im. Gustawa Holoubka (przy placu Defilad 1) i Scena Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego (przy ul. Kasprzaka 22).

Źródło:

PAP