05.03.2021, 12:33 Wersja do druku

Warszawa. MKDNiS: Robert Kaczmarek p.o. dyrektora FINA

Inne aktualności

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński odwołał ze stanowiska dyrektora Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego Dariusza Wieromiejczyka. Jednocześnie powołał na stanowisko p.o. dyrektora Roberta Kaczmarka - reżysera, producenta filmowego i scenarzystę - podało MKDNiS.

Wieromiejczyk był dyrektorem FINA od lipca 2017 roku.

Jak napisano na stronie MKDNiS, Robert Kaczmarek w 1985 r. ukończył Instytut Socjologii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, a w 1989 został absolwentem Wydziału Reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jest też współzałożycielem Stowarzyszenia Producentów Filmowych.

Dorobek twórczy Kaczmarka opiera się przede wszystkim na produkcjach dokumentalnych. Jest autorem m.in. takich filmów jak "Paszporty Paragwaju" (2018), "Niosła go Polska" (2013), "Towarzysz generał" (2009), "Czas Komedy" (1994).

W 2014 roku podczas VI Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni otrzymał Nagrodę Specjalną "Platynowy Opornik" za całokształt twórczości.

W 2019 r. z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego odebrał Doroczną Nagrodę Ministra w kategorii "Film".

7 stycznia 2021 r. został przewodniczącym Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Źródło:

PAP