EN

17.04.2024, 14:55 Wersja do druku

Warszawa. Magdalena Drab i Beniamin M. Bukowski laureatami V edycji Dramatopisania

Kapituła zapoznała się z 10 eksplikacjami dramatopisarskimi nadesłanymi przez finalistów i wybrała dwójkę laureatów, których teksty powstaną do 28 października 2024 roku. Magdalena Drab i Beniamin M. Bukowski zostali laureatami V edycji programu Dramatopisanie organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Za napisanie dramatów otrzymają oni honorarium w wysokości 33 tys. złotych, a gotowe utwory zostaną wydane nakładem wydawnictwa Instytutu Teatralnego oraz wystawione na scenach teatrów.

fot. mat. Instytutu Teatralnego

Kapituła V edycji programu w składzie: Igor Gorzkowski, Artur Tyszkiewicz, Jarosław Cymerman, Jacek Kopciński (przewodniczący), Anna Wieczur zapoznała się z 10 eksplikacjami dramatopisarskimi nadesłanymi przez finalistów DRAMATOPISANIA w części konkursu dotyczącej autorek i autorów tekstów. W tej edycji otrzymaliśmy eksplikacje autorstwa Beniamina M. Bukowskiego, Magdaleny Drab, Magdaleny Fertacz, Marty Guśniowskiej, Tomasza Mana, Przemysława Pilarskiego, Marty Sokołowskiej, Michała Walczaka, Marii Wojtyszko i Wojciecha Tomczyka.

Laureatami V edycji DRAMATOPISANIA zostali Magdalena Drab i jej propozycja tekstu o starzejącym się społeczeństwie pt. „Pływalnia” oraz Beniamin M. Bukowski, który w eksplikacji „Opętania” deklaruje stworzenie klasyczne rozumianego dramatu psychologicznego z nutą nierealności. Gotowe teksty powstaną do 28 października 2024.

Dramaty zostaną opublikowane w serii DRAMATOPISANIE oraz zaproponowane teatrom do wystawienia. W drugiej części konkursu Kapituła wybierze teatry, które otrzymają dofinansowanie premier „Pływalni” i „Opętania”.

O Dramatopisaniu

Program DRAMATOPISANIE Instytutu Teatralnego został powołany w 2020 roku, a jego głównym celem jest wspieranie najzdolniejszych polskich autorów sztuk współczesnych poprzez stworzenie im dogodnych warunków pracy, popularyzacja ich osiągnięć i upowszechnianie wiedzy o polskim dramacie współczesnym.

Każda edycja programu składa się z dwóch etapów. W pierwszym selekcjonerzy – wybrani kierownicy literaccy teatrów publicznych – wskazują kilkadziesiąt obiecujących autorek i autorów, spośród których Kapituła typuje kilkanaście nazwisk. Wybrani autorzy przygotowują eksplikacje tekstów, które powstaną w ramach Dramatopisania i wybierane są dwie zwycięskie.

Dotychczas w ramach DRAMATOPISANIA powstało osiem tekstów dramatycznych: „La pasionaria” Antoniny Grzegorzewskiej, „Ciemna woda” Amanity Muskarii, „Wolny strzelec” Ishbel Szatrawskiej, „Grupa krwi” Anny Wakulik, „Brylant” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, „Gotki” Artura Pałygi, „Przesiadka” Jarosława Jakubowskiego oraz „Na borg” Małgorzaty Maciejewskiej.

W drugim etapie wyłaniani są reżyserzy i teatry publiczne, które we współpracy z Instytutem Teatralnym realizują spektakl oparty na jednym z dwóch zwycięskich dzieł dramatycznych.

Źródło:

Materiał własny

Wątki tematyczne