EN
18.05.2022, 11:29 Wersja do druku

Warszawa. Letni sezon Latającego Teatru Sztuki Ciała

Dwie kostiumowe parady na Woli (26 maja - „Flower Power” i 1 czerwca - „Cudaki”) zainaugurują letni sezon Latającego Teatru Sztuki Ciała, w którym zaprezentowanych zostanie aż 60 różnych spektakli i performansów.

fot. Matylda Durka

Letni sezon Fundacji Sztuka Ciała zaobfituje w atrakcje. W ramach cyklu Latający Teatr, od maja do września br., będziemy mogli zobaczyć niemal 60 plenerowych spektakli rozsianych po całej Warszawie. Z czego aż 8 z nich wydarzy się właśnie na Woli, z którą Fundacja jest związana już niemal 7 lat.

– Zaczyna się lato, chcemy coraz więcej wychodzić i spotykać ludzi w plenerze. Szczególnie teraz, po pandemii. Idea Latającego Teatru, który nie ma stałej siedziby i jest teatrem otwartym, plenerowym - to nasz sposób na spełnienie tych potrzeb. Tym razem nikt nie będzie musiał nigdzie się wybierać. Kultura sama go spotka w miejscach, w których przebywa na co dzień. A zaczniemy to spotkanie od dwóch kostiumowych parad dla wolskich mieszkańców, sąsiadów i przechodniów. – mówi Joanna Płóciennik, dyr. artystyczna Teatru Sztuka Ciała.

Już 26-ego maja, w Dzień Matki, będzie można podziwiać bogate, botaniczne kostiumy autorstwa Anny Rudzińskiej, które zainspirowane zostały m.in. wyglądem nadwiślańskich kwiatów: maku, naparstnicy i skrzypu. Cztery aktorki – żywe rośliny i szczudlarz-ogrodnik wspólnie z odbiorcami odbędą podróż ulicami Woli przy dźwiękach muzyki granej na żywo. Akompaniament parady zapewnią muzycy z BrassBand. ​​

– Dzień Matki kojarzy nam się z obdarowywaniem kwiatami, dlatego wykorzystujemy barwne kostiumy ze spektaklu “Pędy”, aby dodać trochę flory w biurowe przestrzenie miasta i umilić powroty do domu. Nie tylko matkom – dodaje Joanna Płóciennik.

Uliczny perfomans pt. “Flower Power” stanie się wielkim przemarszem kwiatów, które potoczą się Alejami Solidarności i Jana Pawła II. Start parady wyznaczono na godz. 16.00 spod Urzędu Dzielnicy Wola.

W paradzie wystąpią: Anna Ługowska, Katarzyna Markowska, Joanna Płóciennik, Katarzyna Wróbel i Marek Kowalski jako ogrodnik.

– Wyobraźmy sobie plac zabaw, na który codziennie przychodzimy z naszymi pociechami. Ten plac to część ich życia, ich doświadczenia dzieciństwa. Chcemy, poprzez wprowadzenie do niego bajkowych postaci, dodać odrobinę magii i nie tylko wywołać uśmiech, ale zbudować piękne wspomnienia, do których jeszcze długo będzie można wracać – tak Joanna Płóciennik podsumowuje drugą paradę “Cudaki”, która odbędzie się na Woli z okazji Dnia Dziecka.

1 czerwca na Skwer Apfelbauma zaproszeni są wszyscy, którzy chcą wziąć udział w starych dziecięcych zabawach (berek, chowanego, “Stary Niedźwiedź mocno śpi”). Parada zacznie się o godz. 16.00. Postaci z przemarszu inspirowane są bohaterami książki „Pięciu Nieudanych”, autorstwa Beatrice Alemagna (wyd. Dwie Siostry). To lekka, poetycka opowieść o tym, że nie trzeba być idealnym, by żyć szczęśliwie. Dziurawy, Złożony na Pół, Sflaczały, Postawiony na Głowie i Felerny będą spacerować wraz w widzami po wolskim Skwerze i zaproszą dzieci do wspólnej zabawy.

Performans “Cudaki” bazuje na różnych technikach ruchowych (pantomima, taniec, akrobatyka, klaunada) z dodatkiem teatru słowa i wykorzystaniem muzyki. Jego ważnym elementem jest warstwa wizualna, która także w samej książce odgrywała istotną rolę. Pięć wielkich kostiumów, przypominających ogromne lalki teatralne zaprojektowali sami aktorzy i uszyły je wg ich pomysłu Monika Włodarczyk i pani Małgorzata Płóciennik. Barwy i faktury materiałów podkreślają charakter postaci, co jest dla dzieci czytelne i wywołuje żywe reakcje oraz gotowość do wejścia w interakcje. W paradzie wystąpią: Katarzyna Markowska, Agata Brzozowska, Anna Ługowska, Adam Gąsecki, Weronika Zaborowska i Joanna Płóciennik.

Pantomima i teatr ciała to formy sztuki idealnie dopasowane do odbiorców ze specjalnymi potrzebami, zwłaszcza osób niesłyszących, niedosłyszących, czy nie znających języka polskiego. Prezentowanie w plenerze performanse obniżają też ryzyko wykluczenia ze względu na bariery architektoniczne, czy problem z dotarciem.

– Chciałabym podkreślić, że koncepcja Latającego Teatru w pełni opiera się na idei “Kultury Włączającej”, czyli całkowitym przełamaniu dystansu: instytucjonalnego, lokalizacyjnego i bariery Widz-Występujący. W naszych spektaklach, a zwłaszcza w paradach, wszyscy biorą udział w zabawie i tworzą wspólne widowisko – mówi Joanna Płóciennik.

Udział w paradach oraz spektaklach cyklu Latający Teatr Sztuki Ciała na Woli jest bezpłatny, dzięki dofinansowaniu z miasta st. Warszawy oraz Dzielnicy Wola.

Aktualny repertuar Latającego Teatru można znaleźć na Facebooku Fundacji: fb/sztukaciala lub stronie sztukaciala.com/ kalendarium

Latający Teatr Sztuki Ciała

To projekt Fundacji Sztuka Ciała realizowany od 2009 r. Chodzi w nim o ideę teatru otwartego, włączającego, który nie ma stałej siedziby i dlatego może wystąpić dla wszystkich, gdziekolwiek, znosząc wszelkie bariery dostępu do kultury.

Fundacja Sztuka Ciała

Od 2009 roku celem Fundacji jest inicjowanie, realizacja i wspieranie projektów związanych z pantomimą, teatrem ciała i teatrem ruchu. W ramach licznych projektów Fundacji powstają spektakle dla dzieci, młodzieży a także dorosłych.

W repertuarze grupy znalazło się jak dotąd 14 propozycji – od spektakli scenicznych po performatywne instalacje wystawianych zarówno w salach widowiskowych jaki i na scenach np. Teatru Współczesnego, Teatru Dramatycznego (Scena na Woli), Teatru Stara Prochownia, Teatru WARSawy, Instytutu Grotowskiego we Wrocławiu oraz w przestrzeni miejskiej.

W 2020 r. Fundacja otrzymała II nagrodę w Konkursie Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej za dwuletni projekt: "Wdech Wydech. Spotkania" zrealizowany w ramach programu "Edukacja kulturalna odbiorczyń i odbiorców kultury oraz rozwój widowni", współfinansowanego przez m.st. Warszawa.

fot. mat. teatru

Źródło:

Materiał nadesłany