09.03.2021, 16:45 Wersja do druku

Warszawa. MKDNiS: oświadczenie ws. nieprawdziwych informacji dot. odwołania dyrektora FINA

Inne aktualności

Powodem odwołania dyrektora Filmoteki Narodowej-Instytutu Audiowizualnego Dariusza Wieromiejczyka było naruszenie obowiązków na zajmowanym stanowisku oraz naruszenie przepisów prawa - napisano w wydanym przez MKDNiS oświadczeniu.

Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński odwołał Wieromiejczyka ze stanowiska dyrektora Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego w ubiegłym tygodniu. Jednocześnie powołał na stanowisko p.o. dyrektora Roberta Kaczmarka - reżysera, producenta filmowego i scenarzystę - podało MKDNiS.

MKDNiS "w związku z licznymi fake newsami, nieprawdziwymi informacjami, publikowanymi w mediach, dotyczącymi przyczyn odwołania dyrektora FINA Dariusza Wieromiejczyka" poinformowało, że "powodem odwołania dyrektora było naruszenie obowiązków na zajmowanym stanowisku oraz naruszenie przepisów prawa - Kodeksu Pracy (w zakresie zatrudniania zastępców dyrektora oraz zasad wynagradzania kadry zarządzającej), ustawy o finansach publicznych i ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (brak bieżącej aktualizacji planu finansowego)".

Wskazano, że "dyrektor nie realizował też projektów o statutowym znaczeniu dla instytucji (nieuzyskanie środków europejskich na cyfryzację w ramach POPC, a także nierealizowanie innego projektu cyfryzacyjnego zaproponowanego w końcu 2020 roku przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej)".

"Ponadto dla ministerstwa nie do zaakceptowania było wypłacenie przez dyrektora FINA ponad pół miliona złotych nagród i premii w instytucji w roku pandemii (w tym kilkudziesięciotysięczne nagrody dla dyrekcji instytucji). Do MKiDN wpływały też liczne skargi na trudności w uzyskaniu dostępu do zasobów FINA, których upowszechnianie, udostępnianie i popularyzacja należy do zadań statutowych instytucji" - dodano.

Podkreślono, że Ministerstwo "na żadnym etapie i w żadnym stopniu nie ingerowało w treści filmów zaplanowanych w ramach Przeglądu Herstorie". "Treść produkcji filmowych nie była też przedmiotem rozmowy pomiędzy wiceministrem Jarosławem Sellinem a byłym dyrektorem FINA Dariuszem Wieromiejczykiem. Ponadto, wbrew prasowym fake newsom, nikt z Kierownictwa MKDNiS nie znał w ogóle treści powyższych filmów" - zaznaczono.

W oświadczeniu przekazano, że "do sekretariatu Ministra, który zajmuje się obsługą korespondencji kierowanej do Ministra, nie wpłynął rzekomy e-mail z wyjaśnieniami dyrektora dotyczącymi produkcji filmowych zaplanowanych w ramach przeglądu". "Wiadomość taka, jak się okazało, została wysłana natomiast na adres e-mail nieobsługiwany przez wiceministra Jarosława Sellina (nie był to ani adres służbowy ani prywatny). Adresy e-mail oraz telefony do sekretariatów ministrów są dostępne na stronie internetowej MKDNiS - https://www.gov.pl/web/kulturaisport/sekretariaty-ministrow" - przypomniano.

Zwrócono uwagę, że "w dniu planowanego rozpoczęcia przeglądu umowa na jego organizację nie była podpisana przez FINA". "Ponadto FINA nie zapewniła licencji na film, który miał być prezentowany w pierwszym dniu, w związku z czym wydarzenie – z przyczyn formalnych - nie mogło się odbyć. P.o. dyrektor FINA Robert Kaczmarek podjął decyzję o jego zawieszeniu" - napisano.

"Gazeta Wyborcza" podała, że dyrektor FINA został odwołany za włączenie do przeglądu filmów kobiecych dokumentu o produkcji wibratorów oraz filmu o przemocy seksualnej wobec kobiet.

Źródło:

PAP