EN
22.10.2021, 14:21 Wersja do druku

Warszawa. "Miasto, którego nie było". Spektakl cyrkowy Kolektywu KEJOS w Instytucie Teatralnym

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza 9 listopada o godz. 19.00 na pokaz spektaklu cyrkowego „Miasto, którego nie było” Kolektywu KEJOS. Przedstawienie zainauguruje instytutowy cykl NOWY CYRK. Bilety (w cenie 25/15 zł) dostępne są na stronie IT oraz za pośrednictwem serwisu GoOut.net.

fot. Piotr Spigiel

„Miasto, którego nie było” to przedstawienie teatralno-cyrkowe, w którym twórcy łączą techniki sztuki cyrkowej, takie jak akrobatyka, akrobatyka powietrzna, koło akrobatyczne i żonglerka z elementami teatru tańca, teatru ruchu i teatru plastycznego. Połączenie to jest możliwe dzięki - wyjątkowej w polskim ekosystemie teatralno-cyrkowym - wszechstronności zespołu, który tworzą doświadczeni artyści teatralni oraz twórcy związani z tańcem, muzyką i nurtem „nowego cyrku”.

Spektakl stworzony został z okazji obchodów jubileuszu 700-lecia Lublina, a inspiracją do powstania scenariusza była przedwojenna historia miasta, legendy, mity, opowiadania oraz twórczość artystów związanych z Lublinem, takich jak Franciszka Arnsztajnowa, Isaac Bashevis Singer, Edward Hartwig.

Tytułowe miasto to jednak w tym przypadku miejsce częściowo wyobrażone, gdzie krzyżują się - czasami współegzystują, a czasami zwalczają - kultury, postawy, sposoby na życie. Te przecięcia i napięcia prowadzą z jednej strony do nieuchronnych nieporozumień i konfliktów, a z drugiej dają energię i impuls do budowy nowej przestrzeni społeczno-kulturowej. Poprzez przywołanie zarówno fikcyjnych, jak i prawdziwych historii, stworzony zostaje wielowymiarowy, tajemniczy świat, który w takiej formie z pewnością nie istnieje, być może nie istniał nigdy, ale w jakiś sposób przeczuwamy jego potencjalną obecność.

Przedstawieniu towarzyszy muzyka inspirowana folklorem polskim, żydowskim, ukraińskim i cygańskim a także polskimi szlagierami dwudziestolecia międzywojennego.

Na pokaz „Miasta, którego nie było” Kolektywu KEJOS zapraszamy wyjątkowo do sąsiadującej z Instytutem Teatralnym sali im. Wojciecha Krukowskiego w Centrum Sztuki Współczesnej Zamku Ujazdowskim.

***

Reżyseria, koncepcja, scenariusz: Jacek Timingeriu, Marta Kuczyńska

Kierownictwo muzyczne: Katarzyna Timingeriu

Scenografia i kostiumy: Diana Jonkisz, Anna Hul

Reżyseria światła: Maciej Dziaczko

Występują: Marta Kuczyńska, Zuzanna Nir, Matylda Gуrska, Marcin Janiak, Adam Banach

Muzycy: Katarzyna Timingeriu, Jacek Timingeriu, Mikołaj Nowicki

Producenci: festiwal Carnaval Sztukmistrzów, Stowarzyszenie KE-JOS-THE-AT-E (Wrocław), we współpracy z Centrum Biblioteczno Kulturalnym FAMA we Wrocławiu oraz Festiwalem OFCA w Oleśnicy.

***

Cykl NOWY CYRK wpisuje się w podejmowane od dłuższego czasu w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego aktywności wspierające debatę i wzmacniające wiedzę o sztuce cyrkowej. Wychodzimy z założenia, że cyrk współczesny - zwłaszcza polski - pozostaje wciąż „światem do odkrycia”. Badania nad nim nie mają w naszym kraju ugruntowanej pozycji, a jeśli już są podejmowane, to jako uzupełnienie historii kultury popularnej, antropologii widowisk, performatyki, animal studies, studiów miejskich czy filmoznawstwa. Przez wiele lat niezależne zespoły, wywodzące się ze środowiska kuglarzy i artystów ulicznych, szukały dla siebie miejsca na polskiej scenie. Dziś są to profesjonalne kompanie wchodzące na europejski rynek sztuk performatywnych. Nowy cyrk proponuje nowy styl widowiska, który czasem odwołuje się do historycznych skojarzeń, częściej natomiast spogląda w stronę teatru tańca, teatru plastycznego, teatru przedmiotu i performansu.

Instytut Teatralny chce być dla nowocyrkowego środowiska miejscem otwartym na prezentację, dyskusję i upowszechnianie sztuki cyrkowej. Ostatnie miesiące przyniosły między innymi zorganizowaną w październiku 2020 międzynarodową konferencję „Cyrk: genealogie, imaginaria, translacje”, poświęconą historii i współczesnemu obliczu sztuki cyrkowej, premierę (wrzesień 2021) familijnego spektaklu w namiocie cyrkowym Instytutu Teatralnego („Jak przestałem być idealny”) w koprodukcji z Teatrem 21, prezentację plenerowego widowiska nowocyrkowego „Zgubowisko” oraz warsztaty dla rodzin z okazji urodzin Instytutu. W najbliższym czasie planujemy także wydanie publikacji książkowej poświęconej cyrkowi i jego pozycji w środkowoeuropejskiej odmianie nowoczesności.

***

Pokaz spektaklu „Miasto, którego nie było” zostanie zorganizowany zgodnie z obowiązującą w Instytucie Teatralnym dyscypliną sanitarną.

Ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim gościom, prosimy o przybycie do Centrum Sztuki Współczesnej (sala im. Wojciecha Krukowskiego) kilkanaście minut przed planowanym rozpoczęciem wydarzenia w celu wypełnienia formularza kontaktowego COVID-19.

Źródło:

Materiał własny